Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne
FotowoltaikaPanele słoneczne

Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne?

W ostatnich latach coraz częściej możemy natknąć się na panele słoneczne zastosowane w różnych miejscach, jednak czy rzeczywiście wiemy do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne? Jak wykorzystać ich możliwości? Do czego mogą się nam przydać? Oto kilka najbardziej popularnych i efektywnych możliwości.

Niewielkie instalacje fotowoltaiczne mogą dostarczać nam energię elektryczną dla dowolnego zastosowania. Z kolei nowoczesne przetwornice napięcia zagwarantują nam prąd niezbędny do przyłącza trójfazowego, czy zasilania dużych urządzeń. O tym, że możemy wykorzystać prąd elektryczny produkowany przez instalację PV wie już większość z nas. W naszych domach taka energia elektryczna przekazywana jest do gniazdek. Z nich natomiast pobierają energię wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, w tym również bojlery na ciepłą wodę bieżącą, czy ogrzewanie na prąd. Co jeszcze możemy zyskać dzięki panelom słonecznym?

Zasilanie alarmu antywłamaniowego

Obecnie z systemu alarmowego korzystają nie tylko duże firmy, ale również niewielkie przedsiębiorstwa czy domy prywatne. Własny monitoring i alarm antywłamaniowy stają się niezwykle popularne. Bez trudu znajdziemy system alarmowy, który zasilany jest z baterii słonecznych. Z takiego rozwiązania możemy korzystać zarówno w domu jednorodzinnym, czy w domku letniskowym. Wszędzie, gdzie chcemy poczuć się bezpiecznie możemy wykorzystać nowoczesne systemy alarmowe czy monitoring. Zapewnią nam one pewność, że zarówno nasze życie i zdrowie, jak i wszelkie rzeczy materialne będą bezpieczne. Dodatkowo, nie będą pobierały dodatkowego prądu, gdyż wytworzą go sobie dzięki panelom słonecznym.

Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne

Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne podczas urlopu?

Bardzo często zdarza się, że właściciele działek rekreacyjnych mają problem z dostępem do przyłącza energetycznego. Często zakład energetyczny oczekuje niezwykle wysokich kwot za przyłączenie danej działki do swojej sieci energetycznej. Wówczas z pomocą mogą przyjść instalacje fotowoltaiczne. Przy odpowiednim dobraniu elementów mini elektrowni słonecznej jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającą ilość energii dla całego domku letniskowego. Jeśli skorzystamy z pomocy fachowca, z pewności pomoże nam dobrać właściwe komponenty. Zaś mini instalacja dostarczy prąd elektryczny do gniazdek dla lodówki, odkurzacza, pralki, mikrofalówki, kuchenki elektrycznej, czy żelazka. Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie bieżącej wody bojlerem, również niezbędny będzie prąd. Wówczas dostarczyć nam go może właśnie instalacja PV. Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w akumulatory, będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej także w nocy czy w bardzo pochmurne dni.

Kamper i przyczepa kempingowa – czy warto inwestować w panele słoneczne?

W przypadku kamperów i przyczep kempingowych również bardzo popularne stały się panele słoneczne. Jednakże, w tym przypadku bardzo ciekawym rozwiązaniem są panele elastyczne. Po właściwym skompletowaniu wszystkich elementów takiej instalacji, możemy zyskać świetnie działające źródło energii elektrycznej. Dodatkowo, elastyczne panele mogą być skutecznie zamontowane na dachu pojazdu, dzięki czemu nie spadną podczas poruszania się pojazdem. Ogromną zaletą jest również to, że montaż takiej instalacji jest prosty i intuicyjny. W wielu przypadkach można samodzielnie zamontować mini instalację na dachu kampera czy przyczepy kempingowej. Zaś w przypadku podróży cieszyć się stałym dostępem do energii elektrycznej.

Ładowanie akumulatorów

Jeśli jeszcze nie wiemy, do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne to przypomnijmy o możliwości ładowania akumulatorów. Dzięki instalacji słonecznej możemy naładować zarówno akumulatory z elektrolitem ciekłym, żelowym, jak i akumulatory AGM. Pierwszy rodzaj, to akumulatory wykorzystywane do rozruchu silnika. Zaś akumulator żelowy zapewni nam cykliczną pracę urządzeń. Chcąc skorzystać z paneli słonecznych do naładowania akumulatorów możemy posłużyć się prostą metodą. Przede wszystkim, panel słoneczny powinien być podłączony do regulatora ładowania, który powinien być połączony z akumulatorem. Kiedy promienie słoneczne docierają do panelu słonecznego, wytwarzane jest napięcie elektryczne. Za pośrednictwem regulatora ładowania energią przekazywana jest do akumulatora. Regulator ładowania jest tutaj kluczowym elementem, bowiem dba o poprawną charakterystykę napięcia i chroni akumulator przed zbyt wysokim napięciem bądź zbyt głębokim rozładowaniem.

ogrodzenia fotowoltaiczne

Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne w ogrodzie?

Jednym z najpopularniejszych zastosowań paneli słonecznych w ogrodzie jest zasilanie oświetlenia. W przypadku stałego oświetlenia, gdy zależy nam na dużej mocy światła, potrzebować będziemy panel słoneczny, regulator ładowania oraz akumulator. Wówczas zapewnimy sobie oświetlenie ogrodu przez cały czas, także w nocy czy w pochmurny dzień. Na naszym rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Taśmy LED, halogeny czy inne punkty światła sprawdzają się w ogrodach doskonale. Jednakże, oprócz światła możemy zapewnić sobie także kilka innych sposobów na wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej w ogrodzie. Jeśli posiadamy oczko wodne lub fontannę, również możemy zapewnić ich działanie dzięki mini instalacji słonecznej.

Prąd zmienny 230V z paneli słonecznych

To jedno z najbardziej klasycznych sposobów wykorzystania paneli fotowoltaicznych. Prąd stały, który jest produkowany przez panele słoneczne trafia do falownika. Ten zaś przemienia go w prąd zmienny, którym zaopatrywane są gniazdka w naszym domu. Oznacza to, że dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy wyprodukować prąd elektryczny, który będzie zaopatrywał cały nasz dom w energię. Wszystko to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zaś prąd zmienny dostarczany do gniazdek może zasilić wszystkie urządzenia, które posiadamy w swoim domu.

Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne mając firmę?

Niewiele osób myśli o wykorzystaniu paneli słonecznych w swojej firmie. Jednak coraz bardziej powszechne staje się wykorzystanie paneli np. do oświetlania banerów reklamowych, szyldów, czy monitoringu w firmie. Dodatkowo, wykorzystując regulator ze śledzeniem punktu mocy MPPT, możliwa jest praca urządzeń czy punktów świetlnych także w okresie zimowym. Dzięki wielu możliwościom, także w polskich firmach możemy sporo zaoszczędzić stosując instalacje fotowoltaiczne.

Panele słoneczne znajdują coraz więcej zastosowań. Nadal są one przyszłością, a ich coraz większa powszechność jest zauważalna z miesiąca na miesiąc. Ma to bardzo pozytywny wpływ na naszą gospodarkę, ale nie tylko. Instalacje fotowoltaiczne skutecznie redukują zanieczyszczenie powietrza. Zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, chroniąc tym samym nasze środowisko naturalne. Dodatkowo, własna instalacja fotowoltaiczna znacznie zmniejsza nasze koszty prowadzenia gospodarstwa domowego i zapewni nam niezależność energetyczną.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.