Jak przykleić panel elastyczny do dachu

Jak przykleić panel elastyczny do dachu

Dlaczego panel elastyczny do kampera.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy panele słoneczne elastyczne były bardzo drogie na rynku Polskim lub wręcz niedostępne stosowano panele sztywne w ramie aluminiowej z powłoką szklaną. Aktualnie stosowanie tego typu modułów wyszło z mody poniewaz jesst nie praktyczne. Panel elastyczny przyklejony na dachu kampera lub przyczepy kempingowej wygląda dużo bardziej estetycznie, nie można go oderwać co chroni go przed złodziejami, nie zalega w na nim woda oraz brud co miało miejsce w panelach sztywnych oraz co istotne nie gromadzą się pod nim żadne osady z biegiem eksploatacji. W końcu najistotniejsza cecha paneli elastycznych naklejanych, podczas jazdy nie gwiżdżą i nie świszczą. Nie wydzielają żadnego hałasu bez względu z jaką prędkością się poruszamy.

Niektórzy użytkownicy podnoszą kwestię lepszego chłodzenia modułu sztywnego. Tak jest to prawdą ale tylko podczas jazdy, większość czasu jednak podczas ładowania spędzamy na postoju a podczas ładowania na postoju nie ma żadnej różnicy temperaturowej między panelem sztywnym a elastycznym, oba nagrzewają się w takim samym stopniu.

Na koniec cena. Panele sztywne owszem są tańsze niż panele elastyczne ale jeżeli doliczymy do nich koszt systemu montażowego cena jest zrównana ewentualnie minimalnie niższa. Na tą chwile już nic nie przemawia za montażem modułów sztywnych.

Panele elastyczne kamper

Wybór miejsca instalacji panela słonecznego.

Wybór miejsca instalacji modułu fotowoltaicznego na kamperze jest bardzo istotne. Powinno wybrać się miejsce na powierzchni płaskiej albo możliwie jak najbardziej płaskiej z uwagi na fakt, że parkujemy kamperem w różnych kierunkach i raczej nie będziemy parkować sie zawsze np na południe. Miejsce na panel nie powinno być też zacieniane np przez antenę zewnętrzną, rozwijaną rolete czy szyberdach. Natomiast kierunek instalacji modułu nie ma żadnego znaczenia może być nawet zamontowany pod skosem.

Wybór kleju do przyklejenia panela elastycznego.

Do tej pory najlepszym wyborem był zestaw klejący Sikaflex składający się z Aktywatora powierzchni Sika Aktivator 100, podkładu Sika Primer 206G+P oraz kleju sikaflex 252. Aktualnie producent przygotował lepsze rozwiązanie. Zrezygnowano z aktywatora powierzchni i zintegrowano go razem z podkładem Sika Primer 207. Zastosowanie takiego kleju gwarantują wyjątkowo mocne trzymanie modułu fotowoltaicznego do tego stopnia, że po poprawnym przyklejeniu nie ma możliwości oderwania modułu od dachu a jedynie wycięcie go specjalną żyłką do wycinania szyb. Stosowanie innych rozwiązań jest raczej nie zalecane z uwagi, że kleje SikaFlex zostały przetestowane przez ostatnie lata i nie wykazywały żadnych problemów eksploatacyjnych.

Przygotowanie powierzchni przed przyklejeniem modułu.

Jeżeli wybraliśmy już miejsce montażu powinniśmy całą powierzchnię oraz jej okolice umyć dobrze szamponem a następnie odtłuścić np benzyną ekstrakcyjną. Kolejny etap to ułożenie modułu w miejscu gdzie ma być przyklejony i oklejenie go dokładnie taśmą malarską tak aby zabezpieczyć ewentualne wycieki kleju na karoserię. W następnym kroku zdejmujemy panel słoneczny i za pomocą gąbki ściernej matowimy całą powierzchnię dachu i ponownie odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną. Z tak przygotowaną powierzchnią możemy przystąpić do klejenia właściwego.

Panele elastyczne kamper

Klejenie panela słonecznego do dachu kampera.

Na przygotowaną wcześniej powierzchnię należy na całości nanieść aktywator i podkład w jednej postaci Sika Primer 207. Nanosimy go za pomocą specjalnej gąbki Sika Aid. Ma to o tyle znaczenie, że preparat Sika Primer wysycha prawie momentalnie i na zwykłym pędzlu po prostu wyschnie zanim rozprowadzamy ją po dachu. Stosowanie dedykowanej gąbeczki znacząco spowalnia wysychanie i ułatwia rozprowadzanie podkładu.

Po nałożeniu podkładu aplikujemy na całą powierzchnię klej sikaflex 252. należy użyć pistoletu do klejenie aby wycisnąc klej z tuby. Klej rozprowadzamy równomiernie cienką warstwę za pomocą np szpachelki. Po zakończeniu nanoszenia kleju zrywamy folię ochronną z panela słonecznego i przyklejamy go do dachu przyciskając np dwoma baniakami z wodą.

Po 15 minutach możemy przystąpić do zrywania papieru zabezpieczającego. Nie należy czekać z tym zbyt długo ponieważ klej wyciekający z pod modułu fotowoltaicznego może za bardzo stężeć. Po odczekaniu 24 godzin, zdejmujemy baniaki z wodą lub obciążniki innego rodzaju i przystępujemy do odklejenia folii ochronnej z modułu fotowoltaicznego. Ściągamy ją mocno i energicznie bez obawy, że oderwiemy panel. W przypadku modułów z powłoką ETFE foli może nie być.

Rodzaje dachów na kamperze lub przyczepie kempingowej.

Na kamperach lub przyczepach możemy znaleźć różnego rodzaju konstrukcje dachowe. Może być ona płaska, ryflowana, zaokrąglona. Do każdego rodzaju dachu możemy przykleić panel fotowoltaiczny elastyczny pod warunkiem, że promień gięcia jest zgodny z zaleceniami producenta.

Podsumowanie.

Panel słoneczny w kamperze znacząco ułatwia podróżowanie oraz wypoczynek. Dobrze dobrany zestaw fotowoltaiczny umożliwi spędzenie całych wakacji nawet 2 miesięcznych bez jakiegokolwiek zasilania zewnętrznego. Panelami słonecznymi możemy zasilać nie tylko oświetlenie czy ładowarki ale także telewizory, lodówki, odkurzacze 12V i wiele innych urządzeń, które na co dzień użytkujemy w kamperze.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 − 5 =