Jak wybrać wielkość elektrowni słonecznej?

Jak wybrać wielkość elektrowni słonecznej?

W dzisiejszych czasach kiedy cały czas walczymy z wysokim zanieczyszczeniem powietrza, smogiem, globalnym ociepleniem oraz coraz większym prawdopodobieństwem wystąpienie blackoutu rozsądnym wydaję się inwestowanie w inne źródła pozyskiwania energii niż te konwencjonalne. Na szczęście z roku na rok źródła te stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju oraz dostępne dla indywidualnego użytkownika.

Panele fotowoltaiczne – prąd ze słońca

            Panele fotowoltaiczne to urządzenia które pod wpływem padania na nie promieniowania słonecznego wytwarzają prąd elektryczny. Więc idealnie znajdują zastosowanie w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej, w systemach UPS oraz instalacjach pozwalających na zmniejszenie rachunków za prąd prowadząc w ten sposób do oszczędności. W zależności od tego jak dużo nasze gospodarstwo domowe zużywa prądu taką instalacje powinniśmy wybrać. Wariantów oraz możliwości do wyboru instalacji jest bardzo wiele. Wszystko będzie uzależnione od naszych potrzeb oraz od tego jakie kryteria wyboru wybierzemy.

Dobór wielkości instalacji On-Grid

            Mikroelektrownia On-Grid to taka podłączona do sieci elektroenergetycznej, która idealnie sprawdzi się jako instalacja pozwalająca na produkcję prądu na własne potrzeby oraz będzie prowadziła do zmniejszenia naszych rachunków za prąd. W dobie panującego obecnie prawa oraz sposobu rozliczania się z zakładem energetycznego duże przewymiarowywanie takich instalacji nie jest dobrym pomysłem. A w jaki sposób rozliczmy się z zakładem i właściwie jak dobrać wielkość instalacji?

            Z zakładem energetycznym rozliczmy się na zasadzie bilansu pod koniec naszego okresu rozliczeniowego. To znaczy po wykonaniu mikroinstalacji On-Grid dla naszego gospodarstwa domowego musi być ona odebrana przez zakład energetyczny. Przy obiorze nasz licznik energii elektrycznej zostaje zamieniony na taki dwukierunkowy który pozwala  na liczenie energii która jest pobierana z sieci elektroenergetycznej oraz tej do niej oddawanej wytworzonej przez naszą elektrownie. Bilansowe rozliczenie z zakładem energetycznym jest rozliczeniem bezgotówkowym i w zależności od wielkości naszej instalacji  za każda 1 kWh wysłaną do sieci możemy sobie odebrać 0,8 kWh lub 0,7 kWh. Na koniec każdego z okresów rozliczeniowych kWh oddane do sieci i te z niej pobrane są zliczane i na tej podstawie wystawiany zostaje rachunek.

            Jak w takim razie dobrać odpowiednią dla naszego domu wielkość elektrowni? Nie jest takie trudne zadanie jak mogłoby sie wydawać. Najprostszym sposobem jest dokładne sprawdzenie naszego rachunku za prąd na którym powinna znajdować rozpiska jaka ilość energii została przez naszego gospodarstwo zużyta. Na tej podstawie będziemy mieć pogląd na to jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie dla nas najlepsza. Oczywiście można instalację lekko o kilkanaście procent przewymiarować, ponieważ to jak dobrze ona działa w dużym stopniu zależy od panujących warunków atmosferycznych. Oczywiście jakość urządzeń czyli paneli fotowoltaicznych oraz inwertera nie pozostaje bez znaczenia! Firma która będzie dla nas projektować taką instalacje powinna poinformować nas o tym jaka wielkość instalacji będzie dla nas najlepsza, jaki roczny teoretyczny uzysk energii powinniśmy z niej otrzymać i na ile pozwoli nam ona na zaspokoić nasze potrzeby. Wtedy będziemy mogli świadomie podjąć decyzję o tym jakąż instalację chcielibyśmy zamontować na naszym dachu.

Instalacje Off-Grid

            Mikroelektrownie Off-Grid to takie które nie są podłączone do sieci energetycznej, są wyposażone w magazyny energii czyli akumulatory oraz są  w pełni autonomiczna. Bardzo trudno jest zbudować a właściwie sfinansować budowę takiej elektrowni która w pełni pozwoli na uniezależnienie się od sieci dla przeciętnego Kowalskiego. Dlaczego ta elektrownia zawsze jest droższa od tej podłączonej do sieci? Ponieważ jest ona wyposażona w akumulatory które bardzo często są najdroższą częścią takiej instalacji a poza tym charakteryzują się najkrótszą żywotnością. Co oznacza, że co jakiś czas trzeba je wymienić na nowe i w ten sposób możemy nigdy nie doprowadzić do zwrócenia się inwestycji. Dlatego takie systemy najczęściej wybierane są jako źródła zasilania w domkach letniskowych, kempingach w miejscach gdzie nie potrzebujemy bardzo dużej ilość energii lub jako systemy awaryjnego zasilania.

            Wielkość, moc instalacji fotowoltaicznej powinna być wybierana przez nas w pełni świadomie. To znaczy, że za nim zdecydujemy się na montaż elektrowni o konkretnej mocy powinniśmy znać zapotrzebowanie naszego budynku na energię elektryczną. Jeżeli sami nie wiemy jak dobrać odpowiednia dla nas wielkość mikroinstalacji powinniśmy poprosić o pomoc fachowca który na pewno nam doradzi i zaproponuję dla nas najlepsze rozwiązanie. Przy wyborze odpowiedniej dla nas wielkości instalację na pewno bardzo ważna rolę odegra ilość miejsca jaką możemy dla niej przeznaczyć oraz budżet. Firma która będzie dla nas projektować taka instalację na pewno może nam wybrać rozwiązanie które spełni wszystkie kryteria.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

eleven + 7 =