Fotowoltaika ile kilowatów – Coraz więcej ludzi decyduje się na uniezależnienie od kopalnych źródeł energii, zastępując je ekologicznymi alternatywami, na czele z energetyką słoneczną. Przodują w tym Stany Zjednoczone, które w szczególnie nasłonecznionych rejonach Nevada, Utah czy Kolorado tworzą wielkopowierzchniowe elektrownie solarne z inteligentnymi panelami, podążającymi za słońcem na wzór kwiatu słonecznika. Fotowoltaika to wciąż dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki i energetyki na świecie.
Polska co prawda dopiero od kilku lat zaczyna stosować fotowoltaikę do ogrzewania domu, jednak dzięki unijnym dotacjom i programom regionalnym coraz więcej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw decyduje się na ekologiczny krok. Jednak zanim to nastąpi, pojawiają się różne pytania, na które w tym artykule chcemy udzielić odpowiedzi. Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie odpowiednia? Fotowoltaika a koszty utrzymania – czy to naprawdę się opłaca? Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw musimy zainstalować?
Podstawą do określenia, czy jest sens instalacji paneli fotowoltaicznych jest zbadanie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Nie możemy „w ciemno” założyć, że wystarczą nam cztery panele – może się okazać, że będziemy potrzebowali energii dostarczanej z 7 paneli, przez co wciąż będziemy zależni od elektrowni węglowych, a może się również okazać, że dwa panele w zupełności starczą – wtedy dwa nadwyżkowe panele będą praktycznie bezużyteczne. Warto zatem poprosić o audyt (który najczęściej jest bezpłatny) doradcę energetycznego w sklepie oferującym panele solarne. Po zakończonym audycie możemy również poprosić o informację, ile będziemy musieli przeznaczać pieniędzy na koszty utrzymania fotowoltaiki.
W jaki sposób oblicza się nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną? Zgodnie z systemem opustów dla instalacji o mocy do 10 kw za 1 kwh oddaną do sieci prosument może odebrać 0, 8 kwh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kw rozliczenie odbywa się w stosunku ilościowym 1 do 0, 7 kwh. Oznacza to, że jeżeli nasze zapotrzebowanie roczne wynosi 5000 kwh, będziemy musieli zainstalować panele o łącznej mocy 6kw – by odebrać 6000 * 0, 8 kwh, czyli dokładnie 5000 kwh. Dlaczego z 1 kwh oddanej możemy otrzymać tylko 0, 8 kwh? Jest to forma „podatku” zwanego opustem, który został odgórnie ustalony przez URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Łatwo się w tym pogubić, dlatego audyt i doradca energetyczny często jest najlepszym rozwiązaniem.
Doradca energetyczny obliczy, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie odpowiednia, z ilu paneli powinna składać się nasza prywatna elektrownia oraz czy mamy odpowiednią ilość miejsca na dachy na właściwą instalację fotowoltaiczną. Dla przykładu – standardowa instalacja fotowoltaiczna 5kw to powierzchnia około 31, 5 m2 naszego dachu – składa się ona bowiem z paneli, które na 1kw mocy potrzebuje 6, 4 m2 dachu. Jeżeli przestrzeń, którą chcemy zagospodarować na panele wynosi 35 m2 i więcej, okaże się, że możemy bez problemu zainstalować panele. Pytanie z kategorii „Fotowoltaika – ile kw z m2?” mamy już za sobą, warto zatem pomyśleć o oszczędnościach z takiej inwestycji.
Nie każdemu jednak taka inwestycja się opłaca – nie tylko nie zaoszczędzimy gotówki, ale i będziemy mieli nowe źródło generujące koszty. Może się okazać, że nasze zapotrzebowanie energetyczne jest zbyt małe, by mówić o opłacalności takiego zakupu. Fotowoltaika to także koszty utrzymania, które stanowią „kosz zastępczy” do opłat przesyłu energii elektrycznej, o których nie możemy zapomnieć. Aby obliczyć opłacalność zakupu, w internecie znajdziemy rozmaite kalkulatory instalacji fotowoltaicznych. Wystarczy, że podamy obecną stawkę za kwh energii elektrycznej lub roczną wysokość rachunku za prąd, wskażemy strefę zamieszkania oraz roczne zapotrzebowanie na prąd. Instalacja fotowoltaiczna kalkulator szybko przedstawi nam prognozowane oszczędności.
Fotowoltaika ile kilowatów – podsumowanie
Teraz, kiedy wiemy już, jaką powierzchnię zajmie instalacja fotowoltaiczna 5kw oraz czy fotowoltaika to dobra metoda na ogrzewanie domu i oszczędzenie pieniędzy, możemy przystąpić do kalkulacji naszego zapotrzebowania. Warto pamiętać, że kupując instalację energetyczną, nie tylko dajemy ulgę naszemu portfelowi: inwestycja taka zwraca się w przeciągu 7 do 10-11 lat; dbamy również o środowisko, uniezależniając się od elektrowni, które pozyskują energię elektryczną z opalania paliwami kopalnymi. Tym samym przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, tlenku siarki i innych szkodliwych tlenków metali.