Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna

Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna

Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna jest ciekawym rozwiązaniem dla większości polskich gospodarstw. Większość domów jednorodzinnych w naszym kraju korzysta z jednofazowego przyłączenia do sieci energetycznej. Zmiana podłączenia na trzyfazowe wiąże się ze sporymi kosztami. Na szczęście, inwestycja w instalację fotowoltaiczną nie zawsze oznacza konieczność zmiany przyłączenia do budynku.

Warto zaznaczyć, że jednofazowa instalacja fotowoltaiczna to także niższe koszty związane z zakupem komponentów do takiej instalacji, a także niższa cena jej montażu. Nic więc dziwnego, że stanowi ciekawą alternatywę dla instalacji trójfazowych. Jeśli zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego zawiera się w przedziale 3000-3700 kWh, to jednofazowa instalacja fotowoltaiczna może okazać się wystarczająca.

Trójfazowa, czy jednofazowa instalacja fotowoltaiczna?

W przypadku wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną, trójfazowa instalacja elektryczna oraz fotowoltaiczna mogą okazać się koniecznością. Jednakże, w przypadku niższego zapotrzebowania możemy wykorzystać tańszą opcję. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy do 3,7 kWh możemy wybrać jedną fazę. Jest to tańsza alternatywa, często bardziej korzystna. Warto o tym pamiętać, gdyż często inwestorzy pod wpływem marketingu decydują się na droższe instalacje.

Powinniśmy jednak brać pod uwagę realne potrzeby. Wielu inwestorów decyduje się także na droższe falowniki trójfazowe. Wynika to z opinii, iż instalacje trójfazowe zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej, którą produkują panele słoneczne. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Okazuje się bowiem, że w wielu domach istnieją jednofazowe odbiorniki. W takich przypadkach trójfazowy falownik nie zmieni nic w zakresie autokonsumpcji energii elektrycznej. W takich przypadkach należy unikać falowników trójfazowych.

jednofazowa instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna – wymagania

Operatorzy Sieci Dystrybucyjnej stawiają pewne wymagania, które dotyczą mikroelektrowni słonecznych. Przed wykonaniem instalacji w swoim domu powinniśmy poznać warunki przyłączenia i zgłosić wykonaną instalację. W tym celu należy udać się właśnie do Operatorów Sieci Dystrybucyjnej. Wydane warunki przyłączenia mają stanowić ochronę i bezpieczeństwo.

Pamiętajmy bowiem, że każda instalacja podłączona do sieci energetycznej musi dostarczać energię elektryczną o określonych parametrach. Ponadto, musi być zabezpieczona w odpowiedni sposób. Tak też zaleca się, aby instalacje fotowoltaiczne o mocy poniżej 3 kWh były wyposażone w jednofazowy falownik. Instalacje słoneczne o mocy powyżej 3,68 kWh muszą posiadać trójfazowy falownik. Natomiast właściciele instalacji o mocy od 3 kWh do 3,68 kWh mogą sami zdecydować, jaki falownik chcą wybrać.

Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna – zalety

W przypadku instalacji solarnych, których moc mieści się w przedziale 3 – 3,68 kWh inwestorzy mają prawo wyboru, jaki rodzaj falownika chcą zastosować. Niewątpliwą zaletą falowników trójfazowych jest to, że równomiernie wprowadzają energię na każdą z faz. Ma to pozytywny wpływ na sieć elektroenergetyczną. Jednak są to urządzenia droższe.

Alternatywę stanowią falowniki jednofazowe, których cena jest niewątpliwie niższa. Dodatkowo, napięcie wytwarzane na modułach w przypadku instalacji o mocy około 3 kWh powinno wynieść 300 do 350 V. Jest to napięcie zdecydowanie bardziej optymalne dla urządzeń jednofazowych.

Kolejną zaletą jest także to, że w takiej sytuacji falownik jednofazowy okaże się znacznie bardziej sprawny, niż trójfazowy (co wynika z fizyki zmiany prądu stałego na przemienny).

Jeśli staniemy przed koniecznością podjęcia decyzji, warto przemyśleć wszystkie wady i zalety każdej z instalacji. Nie zapominajmy przy tym, jakie posiadamy w swoim domu przyłącze energetyczne. Wybrana instalacja fotowoltaiczna musi być kompatybilna z przyłączem, jakie użytkujemy. W przeciwnym wypadku będziemy generowali wiele strat.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

cztery − 1 =