Fotowoltaika w bloku – fotowoltaiczny blok Spółdzielni ,,Śródmieście” w Szczecinie

Fotowoltaika w bloku – fotowoltaiczny blok Spółdzielni ,,Śródmieście” w Szczecinie

Fotowoltaika w bloku nad morzem. W Szczecinie powstaje największa instalacja fotowoltaiczna zamontowana na budynkach mieszkalnych w Polsce. Panele słoneczne pokryły dachy aż 129 bloków, które są własnością lokalnej spółdzielni mieszkaniowej. Projekt nie tylko podnosi standardy w zakresie wykorzystania energii odnawialnej w przestrzeni miejskiej, ale także znacząco przyczynia się do redukcji kosztów energii dla mieszkańców. W przypadku bloku przy ul. Łabędziej mamy do czynienia „z raczej zwyczajnym blokiem, bez szczególnych walorów estetycznych”. Energia pozyskana ze słońca jest wykorzystywana między innymi do zasilania oświetlenia klatek schodowych, piwnic, suszarni, pralni oraz wind. Więcej na temat fotowoltaiki w blokach pisaliśmy TUTAJ!

Szczecińskie spojrzenie na ochronę środowiska

„To obecnie największa instalacja w Polsce na spółdzielczych budynkach. Łącznie to 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW” – podkreśla w rozmowie z serwisem wSzczecinie.pl jej prezes Marek Werbel. Inicjatywa realizowana jest w różnych dzielnicach miasta, stanowi część większego planu mającego na celu zwiększenie energetycznej niezależności regionu.

Instalacja paneli fotowoltaicznych rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” uzyskała bezzwrotną dotację (40%) oraz długoterminową pożyczkę od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W ramach tego projektu panele zainstalowano na 25 dachach.

W ciągu roku spółdzielnia „Śródmieście” zaoszczędziła kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki panelom fotowoltaicznym, a w niektórych budynkach nawet wygenerowano nadwyżki energii. W związku z tym sukcesem, zarząd spółdzielni postanowił poszerzyć projekt. W 2018 roku spółdzielnia wzięła udział w konkursie i otrzymała dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zdjęcie przedstawia fotowoltaikę umieszczoną na elewacji budynku. Budynek okrzyknięty został nazwą fotowoltaiczny blok
Mateusz Madejski / Bussines Insider Polska

Fotowoltaika to nie koniec innowacji

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” nie ogranicza swoich działań jedynie do oświetlenia części wspólnych. W wybranych budynkach zainicjowała projekt pilotażowy, który ma na celu redukcję kosztów związanych z dostarczaniem ciepłej wody. W ramach tego innowacyjnego w skali kraju podejścia, zimna woda jest wstępnie podgrzewana w specjalnych zbiornikach zanim trafi do ogrzewania. Marek Werbel informuje, że jeżeli pilotaż potwierdzi założenia wstępnych analiz, istnieje plan rozszerzenia tego rozwiązania na inne budynki. Pozyskana w ten sposób energia posłuży do zasilania części wspólnych, czyli oświetlenia klatek schodowych czy też wind. Dodał, że są planowane nowe instalacje, które mają zostać umieszczone na budynkach należących do osiedla Małe Stoki przy ulicy Wiosny Ludów.

Fotowoltaika w bloku – czy to nowość?

Fotowoltaika na blokach mieszkalnych w Polsce rozwija się dynamicznie. Rząd zainwestował znaczące środki w rozwój instalacji fotowoltaicznych w zabudowach wielorodzinnych, przeznaczając 500 milionów złotych na wsparcie projektów, które mogą obejmować nie tylko montaż paneli słonecznych, ale również magazyny energii i pompy ciepła​.

Podsumowanie

Rozwój projektu w Szczecinie może służyć jako model dla innych miast w Polsce, które aspirują do transformacji swoich energetycznych systemów w kierunku większej samowystarczalności i odpowiedzialności ekologicznej. Ten przypadek pokazuje, jak technologie OZE, szczególnie fotowoltaika, mogą być efektywnie integrowane w urbanistyczne struktury, przyczyniając się do osiągania celów związanych z ochroną klimatu, poprawą jakości życia mieszkańców czy oszczędnościami dzięki inwestycji w OZE.

Bartosz Dworaczyk
Bartosz Dworaczyk
Redaktor

Magister inżynier studiów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Interesuje się głównie tematyką gospodarki w obiegu zamkniętym - w tym OZE, fotowoltaika i ochrona klimatu. W wolnych chwilach pasjonat sportu i polskiej muzyki rockowej.

Powiązane posty
1 Comment

[…] Szacowania grupy Fala Renowacji wskazują, że około 70% z 6,9 miliona polskich budynków mieszkalnych wymaga modernizacji. Z tego, około 16%, czyli około miliona budynków, to tzw. „wampiry energetyczne”, które odpowiadają za zużycie jednej trzeciej całkowitej ilości energii zużywanej przez wszystkie budynki. Ponadto, 30% najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych, czyli około 2 miliony, odpowiada za ponad połowę całkowitego zużycia energii. Powstają już w Polsce projekty budynków, które są w stanie dużą cześć energii pozyskiwać z odnawialnych energii. Przykładem może być fotowoltaiczny blok w Szczecinie, o którym pisaliśmy tutaj. […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

11 − osiem =