Czy operator sieci elektroenergetycznej ma obowiązek przyłączyć moją instalacje do sieci?

Czy operator sieci elektroenergetycznej ma obowiązek przyłączyć moją instalacje do sieci?

Czy operator sieci elektroenergetycznej ma obowiązek przyłączyć naszą instalację do sieci? Jeżeli jej moc nie przekracza 40 kWh to w zasadzie tak. Jest to oczywiście jeden z warunków jaki nasza instalacja powinna spełnić żeby została przyłączona do sieci.  Decydując się na instalację powyżej 40 kWh narażamy się na większą ilość formalności, warunków do spełnienia oraz ryzyko, że zakład energetyczny odmówi jej przyłączenia. Na szczęście dla potrzeb przydomowych instalacji to o mocach do 40 kWh są w zupełności wystarczające.

Warunki przyłączenia instalacji do sieci

            Jakie warunki powinniśmy spełnić co musimy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oraz montażu mikroelektrownii, żeby została odebrana przez zakład energetyczny? Po pierwsze jeżeli moc elektrowni nie przekracza 40 kWh zakład energetyczny jest zobowiązany do tego żeby naszą instalację przyłączyć.

            Po drugie oczywiście, żeby została przyłączona musi być prawidłowo wykonana przez firmę która posiada ku temu odpowiednie uprawnienia. Prawidłowe zaprojektowanie instalacji oraz jej montaż są bardzo ważne. Odpowiednio dobrane zabezpieczenia będą ją chroniły i pozwolą na jej prawidłowe działanie przez wiele lat. Najważniejszymi uprawnieniami które powinny posiadać osoby projektujące naszą instalacje są uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Bardzo ważne jest to, żeby projektant z firmy która zajmuję się montażem elektrowni je posiadała, ponieważ tylko dokumenty podpisane przez taka osobę będą uwzględniane przez zakład energetyczny podczas odbioru inwestycji. Powinniśmy też koniecznie zwrócić uwagę na jakich komponentach pracuje dana firma. Pamiętając, że niska cena instalacji nie zawsze idzie w parze z jakością, a w zasadzie najczęściej nie idzie i że inwertery oraz panele nieznanych chińskich firm nie zawsze są wysokiej jakości. A montażu paneli używanych powinniśmy się szczególnie wystrzegać!

            Żeby zakład energetyczny przyłączył naszą instalacje do sieci oraz wymienił licznik energii na dwukierunkowy musimy oczywiście dopełnić wszystkich formalności, czyli poprzez złożenie odpowiednich dokumentów. Dokumenty te można pobrać ze strony internetowej naszego dostawcy energii. W przypadku jakichkolwiek problemów pojawiających się podczas ich wypełniania zawsze możemy zwrócić się z pytaniami czy prośbą o pomoc do osób które naszą instalację znają najlepiej czyli jej projektantów.

            Cały proces odbierania instalacji fotowoltaicznej przez zakład energetyczny nie jest skomplikowany czy długotrwały i nie powinien być to powód który mógłby nas od tego odwieść.  Z roku na rok doświadczenie urzędników jest coraz większy i wszystko  przebiega płynnie. Najważniejsze jest, żeby powierzyć montaż naszej instalacji firmie która ma w tym zakresie doświadczenie, oferuję nam pomoc przy wypełnianiu wszelkich formalności oraz jej pracownicy są certyfikowanymi przez Urząd Dozoru Technicznego instalatorami odnawialnych źródeł energii z zakresu fotowoltaiki.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

cztery + czternaście =