Efektywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych na trackerach

Efektywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych na trackerach

We współczesnym świecie technologia dwustronnych modułów fotowoltaicznych zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę. Niemniej istnieją czynniki hamujące jej powszechne zastosowanie. Obecnie badania zmierzające do optymalizacji zastosowań dwustronnych modułów fotowoltaicznych prowadzi między innymi hiszpański producent trackerów Soltec

Potencjał nowoczesnych modułów dwustronnych

Obecnie na wielu rynkach naziemnych farm fotowoltaicznych coraz większa rolę odgrywają systemy nadążne zwane często trackerami. Niemniej istnieją czynniki uniemożliwiające ich powszechne zastosowanie. Wśród wielu z nich można wymienić brak wiedzy na temat możliwych efektów oraz sposobów wykorzystania tej innowacyjnej technologii.

W ostatnim czasie badania w tym zakresie prowadzi firma z Hiszpanii Soltec. Doświadczenia ze zrealizowanych projektów bazujących na tej innowacyjnej technologii wykazują uzyski energii wyższe od około pięciu do dwudziestu procent, w porównaniu z systemami wyposażonymi w tradycyjne, jednostronne moduły.

Badacze z firmy Soltec podkreślają, że obecnie w branży fotowoltaicznej brakuje rzetelnej wiedzy na temat zastosowań nowoczesnych modułów dwustronnych, w związku z czym wielu deweloperom trudno jest oszacować konkretne uzyski energii i mają oni duży problemem podczas rozmowy z bankami w kwestii finansowania tych przedsięwzięć.

Eneal z Włoch – pionier w wykorzystaniu trackerów

Zainteresowanie trackerami ciągle rośnie, a poszczególni deweloperzy ogłaszają ich wykorzystanie w wielu projektach o mocy liczonej w setkach megawatów. Znany włoski producent tej branży – Enel zapowiedział, że na 550 tysięcy modułów usadowionych na jednostronnych trackerach, postawi w Meksyku farmę fotowoltaiczną o mocy wynoszącej 220 MW.

Włoski koncert Enel należy do wiodących pionierów, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych modułów dwustronnych posadowionych na trackerach. Ótóż trzy lata temu wykorzystał on te nowoczesne technologie podczas stawiania elektrowni fotowoltaicznej zasilającej centrum astronomiczne, położone na pustyni Atacama w Chile. Produkcja energii z tych nowoczesnych modułów dwustronnych jest tam wyższa aż o trzynaście procent w porównaniu z tradycyjnymi modułami jednostronnymi.

Badania belgijskiego instytutu Imec

Badania dotyczące zastosowań dwustronnych modułów fotowoltaicznych pracujących na systemach nadążnych prowadzi także belgijski instytut badawczy Imec. Oszacował on, że moduły takie mogą pozwolić na uzyskanie energii mniejszej nawet do 40 procent. Zdaniem naukowców duży wpływ na to ma kilka czynników wśród których można wymienić:

– albedo, czyli współczynnik odbijania światła od powierzchni na której to zostały zainstalowane moduły dwustronne,
– właściwy kąt nachylenia modułów
– oraz wysokość montażu modułów

Badania przeprowadzone przez badaczy z TÜV Rheinland  wykazały, że maksymalna wysokość na której mają być zamontowane nowoczesne moduły dwustronne może wynosić nie więcej niż dwa i pół metra.

Badania hiszpańskiego producenta trackerów Soltec

W celu dogłębnego poznania efektów pracy nowoczesnych modułów dwustronnych znany producent trackerów – Soltec uruchomił w 2018 roku w Kalifornii instalacje o różnych konfiguracjach, w których to monitoruje realne uzyski energii.

W tym celu Soltec podjął współprace z amerykańskim federalnym instytutem NREL. Wspólnie z nim postawił osiemnaście różnych instalacji, których łączna moc sięga aż trzysta kW. Poszczególne moduły zostały umieszczone na różnych wysokościach, pod różnymi kątami oraz na powierzchniach posiadających różnorodne współczynniki odbijania światła.

Badania te wykazały, że straty w uzysku energii, mogą sięgać w skali całego systemu około 0, 8 procenta i wynikają one z zacienienia przez rurę podtrzymującą dwustronne moduły w połowie wysokości. Co więcej powoduje to niejednolite nagrzewanie się modułów. W wyniku tych istotnych spostrzeżeń zostały zamontowane dwa rzędy modułów, a rura je podtrzymująca została umieszczona pomiędzy nimi i w ten sposób nie zacienia ich tylnej strony. Ogromną zaletą wprowadzonego rozwiązania jest lepszy przepływ powietrza, który to znacznie zwiększa uzyski energii.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

nineteen + eighteen =