Nicola Tesla – geniusz swoich czasów!

Nicola Tesla – geniusz swoich czasów!

Nikola Tesla geniusz sowich i nie tylko swoich czasów. Wybitnie uzdolniony inżynier, wizjoner, człowiek bez którego dzisiejszy świat wyglądał by zupełnie inaczej. Nicola Tesla urodził się 10 lipca w Smilijanie, zmarł w Nowym Jorku w wieku 87 lat 7 stycznia 1943 roku. Jest autorem 300 patentów które chronią 126 wynalazków w 26 krajach. Tesla urodził się w Serbskiej rodzinie mieszkającej w Chorwacji. Jego ojciec był prawosławnym prezbiterem który chciał by Nicola poszedł w jego ślady. Jednak dzięki naciskom miejscowego nauczyciela któremu udało się zdobyć stypendium dla zdolnego ucznia, został on wysłany na studia w Grazu. Podczas nauki na uniwersytecie młody Tesla wyróżniał się na tle innych studentów do tego stopnia, że profesor wykładający elektrotechnikę pomógł mu zdobyć pracę w urzędzie telegraficznym w Budapeszcie. Po Budapeszcie Tesla pracował jeszcze w Paryżu, Strasburgu i Nowym Jorku gdzie miał okazje pracować w firmie i poznać samego Ediosna na czym mu wtedy bardzo zależało. Mówi się, że Nicola nie zrobił dobrego wrażenia na Edisonie podczas ich pierwszego spotkania, natomiast jego sława i pozytywne opinie na jego temat pochodzące z Europy spowodowały że Amerykanin zdecydował się na zatrudnienie młodego naukowca. Ich drogi się rozeszły gdy Tesla zaproponował Edisonowi na przejście w jego elektrowniach na prąd przemienny na co tamten nie chciał się zgodzić. Rozpoczął  tym samym pracę na włączy rachunek.  Oto jedne z jego największych bardzo licznych wynalazków.

Prąd przemienny

            Praktyczne zastosowanie dla prądu przemiennego jest niewątpliwie jednym z największych osiągnięć Tesli. Skonstruował on wielofazowy silnik elektryczny który wykorzystywał właściwości prądu przemiennego do stworzenia wirującego pola magnetycznego – wprowadzając w ten sposób urządzenie w ruch. Napęd taki był dużo bardziej efektywny do stosowanego dotychczas silników prądu stałego. Wykazywał się on również dużo mniejszą awaryjnością. Przesył energii prądem przemiennym też okazał się  bardzo efektywnym rozwiązaniem które umożliwiło jej przesył na duże odległości, wykorzystując łatwość podnoszenia napięcia dzięki zastosowaniu transformatorów. Przesyłanie energii w taki sposób przekładało się na mniejsze straty i jest wykorzystywane do dnia dzisiejszego. Nie wszyscy jednak od razy byli zwolennikami systemu Tesli, jego głównym i największym przeciwnikiem był Edison, który bardzo mocno chciał udowodnić jak zły i niebezpieczny dla życia człowieka jest ten system. Ostatecznie Amerykanin poniósł klęskę i system Nicoli zaczął być powszechnie stosowany.

Transformator Tesli

            Transformator Tesli zwany tez cewką Tesli został wynaleziony przez naukowca w 1891 roku. Jest to powietrzny transformator wytwarzający wysokie napięcie rzędu milionów woltów. Aby transformator działał oba uzwojenia pierwotne i wtórne muszą działać na takiej samej wysokiej częstotliwości. Efektem tego jest uzyskanie bardzo wysokich napięć, podczas pracy urządzenie generowało niezwykle widowiskowe wyładowania elektryczne. Często wykorzystywane w ówczesnej kinematografii.

Promienie X

            Mało kto kojarzy osobę Nicoli Tesli z promieniowaniem rentgenowskim. Prowadził on w swoim laboratorium eksperymenty z rurkami Crooksa niezależnie od prób podejmowanych przez niemieckiego fizyka Wilhelma Roentgena powszechnie uznanego za odkrywce promieniowani X. Z technicznych publikacji serbskiego naukowca wynika, że wymyślił i opracował pojedynczo-elektrodową lampę rentgenowską. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie zostało zrobione przez przypadek przy próbie sfotografowania przez Teslę Marka Twaian trzymającego lampę próżniową. Okazało się, że na zdjęciu była widoczna jedynie śruba do regulacji obiektywu kamery. W dalszej perspektywie udało się Tesli uzyskać obraz ciała ludzkiego między innymi kości swojej ręki.

Wolna energia

            Uzyskanie wolnej energii, darmowej energii oraz przesyłanie energii bezprzewodowo stało wręcz obsesja w ostatnich latach życia Tesli. Do bezprzewodowego przesyłu energii na niewielki odległości Nicola z dużymi sukcesami wykorzystywał silne pole elektromagnetyczne, powstające podczas wyładowań transformatora rezonansowego.  W Wardenclyffe naukowiec skonstruował wieżę która miała służyć do bezprzewodowego transkontynentalnego przesyłu sygnałów dźwiękowych, głosu a nawet zdjęć. Sam pomysł oraz projekt były bardzo innowacyjne. Istnieje wiele teorii mówiących o tym czemu badania nad projektem zostały zakończone. Jedna z nich podaje, że sam Tesla zamierzał zaprzestać badań, gdyż w ich toku odkrył, ze technologia może nie tylko dostarczać energię, ale też sterować pogodą i wyładowaniami elektrycznymi o niszczycielskiej sile. Kumulatywne wzmacnianie rezonansu Ziemi mogło prowadzić do wywołania katastrofalnych trzęsień ziemi.

            Geniusz Nicoli Tesli cieszy się ogromnym zainteresowaniem do dni dzisiejszego. Naukowiec zmarł samotnie na skraju bankructwa w wieku 86 lat w hotelu New Yorker. Po jego śmierci amerykański rząd skonfiskował wszystkie jego zapiski, dokumenty oraz aparaturę laboratoryjną która zwrócił dopiero po latach.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

5 + 15 =