Kamper, klimatyzacja i zasilanie panelami słonecznymi.

Kamper, klimatyzacja i zasilanie panelami słonecznymi.

Moc typowej klimatyzacji w kamperze.

Typowa klimatyzacja montowana na dachu w zależności od producenta i mocy pobiera ok 800W do 1100W energii elektrycznej o napięcie 230V prądu przemiennego. Oczywiście istnieją innego typu klimatyzatory tzw podławkowe pobierające nieco mniej energii ok 600W ale na potrzeby artykułu przyjęliśmy, że średnia moc pobierana przez urządzenie chłodzące w kamperze to 1000W z napięciem 230V, a konstrukcja to typowy klimatyzator dachowy.

Zużycie energii przez klimatyzator w kamperze.

Przyjmując, że podczas pracy klimatyzator zużywa 1000W energii oznacza to, że przy ciągłej pracy przez 5 godzin będzie potrzebował 5000Wh 5 kWh energii. Przekładając to na amperogodziny akumulatora żelowego wychodzi średnio 416 Ah + 10% straty na przetwornicy napięcia a więc 457 Ah. Ciągła praca klimatyzatora przez 5 godzin przy dobrej izolacji kampera i ze stale zamkniętymi drzwiami powinna wystarczyć na utrzymanie chłodu przez 24 godziny na dobę przy 1-2 osobach znajdujących się w środku. Kamper nie powinien też stać w samym słońcu a raczej w cieniu lub pół cieniu.

Zasilanie klimatyzacji w kamperze panelami słonecznymi.

Aby pokryć zapotrzebowanie dzienne w ilości 457Ah potrzebujemy przynajmniej dwóch akumulatorów 230Ah a więc bardzo dużych. Waga każdego z nich wynosi ok 75 kg. Akumulatory powinny być połączone szeregowo na 24V. Podnosząc napięcie zmniejszamy amperaż oraz zwiększamy sprawność. Jeżeli chcemy aby nasza bateria akumulatorów była dobrze doładowana powinniśmy zapewnić na dachu generator o odpowiedniej mocy. Najlepszym wyborem będą panele słoneczne elastyczne o wysokiej sprawności z uwagi na ich mały rozmiar. Ilość zastosowanych paneli powinna wynosić 4x160W a więc 640W. Warto również zastosować regulator MPPT lub dwa regulatory MPPT mniejszej mocy. 

Oczywiście jest to wielkość komfortowa i istnieje możliwość zastosowania mniejszej konfiguracji systemu. Nie ma potrzeby również utrzymywać klimatyzacji przez 24 godziny na dobę. Przyjmując , że potrzebujemy używać klimatyzacji jedynie 5 godzin dziennie możemy przyjąć, że nasze zapotrzebowanie energetyczne wyniesie 1.5 kWh licząc ze wstępnym wychłodzeniem kampera. W takiej sytuacji system z dwoma panelami 160W i regulatorem MPPT oraz akumulatorami 2 x 110 lub 2 x 150W powinien być wystarczający.

Wybór akumulatorów został podyktowany prądem rozładowania przez klimatyzację w taki sposób aby nie dopuszczać do rozładowania zbyt dużym prądem i nie doprowadzać do efektu gazowania akumulatorów żelowych, które w konsekwencji prowadzić będzie do ich uszkodzenia lub nadmiernej eksploatacji.

Wybór przetwornicy do zasilania klimatyzacji w kamperze.

W zależności od tego na jaki system się zdecydujemy powinniśmy wybrać przetwornicę napięcia o wysokiej sprawności i o małej konsumpcji własnej. Tańsze urządzenia powszechnie dostępne na allego za bardzo przystępną ceną charakteryzują się niską sprawnością i dużą konsumpcją w trybie stand by. Oznacza to, że podczas pracy tanich przetwornic napięcia nawet 20-25% energii może być wykorzystywane na zamianę napięcia z 12V na 230V a w trybie standby kiedy nie pracuje a jest jedynie włączone urządzenie może pobierać nawet 3A. Markowe przetwornice zwłaszcza z systemami oszczędzania energii ECO-Mode mogą zminimalizować zużycie własne nawet od 0,3-0,5A co ma niebagatelny wpływ na pracę i wydajność całego systemu. Również straty podczas konwersji napięcia z 12V prądu stałego na 230V prądu przemiennego nie powinny wynosić więcej niż 8 %. Wszystko to przekłada się na zakup mniejszego a przez co tańszego systemu fotowoltaicznego dostarczającego energię elektryczną do naszego kampera.

Related Posts
2 Comments
Leave a Reply

Your email address will not be published.

eleven + 18 =