Jak monitować systemy fotowoltaiczne?

Jak monitować systemy fotowoltaiczne?

Sposobów na kontrolowanie, monitorowanie instalacji fotowoltaicznych jest wiele. Od nas samych zależy który z dostępnych systemów wybierzemy. Pracę naszego systemu słonecznego możemy obserwować decydując się na zakup regulatora ładowania z wyświetlaczem, albo oddzielny specjalnie dedykowany do takich systemów wyświetlacz albo przez aplikacje lub po prostu stosując multimetry.

Regulator ładowania CXup firmy Phocos

                Jeżeli chcemy obserwować pracę naszego systemu fotowoltaicznego możemy zdecydować się na zakup regulator ładowania który ma wbudowany wyświetlacz. Wtedy w łatwy sposób będziemy mogli kontrolować jego pracę. Przykładem takiego regulatora jest regulator firmy Phocos z serii CXup. Regulator Cxup jest regulatorem PWM z czterostopniowym algorytmem ładownia z zintegrowaną kompensacją temperatury. W trybie normalnej pracy regulatora z wyświetlacza możemy odczytać stan naładowania baterii oraz aktywność panela słonecznego. Każda zmiana stanu naładowania jest dodatkowo sygnalizowana sygnałem dźwiękowym. Sam wyświetlacz i odczytanie jak pracuje nasz system jest bardzo proste i intuicyjne. Żeby nie pozostawać gołosłownym przejdę do opisu symboli wyświetlanych na wyświetlaczy LCD omawianego regulatora. Pracę systemu sygnalizuję buźka, jeżeli jest ona uśmiechnięta nasz system działa bardzo dobrze, jeżeli mina buźki zmieni się na smutą oznacza to nic innego jak  błąd w pracy systemu lub rozładowanie akumulatora. Jeżeli na wyświetlaczu pojawia się słońce oznacza, że mamy załączony tryb ładowania dziennego, jeżeli pojawi się księżyc znaczy, że dla naszego akumulatora jest noc i nie mamy ładowania. Symbolem żarówki określane jest podłączone do sytemu obciążenie. W zależności o tego w jakiej konfiguracji jest wyświetlana tak działa nasze obciążenie. Poza tym na wyświetlaczu możemy odczytać bieżące napięcie na akumulatorze, procentową wartość naładowania akumulatora, prąd na panelu fotowoltaicznym, ilość amperogodzin przekazywanych z panela do akumulatora, prąd ładowania oraz amperogodziny pobierane przez obciążenie. Regulator ten też posiada pamięć zapisu dwuletnich danych: ładowania w amperogodzinach, poboru amperogodzin przez obciążenie oraz procentowego poziomu naładowania akumulatora. Szczegółowe informacje możemy odczytywać przez 30 kolejnych dni. Po upływie miesiąca szczegółowe dane z minionych 30 dni są sumowane. Regulator zapisuję zsumowane dane ze wszystkich miesięcy razem na przestrzeni 2 lat.

Wyświetlacz BMV Victron Energy

            Nasz system możemy również obserwować poprzez zakup dodatkowego wyświetlacza dedykowanego do regulatora ładowania który zakupiliśmy. Do większości regulatorów takie wyświetlacze są dostępne. Do najbardziej wyspecjalizowanych i zaawansowanych technicznie należy wyświetlacz BMV firmy Victron Energy.  Najważniejszymi cechami charakteryzującymi BMV są: pełny monitoring jednej baterii akumulatorów, możliwość stosowania różnych boczników, automatyczna detekcja nominalnego napięcia baterii oraz kilka opcji interfejsu. W normalnym trybie pracy monitor BMV pokazuje przegląd najważniejszych rzeczywistych parametrów, są to między innymi: napięcie akumulatora, prąd – jeżeli wartość wyświetlanego prądu jest ujemna oznacza to, że jest to prąd rozładowania jeżeli jego wartość jest dodatnia jest to prąd ładowania. Moc – jeżeli jej wartość jest ujemna jest to aktualna moc pobierana z akumulatora jeżeli dodatnia przekazywana do baterii. Zużyte amperogodziny – ilość Ah energii zużytej z całkowitej pojemności akumulatora. Stan naładowania w procentach – w pełni naładowany akumulator będzie wskazywał wartość 100%, całkowicie rozładowany 0%. Czas jaki pozostaje do rozładowania akumulatora – szacunkowy okres czasu przez jaki akumulator będzie w stanie zasilać aktualne odbiorniki energii aż do momentu jego rozładowania. Poza niezliczonymi cechami technicznymi charakteryzującymi monitor BMV, jest on urządzeniem które wizualnie również przyciąga konsumenta, swoim okrągłym wyświetlaczem w kwadratowej obudowie. Całe urządzenie oraz wyświetlacz są w odcieniach niebieskich czyli flagowych kolorach firmy Victron Energy. Wyświetlane wartości są wyraźne i widoczne, wyświetlacz można skonfigurować i ustawić intensywność wyświetlania w zakresie od 0 do 9, gdzie 0 oznacza zawsze wyłączone podświetleni a 9 jego wartość maksymalną.

VE. Direct Bluetooth

            Swój system możemy też dzięki zastosowaniu kabla VE. Direct Bluetooth, za pomocą aplikacji stworzonej przez firmę Victron Energy możemy odczytywać rzeczywiste dane i alarmy na urządzeniach mobilnych takich jak telefony komórkowe czy tablety. Przy użyciu aplikacji VictronConnect można bezprzewodowo zobaczyć informację o stanie baterii i mocy paneli słonecznych, z łatwością zaprogramować czujnik zmierzchowy wbudowany w regulator ładowania. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i często wybierane przez właścicieli regulatorów ładowania firmy Victron Energy.

Inne sposoby

            Najprostszym sposobem obserwowania pracy systemu jest zastosowanie woltomierza i amperomierza z wyświetlaczem LCD. Taki miernik będzie pokazywał nam bieżący stan pracy systemu, prąd wytwarzany przez panele w danym momencie oraz napięcie akumulatora. Może nie jest to najwygodniejszy sposób obserwacji pracy ale na pewno dający prawidłowe wyniki. Po za tym każdy z regulatorów ładowania jest wyposażony w sygnalizacje diodową która pokazuje nam w jakim stanie pracy jest nasz system.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

7 + dwanaście =