FotowoltaikaOdnawialne źródła energii

Czy montaż małej elektrowni słonecznej jest trudny

Czy montaż małej instalacji fotowoltaicznej jest trudny?

Hmm czy montaż małej instalacji fotowoltaicznej oraz połączenie całego systemu ze sobą jest trudne? Czy każdy może sobie z tym poradzić czy jednak potrzebujemy do tego specjalnej ekipy? Jak duża wiedza z zakresu elektryki jest nam potrzebna? 

Co składa sie na mały zestaw fotowoltaiczny

Na początku powinniśmy sprecyzować co mamy na myśli mówiąc o małym zestawie fotowoltaicznym, myślę, że dla każdego z nas będzie on oznaczał coś innego. Na pewno na mały zestaw fotowoltaiczny będą składać się panel fotowoltaiczny, regulator ładowania oraz akumulator. Połączenie takiego zestawu składającego się z podstawowych trzech elementów jest bardzo proste. Musimy tylko wiedzieć w jakiej kolejności powinniśmy przystąpić do podłączenia ze sobą tych urządzeń oraz jak one wyglądają. Na tylnej części każdego z panela w ramie umieszczona jest puszka z której są wyprowadzone dwa przewody plus (+) i minus (-). W panelach elastycznych przewody są wyprowadzone po wierzchniej stronie modułu.  Przewody te są zazwyczaj zakończone uniwersalnymi złączkami tak zwanymi złączami MC4. Regulatory ładowana posiadają najczęściej trzy wejścia przeznaczone do podłączenia do nich: panela, akumulatora oraz obciążenia. Przy łączeniu ze sobą całego systemu najważniejsza jest tak jak już wspomniałam wcześniej prawidłowa kolejność podejmowanych działań! Jako pierwszy do regulatora podłączamy akumulator. W ten sposób wyczuwa on napięcie pracy systemu. Następnie do regulatora podłączamy panel, który w czasie trwania prac powinien być zasłonięty tak żeby nie był narażony na silne promieniowanie. Jako ostatnie do regulatora podłączamy obciążenie. Gdy jako pierwszy do kontrolera podłączymy moduł fotowoltaiczny, możemy doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Chcąc rozłączyć system powinniśmy postępować w odwrotnej kolejności. Zapamiętanie prawidłowej kolejności połączenia całego systemu nie powinno być dla nikogo problemem.

Jak połączyć cały system

Wiedząc w teorii w jakiej kolejności powinniśmy postępować łącząc ze sobą system fotowoltaiczny już nic nie powinno sprawiać nam problemu. Natomiast jak w praktyce podłączyć panel do regulatora skoro przewody wychodzące z panela zakończone są końcówkami MC4 i zazwyczaj ich długość jest niewystarczająca? O to wyzwanie przed którym staje prawie każdy z nowych właścicieli zestawu solarnego. A więc tak, na początek  na pewno będzie nam potrzebny dodatkowy przewód który pozwoli na przedłużenie przewodów wychodzący z panela i tym samym podłączenie ich do regulatora oraz połączeni regulatora z akumulatorem. Przewód ten powinien być jednożyłowy a jego średnica będzie uzależniona od mocy naszego zestawu oraz odległości jakie będą występowały pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Oczywiści im przewód o większej średnicy tym mniejsze straty, natomiast nie powinniśmy popadać w skrajności i dla małych systemów przewód o przekroju 4mm2 jest tym najgrubszym i w zupełności wystarczającym.  Zgodnie z kolejnością łączenia systemu na początku powinniśmy do regulatora podłączyć akumulator. Więc ten dodatkowy przewód z jednej ze stron powinien być zakończony końcówkami pozwalającymi na połączenie ich  do akumulatora (oczka o odpowiedniej wielkości). Do regulatora natomiast podłączamy goły przewód bez osłonki. Tak jak pisałam już wcześniej przewody wychodzące z panela zakończone są końcówkami MC4. Dzięki temu w bardzo prosty sposób możemy przedłużyć te przewody. Końcówki te pozwalają nam również łączyć ze sobą moduły fotowoltaiczne. Tak więc, dodatkowe przewody z jednej strony powinny być zakończone końcówkami MC4, a z drugiej tej przeznaczonej do podłączenia ich do regulatora tak jak w przypadku akumulatora pozbawione powłoki ochronnej. MC4 możemy kupić w każdym ze sklepów zajmujących się sprzedażą akcesoriów do systemów fotowoltaicznych. Końcówki te możemy mając instrukcje swobodnie samodzielnie zarobić, możemy też poprosić o ich zarobienie w miejscu zakupu ich i przewodów. Przewody wychodzące z panela łączymy z tymi dodatkowymi, poprzez wspomniane końcówki, a następnie łączymy panel z regulatorem. Prawidłowe zarobienie przewodów  oraz podłączenie ich do regulatora jest bardzo ważne. Są to bowiem najczęstsze powody występowania błędów w systemach solarnych.

Połączenie małych systemów nie należy do najtrudniejszych na co dowodem mam nadzieje jest powyższy tekst. Pamiętajmy jednak, że jak to w życiu bywa teoria teorią, a praktyka swoją droga. I dopiero sami wykonując takie połączenie będziemy mogli przekonać się, że nie ma sie czego bać i bez problemu możemy samodzielnie wykonać montaż naszej instalacji fotowoltaicznej. 

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.