Pomimo wielu zmian na rynku, polska fotowoltaika miewa się naprawdę dobrze. Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na dzień 31 marca bieżącego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju wyniosła 4469,8 MW. Co przyniesie najbliższa przyszłość na rynku energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca? Polacy pokochali Odnawialne Źródła Energii, a energię słoneczną w szczególności. Głównym powodem jest tutaj fakt, że dzięki instalacjom fotowoltaicznym możemy korzystać z darmowej energii elektrycznej. Ponadto, do decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę przekonuje nas dofinansowanie do instalacji, ulgi podatkowe, jak również niezależność od podwyżek cen prądu czy sam aspekt ekologiczny.
Kryzys w energii słonecznej?
W okresach bardziej pochmurnych uzyski energii elektrycznej z PV są znacznie niższe. Przykładem może być tegoroczny kwiecień w stosunku do kwietnia 2020r. Specjaliści oszacowali, że spadek uzysku energii w tym roku wyniósł aż 36% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.
Czy polska fotowoltaika staje przed kryzysem? Na szczęście nie. Jak wynika z niezależnego badania Alians OZE, w najbliższym czasie 49% respondentów planuje inwestycje w fotowoltaikę. 16% nie podjęło jeszcze decyzji, a jedynie 35% nie chce podjąć się takiej inwestycji. Spośród osób zdecydowanych na inwestowanie w instalację fotowoltaiczną, aż 21% osób nabędzie instalację w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 40% Polaków planuje założenie instalacji słonecznej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Blisko 28% osób ma taki plan na najbliższe 3 lata, a 8% myśli o takiej inwestycji za 5 lat i więcej. Nie ma więc mowy o kryzysie.
Polska fotowoltaika i zmiany od 2022 roku
Resort klimatu zapowiedział zmiany w fotowoltaice. Każdy, kto w 2022 roku i później zainstaluje panele słoneczne będzie sprzedawać nadwyżkę energii elektrycznej firmom handlującym energią. Zaś w okresach niedoboru, będzie kupował prąd elektryczny.
Zmiany te mają sprawić, że projektowane instalacje w naszym kraju będą bardziej efektywne. Jednakże, zdaniem specjalistów brakuje rozwiązań, dzięki którym będzie promowany wzrost bieżącej autokonsumpcji. Brakuje także rozwiązań projektowych, które zapewniłyby bardziej równomierny rozkład produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej w ciągu dnia. Co przyniosą zapowiadane zmiany? Tego dowiemy się już niebawem.