Elektrownia słoneczna na balkonie – zostań prosumentem mieszkając w bloku!

Elektrownia słoneczna na balkonie – zostań prosumentem mieszkając w bloku!

Energia słoneczna staje się coraz bardziej dostępna i przyjazna dla środowiska, a co za tym idzie – coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Wielu uważa jednak, że taka opcja jest dostępna tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych. Nic bardziej mylnego! Również mieszkańcy bloków mogą czerpać korzyści z własnej elektrowni słonecznej na balkonie.

Dlaczego warto zostać prosumentem w bloku?

Zainstalowanie fotowoltaiki na balkonie może przynieść wiele korzyści, nie tylko finansowych, ale także ekologicznych i społecznych. Argumentów za tym, aby dołączyć do grona prosumentów mieszkając w bloku jest wiele. Przede wszystkim są to:

  • Wykorzystanie dostępnej przestrzeni – balkon często pozostaje nieużywany lub służy tylko jako miejsce do wypoczynku. Instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie pozwala wykorzystać tę przestrzeń w sposób funkcjonalny, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska.
  • Oszczędności – wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia może zasilać mieszkanie, co znacząco obniża rachunki za prąd. Nadwyżki energii mogą być również sprzedawane do sieci elektroenergetycznej.
  • Niezależność – własna instalacja fotowoltaiczna zmniejsza zależność od dostaw energii z sieci, co jest szczególnie ważne w czasach rosnących cen prądu.
  • Ekologia – energia słoneczna jest czystym i odnawialnym źródłem energii, co oznacza mniejszą emisję CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery.
  • Satysfakcja – produkcja własnej, zielonej energii to nie tylko oszczędności i dbałość o środowisko, ale również poczucie satysfakcji i wpływu na otaczający nas świat.
Panele słoneczne, kask i tablet nawiązujące do tego czy fotowoltaika na balkonie zawsze ma sens
Czy fotowoltaika na balkonie zawsze ma sens?

Czy fotowoltaika na balkonie zawsze ma sens?

Wybór balkonu jako miejsca do instalacji paneli fotowoltaicznych wymaga przemyślanej decyzji. Nie każdy balkon będzie odpowiedni do tego celu, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • Dobre nasłonecznienie. Optymalnie, balkon powinien być zorientowany na południe, co gwarantuje najlepsze warunki dla efektywnej produkcji energii. Lokalizacja północna może znacząco ograniczyć wydajność paneli fotowoltaicznych.
  • Minimalne zacienienie.Ważne jest, aby balkon nie był zacieniony przez sąsiednie budynki lub drzewa. Cień rzucany na panele słoneczne może znacznie zmniejszyć ich efektywność.
  • Duża powierzchnia balustrad. Im większy balkon, tym więcej miejsca na umieszczenie paneli. Duża powierzchnia balustrad pozwala na zainstalowanie większej liczby paneli fotowoltaicznych, co przekłada się na większą produkcję energii.
  • Ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Aby uzyskać maksymalną wydajność, warto zastosować stelaże odchylające panele od pionu. Ustawienie paneli pod odpowiednim kątem pozwala na lepsze wykorzystanie energii słonecznej.

Przepisy dotyczące instalacji fotowoltaiki na balkonie

Zanim zainstalujesz panele fotowoltaiczne na balkonie, upewnij się, że uzyskałeś formalną zgodę od władz spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy nieruchomości. Ze względu na niejasny status własności balkonu, zaleca się dokładne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami oraz analizę stanowisk Sądu Najwyższego w tej sprawie (zobacz wyroki z dnia 3 października 2002 r., sygn. III RN 153/01 oraz z dnia 7 marca 2008 r., sygn. III CZP 10/08). Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.

Panel fotowoltaiczny i okulary w tle symbolizujące przepisy dotyczące instalacji fotowoltaiki na balkonie
Przepisy dotyczące instalacji fotowoltaiki na balkonie.

Podsumowując

Wzrost cen energii i potencjalne przerwy w dostawach z sieci elektrycznej skłaniają do poszukiwania alternatywnych źródeł zasilania. Elektrownia słoneczna na balkonie pozwala mieszkańcom bloków stać się prosumentami, korzystając z bezpłatnej energii.  Fotowoltaika na balkonie staje się atrakcyjną opcją dla gospodarstw domowych, zapewniając niezależność energetyczną.

 

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

siedem + dwanaście =