Telewizor, lodówka i oświetlenie jakiej mocy wybrać system do kampera

Telewizor, lodówka i oświetlenie jakiej mocy wybrać system do kampera

Telewizor, lodówka i oświetlenie jakiej mocy wybrać system do kampera

Kamper czyli samochód razem z miejscem do noclegu, to bardzo popularny i powszechny sposób na zwiedzanie świata czy po prostu urlopu na morzem. W obecnym czasie gdy urządzenia elektroniczne otaczają nas z każdej strony i jesteśmy  w zasadzie od nich uzależnieni na wakacjach też potrzebujemy mieć dostęp do prądu. Niestety nie każde miejsce w którym będziemy chcieli się zatrzymać będzie oferowało nam taki dostęp. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzi energia odnawialna a mówiąc konkretniej energia promieniowania słonecznego. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych możemy mieć bowiem darmowy prąd kumulowany w akumulatorach. Rynek fotowoltaiczny cały czas się rozwija i dostosowuje do potrzeb obecnego konsumenta. Należy tu też zaznaczyć, że dostęp do urządzeń konwertujących promieniowanie słoneczne na prąd jest coraz łatwiejszy, a same panele i regulatory tanieją dzięki czemu staja się dostępne dla każdego. Nasz system zasilania w kamperze powinien być dobrany jak najlepiej do naszych potrzeb. To znaczy, że przed zakupem takiego systemu musimy wiedzieć co będziemy z niego chcieli zasilić, jak dużo mamy miejsca na dachu na umieszczenie panela oraz jaki budżet chcemy na tą inwestycję przeznaczyć.

Dobór systemu fotowoltaicznego dla kamperów

            W zasadzie mamy dwa czynniki które najbardziej będą deprymowały nasz wybór zestawu słonecznego do kampera. Pierwszym z tych czynników jest ilość miejsca na dachu naszego auta.  Na szczęście na rynku pojawiły się elastyczne, monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które zajmują mniej miejsca niż panele w ramie, ich montaż jest bardzo prosty oraz są one bardzo lekkie i cienkie. Dobór wielkości, mocy panela będzie określana przez urządzenia które będziemy chcieli z tego zestawu zasilać czyli jakiej pojemności akumulator będzie przez niego ładowany. Tak jak już wcześniej pisałam jesteśmy otoczeniu urządzeniami elektronicznymi i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Przewidując klasyczne wyposażenia kampera na pewno chcielibyśmy systemem fotowoltaicznym zasilać lodówkę, telewizor oraz oświetlenie.

Dobór akumulatora do systemu

Na początek musimy ustalić jaką moc będą razem pobierały te urządzenia. Tak więc zakładając: telewizor 22 cale będzie pobierał około 25-30W/12V, mała lodówka przeznaczona do samochodów będzie pobierała około 110-150W/12V, oświetlenie LED będzie pobierało maksymalnie około 20W/12V. Mając na uwadze, że chcemy aby nasze urządzenia były zasilane z odnawialnego źródła energii warto żeby wszystkie były zasilane napięciem 12V. Pominiemy wtedy stary na przetwornicy która będzie nam potrzebna do przekształcenia napięcia stałego z akumulatora na napięcie przemienne, urządzenia zasiane na 12V pobierają też zazwyczaj mniejszą moc. Zliczając  pobór wszystkich urządzeń otrzymujmy łączną moc wielkości od 155W do 200W. Dla takiego poboru mocy przez urządzenia najbardziej rozsądnym wyborem będą akumulatory o pojemnościach 80Ah albo 100Ah. I tak akumulator o pojemności 80Ah bez doładowania przy ciągłym poborze 150W będzie zasilał urządzenia przez około 6,5h, przy ciągłym poborze 200W będzie zasilał urządzenia przez około 4,5h. Akumulator o pojemności 110Ah bez doładowania przy ciągłym poborze 150W będzie zasilał urządzenia przez 8,5h, a przy ciągłym poborze 200W będzie działał przez około 6,5h. W zależności od tego jakie są nasze potrzeby taki akumulator powinniśmy wybrać. Do systemów fotowoltaicznych polecane są akumulatory żelowe, które przystosowane są do pracy wolnego rozładowania i ładowania, nie szkodzi im pozostanie ich rozładowanych na przykład o 50%. Natomiast bardzo szkodzi im pozostawienie ich w pełni rozładowanych na dłużej niż 24h.

Dobór panela fotowoltaicznego

Skoro udało nam się dobrać akumulator, musimy dobrać do niego urządzenie które będzie go ładowało czyli panel fotowoltaiczny. Do samochodów kamerowych najlepiej sprawdzają się panele elastyczne więc takie zostały wzięte pod uwagę. Do akumulatorów o pojemnościach 80Ah – 110Ah najlepszym wyborem będzie panel o mocy 100W. W zależności od tego ile mamy miejsca na dachu do podanych wyżej akumulatorów możemy dołączyć 1 albo 2 takie panele. Jeden panel o mocy 100W będzie potrzebował 9,5h żeby doładować akumulator o pojemności 80Ah, dwa panele o mocy 100W będą potrzebowały na doładowanie tego akumulatora 4,5h. Panel o mocy 100W będzie potrzebował na naładowanie akumulatora 110 Ah 13h, dwa takie panele będą potrzebowały na doładowanie takie akumulatora 6,5h. Do skompletowania pełnego zestawu fotowoltaicznego potrzebujemy jeszcze regulatora ładowania. Do wyboru mamy regulatory PWM oraz MPPT. Do zestawów kamperowych lepiej będą sprawdzały się regulatory MPPT, zwłaszcza gdy akumulator jest dużo większy od dobranego do niego panela, trzeba też wziąć pod uwagę warunki pogodowe, na pewno mniej słońca będziemy mieć podróżując po Polsce niż na południu Europy.

Podsumowując, chcąc zasilić w naszym kamperze telewizor, lodówkę oraz oświetlenie z alternatywnego źródła energii, powinniśmy zdecydować się na akumulatory o pojemnościach 80Ah lub 110Ah. Dla mniejszej baterii możemy dobrać 1 panel o mocy 100W, dla większej zaleca się dobrać dwa takie panele. Dla obu rodzajów instalacji najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie regulatora ładowania MPPT.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

6 + twelve =