FotowoltaikaPanele słoneczne

Jak długo zachowują sprawność panele fotowoltaiczne

Choć inwestycja w instalację fotowoltaiczną może wydawać się naprawdę drogim przedsięwzięciem, mówi się o niej jako o inwestycji opłacalnej i zwracającej się w kosztach. Nic więc dziwnego, że aby się tak stało, instalacje fotowoltaiczne muszą mieć naprawdę długą żywotność. W dobie gwałtownego rozwoju technologii i wszechobecnej wymiany smartfonów co rok lub dwa, panele fotowoltaiczne wydają się niesamowicie wytrzymałe. Najlepsze instalacje mogą działać z dobrymi wynikami… nawet ponad 35 lat!

Co sprawia, że panele fotowoltaiczne są tak wytrzymałe?

Przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne są tak długotrwałe oraz wytrzymałe, ponieważ niewiele w nich części, które zawierałyby skomplikowane komputery lub delikatne elementy, które mogłyby w łatwy sposób zostać uszkodzone. Podobnie ma się rzecz w przypadku części ruchomych, których awaryjność mogłaby również być wysoka. Prosta konstrukcja oraz nieskomplikowany system sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne posiadają niewiele elementów, które w jakikolwiek sposób mogłyby zostać uszkodzone.

Uszkodzenia, na jakie mogą być narażone niektóre elementy instalacji to korodowanie, działalność szkodników – jeśli instalacja nie jest umieszczona na dachu – lub wpływ skrajnych warunków atmosferycznych takich jak huragany. Jednak solidna konstrukcja instalacji oraz odpowiednio mocne mocowanie powinny utrzymać całość w miejscu, bez obaw o możliwość zerwania instalacji przez wiatr.

Najbardziej narażonym na zużycie elementem instalacji fotowoltaicznych jest inwerter. Zaleca się wymienianie go po 12-15 latach – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dobrej jakości inwerter pracował dłużej. To niezwykle istotny element każdej instalacji, ponieważ to właśnie on odpowiada za przemianę energii słonecznej pozyskanej przez panele na taką, którą można wykorzystać.

Instalacje fotowoltaiczne wcześniej i dziś

Do dziś działają nawet panele fotowoltaiczne, które zostały wyprodukowane w latach 80. Nie są co prawda tak wydajne jak współcześnie tworzone instalacje fotowoltaiczne, ponieważ to naturalny proces w postaci ciągłego postępu rozwoju technologii. Dlatego to logiczne, że moduły fotowoltaiczne produkowane obecnie będą wytwarzały więcej energii.

Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniejsze modele, mimo upływu tak długiego czasu, nadal są sprawne. Nowsze panele fotowoltaiczne w jednym nie różnią się od starszych: jedne i drugie po pewnym czasie tracą część sprawności. Rocznie spadek wydajności wynosi około 0,5%. Jak widać, w ogólnym rozrachunku nie jest to duży spadek. Dlatego też po 20 latach ciągłej pracy sprawność takich paneli może wynosić nawet 90%.

Prostota i niezawodność

Instalacje fotowoltaiczne swoją niezawodność zawdzięczają prostocie wykonania. Nie ma w nich skomplikowanych i delikatnych części, które są szczególnie podatne na zniszczenia czy awarie. Prosta konstrukcja sprawia również, że równie proste jest użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – są bowiem bezobsługowe i zwykle nie wymagają napraw lub czyszczenia.

Na ich powolne zużywanie się wpływa natomiast wiele czynników, głównie atmosferycznych. Może być to nagła zmiana temperatury lub nadmierna i długotrwała wilgoć, które wpływają na poszczególne moduły fotowoltaiczne. Ponieważ sprawność każdej instalacji zależy od tego, jak dobrze działa jej najsłabszy element. Stąd też drobne zużycia sprawiają, że na przestrzeni roku mogą zachodzić półprocentowe, a nawet mniejsze, spadki energii względem oryginalnego poziomu dostarczania energii.

Podsumowując, instalacje są inwestycjami, które zwracają się w dużej mierze dzięki temu, że są tak trwałe, a okres ich działania obejmuje nawet dziesiątki lat. Prostota konstrukcji gwarantuje trwałość, a sam system, również dzięki prostocie wykonania, jest bezawaryjny. Jego sprawność zależy głównie od tego, w jaki sposób oraz z jakich części został wykonany. Poprawny montaż oraz dbałość o wysokiej jakości materiały to klucz do tego, by posiadać sprawną oraz wydajną instalację fotowoltaiczną przez długie lata! Zapraszamy do obejrzenia przykładowych realizacji na http://insun.pl

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.