Jak działa regualtor ładowania MPPT
Fotowoltaika

Jak działa regulator ładowania MPPT?

Podaje się, że regulatory ładownia MPPT są urządzeniami dzięki którym zwiększa się efektywność całego systemu fotowoltaicznego. Dlaczego tak się dzieję? I co to właściwie oznacza, że regulator jest kontrolerem MPPT? Na początku wyjaśnijmy, że na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje regulatorów ładowania PWM i MPPT. Oba rodzaje kontrolerów spełniają funkcję sterownika pracą całego systemu. To one pilnują, żeby nie doszło do przeładowania czy nadmiernego rozładowania akumulatorów. Dbają też o to, żeby baterie były ładowane odpowiednim dla nich napięciem. Są one nieodzownym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki ich pracy cały system działa prawidłowo, mniej lub bardziej efektywnie.

Regulatory ładownia MPPT

            Regulatory MPPT są rodzajem regulatorów które zostały wyposażone w algorytm śledzenia największego punktu mocy panela, dzięki czemu zwiększają efektywność pracy systemu. Co to jest największy punkt mocy panel MPP i jak się go wyznacza? Największy punkt mocy panela wyznaczany jest na charakterystyce prądowo-napięciowej pracy modułu fotowoltaicznego. Punkt MPP jest punktem przecięcia napięcia maksymalnego panela Vmpp  oraz maksymalnego prądu Impp osiąganego w danej chwili przez panel. Napięcie w punkcie mocy maksymalnej –  napięcie znamionowe Vmpp to napięcie uzyskiwane przez moduł fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje ono uzyskaniem maksymalnej mocy do uzyskania w danych warunkach atmosferycznych. Natężenie prądu w punkcie maksymalnym – prąd znamionowy Impp to natężenie prądu generowane przez panel fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje to uzyskaniem przez moduł maksymalnej możliwej mocy w danych warunkach atmosferycznych.

            Podaje się, że dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu śledzącego MPP regulatory te prowadzą do uzyskania przez cały system od 20% do 30% więcej mocy.  Dzięki zastosowaniu tych regulatorów instalacje fotowoltaiczne działają równie efektywnie w dni słoneczne jak i w dni z małą ilością promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach klimatycznych jakie panując w naszym kraju. Trzeba zaznaczyć, że regulatory MPPT nie są jedynie wymysłem producentów i chwytem marketingowym ich działanie oraz poprawa efektywności pracy systemów zostały udowodnione oraz sprawdzone w praktyce przez bardzo dużą liczbę klientów którzy zdecydowali się na ich zakup, dzięki czemu sami mogli przekonać się o tym jak te regulatory działają.

Regulatory MPPT na Polskim rynku fotowoltaicznym

            Na naszym rodzimym rynku fotowoltaicznym istnieje kilka firm które oferują kontrolery tego rodzaju. Najbardziej godnymi uwagi wydają się dwie z nich Victron Energy oraz Phocos. Obie firmy specjalizują się w urządzeniach służących do pracy w systemach fotowoltaicznych. Jedna z nich jest firmą holenderską ( Victron Energy) druga niemiecką (Phocos). Ponieważ Victron Energy bardzo mocno specjalizuję się wszelakiego rodzaju urządzeniami które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w systemach fotowoltaicznych oraz cały czas wzbogaca swoją ofertę w sprzęt który ułatwiający konsumentom kontrolowanie pracy instalacji cieszy się ona ogólnym zaufaniem. Należy też zaznaczyć, że urządzenia sygnaturowane VE nie należą do najtańszych a raczej znajdują się na górnej półce cenowej.  I o ile u większości urządzeń cena na prawdę idzie w parze z jakością tak od pewnego czasu niestety nie można powiedzieć tego o regulatorach ładowania MPPT. Jeszcze dwa lata temu były one najlepszymi regulatorami na rynku fotowoltaicznym nie tylko w naszym kraju. Niestety w chwili obecnej jakość wykonania tych regulatorów bardzo mocno spadła. Może nie do końca wiąże się to z nie spełniania przez nich podstawowych funkcji – co niestety czasem również ma miejsce, są one jednak urządzeniami mocno awaryjnymi. Wydając na urządzenie pewną sumę pieniędzy odbiegającą od ceny średniej, robimy to ponieważ wierzymy w wysoką jakość wykonania danego urządzeni, liczymy na jego niezawodność przez wiele lat.

            Niemiecka firma Phocoe specjalizuję się w produkowaniu regulatorów ładownia. Decydując się na zakup regulatora MPPT tej firmy możemy być przekonani o jego wysokiej jakości, niezawodności oraz bezawaryjności. Urządzenia produkowane przez tą firmę cieszą się w bowiem największą niezawodnością na rynku oraz liczbą zadowolonych klientów, którzy bez wahania polecą kontrolery ładowania tej firmy.

             Przy podejmowaniu decyzji zakupu regulatora ładowania do systemu fotowoltaicznego, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć jakie są nasze oczekiwania względem danej instalacji. Jeżeli na przykład akumulator który ma być ładowany jest za duży do dobranego panela, instalacja ma być całoroczna, albo chcemy, żeby efektywność zastosowanych urządzeń była jak największa powinniśmy zdecydować się na regulator ładowania MPPT. Inwestycja ta bowiem na pewno przyniesie nam korzyści.

6 komentarzy

  1. Mam wrażenie, że tekst jest pisany przez osobę nie rozumiejącą, o czym pisze lub przez taką osobę tłumaczony. A może tłumaczony jest automatem, bo gramatyka języka mocno kuleje.
   MPP -punkt mocy maksymalnej, nie maksymalny punkt mocy.
   Punkt pracy, w którym U*I osiąga wartość maksymalną.
   Im większy prąd (I – natężenie) pobieramy ze źródła prądu, tym mniejsze jest napięcie (U) na jego zaciskach. Wynika to z istnienia rezystancji (impedancji) wewnętrznej źródła (w tym wypadku ogniwa PV).
   Szkoda, że obecnie wokół PV jest więcej handlowców (a może handlarzy) i marketingu niż fachowców.

 1. Faktycznie, zamiast opisu działania MPPT opisano tylko efekt, jaki daje ten system, nic więcej. To, że zyskuje się kilkanaście procent więcej energii, podaje każdy sprzedawca urządzenia. I tyle.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.