Dom energooszczędnyFotowoltaikaOdnawialne źródła energiiPanele słoneczne

Grzanie wody panelami słonecznymi

Awaryjnie i niekomfortowe kolektory słoneczne

Jak powszechnie wiadomo kolektory słoneczne są wysoce awaryjne i bardzo niekomfortowe w użyciu. Z uwagi na dużą ilość zastosowanych elementów mechanicznych na przykład, pompa cyrkulacyjna oraz na glikol krążący w układzie, instalacje narażone są na różnego typu uszkodzenia.  Pierwszy najbardziej popularny jest zanik napięcia sieciowego.

Jeżeli nie dysponujemy zasilaczem awaryjnym, glikol w naszej instalacji solarnej zagotuje się i doprowadzi do uszkodzenia np samego kolektora słonecznego.

Drugi problem z jakim borykają się kolektory słoneczne to nadmiar mocy w słoneczne dni.  Jeżeli woda w bojlerze osiągnie zadaną temperaturę a słońce w dalszym ciągu będzie podgrzewać nasze kolektory układ nie będzie miał gdzie odprowadzić energii i doprowadzi ponownie do zagotowania się glikolu w instalacji i jej uszkodzeniu. Zapobiegać temu można jedynie poprzez zakrywanie części kolektorów słonecznych co jest wysoce niekomfortowe a czasami wręcz niemożliwe. 

Kolektory słoneczne do swojej pracy potrzebują również zasilania sterownika oraz pompki cyrkulacyjnej pompującej glikol w celu wymiany cieplnej między panelami a bojlerem. Niestety generuje to dodatkowe koszty związane z opłatami za energię elektryczną. Przykładowo pompka o mocy 30W pracująca przez cały rok to koszt w wysokości 170 zł brutto.

Grzanie wody panelami słonecznymi

Nowoczesny system fotowoltaiczny oparty o panele słoneczne przeznaczony do grzania wody w bojlerach z klasyczną grzałką oporową pozbawiony jest wszystkich wad jakie posiadają kolektory słoneczne.  Układ posiada tylko dwa elementy: panele słoneczne oraz przetwornice napięcia.  Panele słoneczne połączone szeregowo dostarczają energii w postaci napięcia stałego do przetwornicy, która zamienia go na napięcie przemienne kwadratowe umożliwiające zasilanie urządzeń oporowych takich jak grzałki lub ogrzewanie podłogowe bądź grzejnik olejowy. W tym układzie nie występują żadne urządzenia mechaniczne pompki bądź sterowniki a sam układ nie wymaga oddzielnego zasilania z sieci ponieważ samo zasilanie dostarczane jest przez panele fotowoltaiczne.

System nie wymaga na co dzień obsługi a przewidywany czas jego eksploatacji to 25 lat.  Po 25 letnim okresie eksploatacyjnym instalacja w dalszym ciągu dysponować będzie 80% mocy nominalnej. Jedyna zalecana czynność konserwacyjna w solarnym układzie grzania wody to czyszczenie raz do roku paneli słonecznych z nagromadzonych nieczystości podczas opadów deszczu lub innych czynników atmosferycznych.

Warto również wspomnieć że ogrzewanie fotowoltaiczne nie jest wyposażone w drogie i bardzo awaryjne akumulatory żelowe które trzeba byłoby wymieniać co jakiś czas. Koszty eksploatacji ogrzewania fotowoltaicznego są zerowe za wyjątkiem zakupu samej instalacji która jest tańsza od tradycyjnych kolektorów słonecznych.

Również montaż instalacji nie powinien stanowić dużych problemów dla osoby niedoświadczonej.  W odróżnieniu od kolektorów słonecznych nie ma tam elementów hydrauliki a jedynie montaż elektryczny dwóch przewodów solarnych wyprowadzonych z paneli słonecznych do przetwornicy napięcia oraz podłączenie bojlera do przetwornicy. Jedyny kłopot jaki może wystąpić to przy montażu paneli słonecznych na dachu, zwłaszcza jeżeli dach wyposażony jest w dachówkę ceramiczną.  Jednak przy odrobinie chęci i zapoznania się z instrukcją nawet taki montaż można wykonać we własnym zakresie bez zatrudniania fachowców. 

Montaż paneli słonecznych do grzania wody

Na uwagę również zasługuje fakt że instalacja solarna do ogrzewania wody nie wymaga tak jak elektrownia słoneczna zgłaszania do zakładu energetycznego.  System działa w pełni autonomicznie nie potrzebuję zasilania i nie musi być nigdzie zgłaszany ani nie musi być instalowany przez uprawnionego instalatora z Urzędu Dozoru Technicznego.

Opisywane urządzenie testowane przez naszą redakcję firmy AZO Digital wyprodukowane w Polsce poza jednym wejściem na panele słoneczne posiada dwa wyjścia do których możemy podłączyć urządzenia grzewcze.  Pierwsze wyjście z priorytetem służy do grzania wody. W sytuacji kiedy woda zostanie nagrzana a termostat rozłączy obciążenie, cała moc zostanie skierowana na drugie wyjście pod które może być podłączone na przykład ogrzewanie podłogowe.  Przez takie rozwiązanie nie będziemy tracić energii.

Systemy grzania wody panelami słonecznymi z pewnością będą zastępowały drogie w instalacji oraz awaryjne i nisko wydajne kolektory słoneczne. Na koniec warto wspomnieć że instalacja z panelami fotowoltaicznymi inaczej zwanymi słonecznymi pracuje również w zimę gdzie tradycyjne instalacje solarne Nie dostarczają już energii. 

15 komentarzy

 1. Ciekawa jaka będzie tego cena. Ale jeżeli faktycznie ma taką moc i ma wytrzymać 25 lat to sprawia wrażenie, że warto. Sam mam kolektory i nie jestem z nich zbytnio zadowolony.

  1. Jak ktoś mi sadzi bzdury o awaryjności kolektorów to widać, że w życiu przy nich nie stał 😉

   Rodzice mają 15 lat kolektory 15 LAT! O tyle zabawne, że piszą by glikol wymieniać co 2 lata a tu zapomniano o tym ponad 10 lat. I działało i grzało i nikt nie narzekał. Tymczasem jak wyjątkowo wzięli serwisanta bo ktoś im powiedział, że się wymienia to po wymianie zaczęły się kwiatki. A to gorzej chłodzą, a to coś wycieka… HGW. 🙁

   1. Od każdej reguły są wyjątki. Niemniej jednak problemu takie jak gotowanie wody w układzie, konieczność zasilania UPS i brak grzania zimą pozostają. Daleki bym był od użycia słowa „sadzi bzdury” prawdopodobnie zielonego pojęcia nie masz jak działają panele słoneczne.

 2. Ja mógłbym się nad czymś takim zastanowić, zwłaszcza że chciałbym dokonać montażu samodzielnie. Jak widzę instalatorów paneli słonecznych u sąsiadów do włos na głowie się jerzy

 3. A może inwerter przełączalny ELNIX – czyli OFF i ON Gird. Dwa w jednym – inwerter na grzanie wody w zasobnikach ciepła do grzałek a jak się nagrzeje automatycznie przełącza na siec i inwerter pracuje w trybie ON-GRID.

 4. Może i tak ale taką instalację musisz zgłosić do zakładu energetycznego a nie wszyscy chcą to robić. Z drugiej strony po co grzać tylko wodę skoro mamy już elektrownie. Zamiast takiej hybrydy lepiej w takiej sytuacji zrobić po prostu zwykłą elektrownie ongrid i zgłosić ją do zakładu energetycznego.

 5. Nie musisz takiej instalacji zgłaszać do zakładu energetycznego. Sam taką instalację zakupiłem i zmontowałem samodzielnie. Łączysz panele szeregowo potem do falownika a w falownik wpinasz boiler nic więcej. System po prostu działa jak świeci słońce to grzeje wodę, idealny w swojej prostocie. Panele nie mają połączenia z siecią energetyczną więc nigdzie niczego nie musisz zgłaszać. Dla mnie świetna sprawa.

  1. Marcinnm44 ile paneli i jakiej mocy masz założone i jaką temperaturę ma woda i słoneczny dzień, no i oczywiście ile jej jest? Sam chcę założyć coś takiego. Zastanawiam się czy na bojler 220litrów wystarczy 1,6 KW?

 6. Jakiś czas temu nie będę tu reklamował żadnej firmy nabyłem system z panelami słonecznymi. Mam 7 paneli moc ok 2 kW. Bez problemu mogę nagrzać wodę w miesiącach od połowy marca do połowy października i ilości 160-200L do tem 72. Duży plus jest taki, że system pracuje od samego rana do późnego popołudnia.

 7. Mam kolektory cieczowe 5 lat i pracują zajebiście nie wciskaj kitu o panelach PV i nie krytykuj paneli słonecznych widzę że kompletnie nie posiadasz wiedzy w tym zakresie jesteś 100 lat do tyłu.

 8. Darek jak bym był adminem tej strony to już bym dawno skasował twoje posty bo bajki opowiadasz. Taki typowy forumowy szczekacz z ciebie. Mocno też wątpię, że masz kolektory słoneczne bo podejrzewam, że dalej w piecu węglem palisz albo drzewem z pobliskiego lasu. Niestety z tego co widzę to ani o panelach słonecznych ani o kolektorach nie posiadasz wiedzy.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.