Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii
Elektrownie słoneczneFotowoltaika

Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii w Polsce

W ostatnich latach inwestycje w Odnawialne Źródła Energii są coraz częstsze. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, najpopularniejsze w Polsce są mikroturbiny wiatrowe. Decydują się na nie zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstw.

Na zachodzie inwestycje w Odnawialne Źródła Energii obejmują zarówno instalacje PV, jak również wiatraki. Tam rynek mikroturbin wiatrowych rozwija się bardzo szybko. W Polsce ten trend jest znacznie mniejszy. Jednak niewielkie generatory o mocy od 50 W do 50 kW coraz częściej towarzyszą instalacjom słonecznym lub stanowią ciekawą alternatywę dla nich. Dlaczego jednak popularność wiatraków jest w Polsce mniejsza niż na zachodzie?

Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii – energia wiatrowa

Efektywność wiatraków może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim, istotny jest rodzaj urządzenia oraz jego przyszła lokalizacja. Do wyboru mamy m.in. mikroturbiny z pionową i poziomą osią. Urządzenia z poziomą osią (HAWT) charakteryzuje duża wydajność. Jednak niezbędna dla nich jest duża, otwarta przestrzeń. Jeżeli chcemy ustawić wiatrak w terenie zabudowanym, lepszym rozwiązaniem będzie turbina z pionową osią (VAWT). Kolejnym ważnym czynnikiem jest pogoda. Kiedy nie ma wiatru – elektrownia nie będzie generowała prądu elektrycznego. Z tego względu poleca się łączenie mikroelektrowni wiatrowych z instalacjami fotowoltaicznymi.

Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii

Jak wybrać mikroturbinę wiatrową?

Szacuje się, że jedna z najmniejszych turbin wiatrowych o mocy 500 W może zaspokoić blisko 16% zapotrzebowania na energię elektryczną przeciętnego polskiego gospodarstwa. Natomiast koszt takiej instalacji, wraz z turbiną wiatrową o mocy 1 kW oraz inwerterem z kontrolerem może wynieść około 11 000 zł. Z kolei podobny zestaw z turbiną, której moc sięga 3 kW może kosztować do 20 000 zł. W najbardziej optymalnych warunkach taka inwestycja może wyprodukować energię elektryczną wartą nawet 7 000 zł. Niestety, takie warunki bardzo ciężko uzyskać, dlatego najczęściej uzyskana energią jest mniejsza. Jeśli jednak dysponujemy terenem otwartym oraz lokalizacją, gdzie wiatry są częste, to warto przemyśleć wykonanie takiej mikroelektrowni.

Koszt mikroinstalacji wiatrowej

Decydując się na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii musimy wziąć pod uwagę zarówno to, co możemy zyskać, jak i to, ile musimy zapłacić. Dla przykładu, koszt małej turbiny wiatrowej z osią poziomą, o mocy około 200 W wyniesie ok. 2 600 zł. Generator wiatrowy o mocy ok. 600 W to koszt blisko 5 000 zł. Turbina z osią pionową, o mocy 300 W może kosztować około 13 000 zł. Podobna turbina z osią pionową, ale o większej mocy, bo 1 kW to już koszt rzędu 34 000 zł. Przyglądając się oferowanym przez producentów turbinom można zauważyć, że te z osią pionową są znacznie droższe od turbin z osią poziomą. Mimo to, okres zwrotu takiej inwestycji może okazać się krótszy niż w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Pamiętajmy także, że instalacje słoneczne to znacznie bardziej zaawansowana inżynieria materiałowa, droższe tworzywa i wyższe koszty produkcji niż w przypadku mikroturbin wiatrowych.

Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii

Hybrydowe inwestycje w Odnawialne Źródła Energii

W polskim klimacie zauważyć możemy wiele dni z dużym nasłonecznieniem w okresie letnim i znacznie mniejszymi prędkościami wiatru. Z kolei w okresie zimowym to prędkość wiatru znacząco rośnie, a ilość dni nasłonecznionych maleje. Z tego powodu warto zastanowić się nad połączeniem instalacji słonecznej i wiatrowej. Jeśli zdecydujemy się na takie połączenie, zyskamy wzajemnie uzupełniające się źródła energii. Dodatkowo, zmniejszymy zależność od warunków atmosferycznych. Nawet, jeżeli na pierwszy rzut oka cena instalacji mikroelektrowni wiatrowej może nas przerażać, to możliwości jest wiele. Programy, które oferują dofinansowanie lub dotacje do OZE uwzględniają także mikroturbiny wiatrowe. W ten sposób możemy pozyskać dodatkowe środki na zakup wszystkich elementów takiej instalacji. Zapewnimy sobie w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne przez niemal cały rok.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.