Pompa ciepła i fotowoltaika są coraz częściej spotykane w naszym kraju ci oraz bardziej popularne. I nic w tym dziwnego, gdyż połączenie pompy ciepła z instalacją PV jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko cenowym. Dzięki darmowej energii właściciel domu może posiadać dwa wydajne urządzenia, dzięki którym nie tylko w pełni zostanie zrealizowane zapotrzebowanie na ciepło, ale również obniżą się rachunki za energię elektryczną.
Z roku na rok odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Fotowoltaika z pompą ciepła to rozsądne rozwiązanie, gdyż dzięki tej instalacji nie tylko chronimy środowisko naturalne lecz także obniżamy rachunki za korzystanie z energii elektrycznej.
W wielu biurach projektowych powstają interesujące projekty domów z pompą ciepła i fotowoltaiką, które to są coraz częściej doceniane przez wielu inwestorów.
Ogrzewanie budynku pompą ciepła zasilana fotowoltaika- jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie pozwalające na pozyskiwanie energii ze środowiska (powietrze, woda) przy pomocy której można ogrzewać pomieszczenia i korzystać z ciepłej wody. Taka pompa ciepła może też chłodzić dom. W tym przypadku mechanizm jest identyczny, tylko że z przeciwnym skutkiem. Wówczas to ogrzewane jest środowisko ciepłem pobranym z chłodzonych pomieszczeń. Do pompowania energii od niższej temperatury do wyższej potrzebna jest energia elektryczna. W najbardziej popularnych pompach sprężarkowych jest to energia mechaniczna niezbędna do odpowiedniego napędu sprężarki. Źródłem napędu jest zazwyczaj silnik elektryczny lub spalinowy.
Powietrzna pompa ciepła potrafi działać efektywnie nawet w takich warunkach pogodowych, gdy słupek rtęci w termometrze spada poniżej -20°C. Systemy z użyciem pomp ciepła są coraz częściej stosowane w obiektach biurowych i mieszkalnych jako jedyne źródła ogrzewania.
Z drugiej strony panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca w elektryczną. Dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny potrafi zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Pozyskiwany tym sposobem prąd z powodzeniem zasila domowe urządzenia oraz służy do oświetlenia domu.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne mogą być połączone w jedną instalację. Otóż pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, natomiast panele fotowoltaiczne wytwarzają ją ekologicznie i bez kosztów, zatem takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla naszych portfeli, jak i dla środowiska.
Zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne – korzystne finansowo rozwiązanie
Co prawda pompy ciepła są odnawialnymi źródłami energii, ale do zasilania sprężarki potrzebują około dwadzieścia procent energii elektrycznej. Gdy połączy się pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi w jedną instalację, wówczas będzie można zasilać pompę ciepła energią elektryczną, produkowaną przez panele słoneczne. Współpraca pompy z panelami słonecznymi opiera się na produkcji energii elektrycznej przez panele słoneczne a pompa na bierząco ją zużywa. W sytuacji gdy wystepuje nadprodukcja energii elektrycznej lub pompa nie pracuje energia odsyłana jest do zakładu energetycznego. Zmagazynowaną energię elektryczną można odebrać od zakładu w stosunku1 do 0,8kWh – 0,7kWh w zależności od posiadanej wielkości instalacji fotowoltaicznej.
Ogrzewanie budynku pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką jest nowoczesnym rozwiązaniem hybrydowym, które zapewnia darmową energię oraz możliwość wykorzystania jej zasobów do zasilania zainstalowanej pompy ciepła.
Pompa ciepła i fotowoltaika koszt
Na rynku producenci oferują gotowe zestawy fabryczne. Najczęściej oferują oni panele słoneczne z jednej firmy, a pompę ciepła z innej. Pompa ciepła i fotowoltaika koszt instalacji nie jest mały, ale inwestycja ta zwraca się po kilku latach w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.
W przypadku gruntowej pompy ciepła jej roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi 2 886 kWh w połączeniu z 3 000 kWh wydatkowanymi na inne cele energetyczne. W przeliczeniu na złotówki, jest to wydatek około 3000 złotych w ciągu jednego roku. Natomiast przy wykorzystaniu fotowoltaiki o mocy 6 kW można wyprodukować w ciągu roku około 6 000 kWh, co przynosi znaczne oszczędności. Zliczając koszty montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła w okresie 30 lat można zaoszczędzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto podkreślić, że fotowoltaika jest inwestycją, która zwraca się już po ok. 7, 5 r. funkcjonowania, co pozwala na korzystanie z darmowej energii elektrycznej przez kolejne 23 lata.
Pompy ciepła split i monoblok – wady i zalety
[…] Pompy ciepła to rewolucyjne rozwiązania, które odgrywają kluczową rolę w skutecznym zapewnianiu optymalnych warunków termicznych w budynkach. W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii, wyróżniamy dwie główne kategorie: pompy ciepła typu split oraz monoblok. Pompy ciepła split prezentują szereg zalet, które czynią je coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla właścicieli domów i przedsiębiorstw. W niniejszym artykule dokładniej przyjrzymy się przewadze pomp ciepła typu split nad ich monoblokowymi odpowiednikami, wyjaśnimy, dlaczego są coraz bardziej preferowane przez ludzi, poszukujących nowoczesnych rozwiązań w zakresie klimatyzacji i ogrzewania. […]