Lodówka do kampera
Do kampera

Lodówka do kampera jak wybrać ?

Każdy właściciel kampera lub przyczepy kempingowej wcześniej czy później staje przed dylematem wyboru lodówki do swojego mobilnego domu. Funkcjonowanie bez lodówki na dłuższa metę jest trudne więc wybór urządzenia chłodniczego może być kluczowy. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę czy zasilanie będzie odbywało się w sposób klasyczny poprzez gaz czy może z udziałem paneli słonecznych i energii zgromadzonej w akumulatorze hotelowym. Lodówka do kampera to bardzo istotna część naszego mobilnego domu i warto poświęcić chwile na odpowiedni jej wybór.

Lodówka do kampera

Tania lodówka do kampera na ogniwach peltiera.

Listę otwierają tanie urządzenia bardziej nazywane chłodziarkami niż lodówkami gdyż zbijają średnio temperaturę o kilkanaście stopni niżej niż temperatura otoczenia. Działają one na zasadzie zasilania prądem elektrycznym stałym. Ogniwo Peltiera, jest z jednej strony jes a z drugiej gorące. W połączeniu z wiatrakiem możemy uzyskać efekt chłodzenia. Rozwiązanie takie jest o tyle nie dobre, że lodówka pracuje przez cały czas i średnio pobiera non-stop ok 50W mocy co na dobę daje zużycie aż 1200Wh a więc ok 100Ah czyli jeden duży akumulator hotelowy. Tego typu lodówki mogą nadawać się co najwyżej do schłodzenia napojów po czym należy je wyłączyć. Można też próbować zasilać takie lodówki z paneli słonecznych jednak aby system był wydajny należy zaopatrzyć się w dwa panele o mocy 160W oraz akumulator o pojemności min 110-160Ah. Taniej jednak wychodzi kupno droższej lodówki z kompresorem niż rozbudowa systemu fotowoltaicznego.

Lodówka na gaz absorpcyjna

Tego typu chłodziarka pracuje na gaz lub na prąd. Grzałka zasilana przez gaz lub przez prąd podgrzewa amoniak i uruchamia cały proces sprężania i rozprężania cieczy co umożliwia otrzymanie efektu chłodzącego. Sprawność lodówki jest całkiem wysoka przy zasilaniu gazem natomiast przy zasilaniu energią elektryczną z akumulatora efekt chłodzący nie zawsze jest tak intensywny jak przy gazie. Tego typu lodówki zużywają również sporo energii elektrycznej i lepszym wyborem jest pozostawić ją pracująca na gazie niż na elektryczności. Oczywiście oddzielnym tematem jest używanie gazu do zasilania grzałki i kwestia bezpieczeństwa. Jednak wiele osób używa lodówek absorpcyjnych i nie ma informacji o niebezpiecznych zdarzeniach z ich użyciem. Przełączanie lodówki na zasilanie z akumulatora hotelowego ładowanego z panela słonecznego nie jest najlepszym wyborem z uwagi na duży pobór energii. Do takiej lodówki powinny być stosowane panele słoneczne 2x100W z regulatorem MPPT optymalizującym pracę lub większe.

Lodówka do kampera

Lodówka do kampera z kompresorem

To rozwiązanie jedno z najdroższych ale zarazem najbardziej optymalne. Zasada działania lodówek kompresorowych jest dokładanie taka sama jak lodówek domowych z tą różnicą, że zasilane są napięciem stałym 12V takim jakie występuje w kamperze. Lodówki kompresorowe instalowane w kamperach cechują się bardzo niskim poborem elektryczności. Modele renomowanych producentów potrafią utrzymywać chłód jednocześnie pobierając przez całą dobę pomiędzy 5-10 Ah. To bardzo niewiele w porównaniu do pozostałych konstrukcji. Oczywiście takie lodówki mają również swoje wady, którą jest wysoka cena. Nierzadko lodówka taka potrafi kosztować 2000 zł lub więcej. Z drugiej jednak strony można zasilać ją panelem słonecznym o mocy 100W bez najmniejszego problemu a w niektórych przypadkach nawet panelem słonecznym 50 watowym. Gdzie tkwi tajemnica tak niskiego poziomu zużycia energii. Otóż lodówki kompresorowe do kampera posiadają specjalną konstrukcję a przede wszystkim bardzo wydajne sprężarki oraz świetną izolację. Wyprodukowany chłód utrzymuje się przez bardzo długi czas w lodówce dzięki czemu kompresor przez większą część czasu może nie pracować i nie zużywać energii zgromadzonej w akumulatorze żelowym. Dużo też zależy od tego jak często dana lodówka jest otwierana bo czym rzadziej do niej zaglądamy tym zużycie akumulatora niższe.

Podsumowanie

Jeżeli posiadamy już w naszym kamperze lodówkę absorpcyjną nie ma sensu dokonywać jej zmiany za wszelką cenę. Warto pozostać przy zasilaniu gazowym do czasu aż urządzenie się nie zepsuje. Jeżeli jednak stoimy przed decyzją zakupu lodówki warto wybrać konstrukcję kompresorową. Pomimo jej wysokiej ceny pozwoli ona nam zaoszczędzić na zakupie mniejszego systemu fotowoltaicznego a także na zużyciu gazu w przypadku lodówki absorpcyjnej. Pod tym adresem https://kampertech.pl można dowiedzieć się więcej o eksploatacji i użytkowania akcesoriów AGD do kampera.

4 komentarze

  1. Czy ktoś mi może podpowiedzieć jak zmierzyć ile watów pobiera lodówka w kamperze. Niby mam absorpcyjną ale pracuje również na 12V i znajomy mówił mi, że to bardzo nowoczesna lodówka i bardzo mało prądu pobiera i mógłbym ją przełączyć na zasilanie z akumullatora.

  2. Najprostszą możliwością to regulator ładowania z wyświetlaczem LCD i pomiarem ilości zużytych amperogodzin. Podłączasz taki regulator pod akumulator a do wyjścia Load podłączasz lodówkę. Wyświetlacz wskaże ile zużywa lodówka w danej chwili. Jak zostawisz regulator z włączoną lodówką na 24 godzin to będziesz miał informację ile energii a dokładnie ampero godzin zużyła lodówką przez dobę. Jeżeli jednak nie dysponujesz takim regulatorem możesz użyć zwykłego miernika wpinając się szeregowo np w przewód plusowy. Przy takim pomiarze dowiesz się ile amperów pobiera twoja lodówka. Jeżeli jeszcze w tej chwili pod obciążeniem zmierzysz napięcie akumulatora i pomnożysz go przez uzyskany prąd – Amery otrzymasz wynik w watach. Np 12V * 2A = 24W

  3. W sumie nawet nie wiedziałem, że lodówki absorpcyjne zasilane są przez palnik. Zawsze wydawało mi się, że ten gaz z butli jakoś się rozpręża i ochładza lodówkę w myśl logiki. Zawsze jak upuszczałem gaz z butli z propan butanem to występował efekt szronu. Nie jestem właścicielem kampera ani przyczepy kempingowej ale czasami ciekawie jest się dowiedzieć czegoś nowego 🙂

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.