Dofinansowanie mój prąd
Dotacje na fotowoltaikęFotowoltaika

Mój prąd dofinansowanie nowy nabór 2020

Program „Mój Prąd” – nowy nabór od 13 stycznia 2020 r.

Poprzedni nabór na dofinansowanie z programu „Mój Prąd” zakończył się, a jego popularność przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Wypłacono lub zatwierdzono do wypłaty wnioski na dotacje o łącznej kwocie 90 milionów złotych i udzielono wsparcia budowy 17, 5 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Brzmi nierealnie, ale to prawda. Dzięki tym dotacjom zostały dofinansowane panele słoneczne dla osób prywatnych z wielu regionów Polski. Jednak na szczęście program „Mój prąd” będzie nadal istniał. Pieniądze na dotacje wciąż są dostępne, a każdy, kto nie zdążył z nich jeszcze skorzystać, ma na to kolejną szansę od 13. 01. 2020 roku.

Dofinansowanie

Elektrownia słoneczna – dostępna dla każdego, dzięki dofinansowaniom z rządu

W grudni 2019 r. zakończył się poprzedni nabór do programu „Mój Prąd”, natomiast od poniedziałku 13. 01. 2020 roku można składać wnioski, by uzyskać dopłatę na panele słoneczne dla gospodarstw domowych w kolejnym naborze do programu.

Program „Mój Prąd” działa dzięki współpracy Ministerstwa Energii z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wielu prosumentów zastanawia się, ile można zyskać dzięki dofinansowaniom z tego programu?
– Maksymalnie, aż 50 procent całkowitych kosztów poniesionych na budowę instalacji fotowoltaicznej, do kwoty pięciu tysięcy złotych.

Główne założenia programu:

1. Wsparcie opiera się na dotacji bezzwrotnej, która ma pokrywać koszty budowania nowych instalacji fotowoltaicznych. Można wykorzystać te środki na: budowę inwerterów, montaż paneli, okablowania, podłączanie instalacji, robociznę, zakup akcesoriów montażowych itp. Moc instalacji, które dostaną dofinansowanie, ma się mieścić w granicach od 2 do 10 kW. Należy pamiętać, że program przeznaczony jest wyłącznie dla nowo budowanych instalacji, co oznacza, że nie można składać wniosków o dofinansowanie, na rozbudowę lub modernizację już istniejących instalacji fotowoltaicznych.

2. Wsparcie pokrywa tak zwane „koszty kwalifikowane” budowy instalacji w wysokości do 50% ich wartości, ale nie więcej niż do kwoty pięciu tysięcy złotych.

3. Fotowoltaika w Polsce ma rozwijać się dzięki programowi „Mój Prąd”, który został ustanowiony na lata od 2019 do 2025 lub do momentu wyczerpania wszystkich środków, to jest jednego miliarda złotych.

4. Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, które produkują prąd na własne potrzeby.

5. Po otrzymaniu dofinansowania należy eksploatować własną instalację minimum przez 3 lata od momentu otrzymania dotacji.

Mój Prąd — składanie wniosku jest banalnie proste

Składanie wniosków o dofinansowanie z programu „Mój Prąd” jest niezwykle proste. Fotowoltaika wymaga kupna odpowiednich paneli, rusztowań, liczników, podłączenia do operatora, zatrudnienia specjalistycznej firmy, która zajmie się jej montażem. Należy pamiętać, by za wszystkie te usługi i sprzęty zachować paragony i faktury. Będą one potrzebne w trakcie składania wniosku o dofinansowanie. Wnioski można składać osobiście i listownie (w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie) lub drogą elektroniczną. Składają się one z dwóch stron, które należy wypełnić oraz dołączyć niezbędną dokumentację poświadczającą, że instalacja istnieje, działa i została podłączona do jednego z zakładów energetycznych.

Własna elektrownia słoneczna to marzenie coraz większej ilości Polaków. W naszym kraju warunki klimatyczne i atmosferyczne są identyczne z tymi, jakie są na przykład w Niemczech, jeśli chodzi o kwestie wydajności pozyskiwania energii słonecznej z jednego metra kwadratowego przestrzeni. Jednak w Niemczech pozyskiwanie energii słonecznej jest rozpowszechnione od wielu lat, a panele fotowoltaiczne widać dosłownie wszędzie. Miejmy nadzieję, że dzięki rządowym dotacjom, modzie na ekologię, rozsądkowi i przedsiębiorczości wielu Polaków, wkrótce i w naszym kraju będzie można oglądać panele fotowoltaiczna na niemal każdym budynku prywatnym i firmie.

1 Comment

  1. Witam. Mam kilka pytań odnośnie tego programu:
    1. Tak dla pewności… Czy otrzymam dofinansowanie jeśli moja instalacja nie będzie zasilać żadnej sieci dystrybucyjnej, a jedynie moje własne gospodarstwo? Przy tym oczywiście zachowam dla okazania wszystkie paragony i faktury na zakupiony sprzęt oraz usługi.
    2. Czy minimalny okres 3 lata eksploatacji przekłada się na taki sam minimalny okres współpracy z dystrybutorem w ramach systemu prosument? Czyli – jeśli jestem prosumentem i podpisałem umowę z np. PGE, to czy po 3 latach mogę się z niej wycofać i używać instalacji tylko dla siebie?
    Pozdrawiam

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.