Bon energetyczny 2024 – wsparcie dla rodzin w Polsce

Bon energetyczny 2024 – wsparcie dla rodzin w Polsce

Bon energetyczny ma wspierać gospodarstwa domowe w obliczu rosnących cen energii, o których pisaliśmy TUTAJ. Ceny energii wzrosną w drugiej połowie 2024 r. Wsparcie finansowe przeznaczone jest jednak wyłącznie dla osób, które spełnią określone warunki. Rząd zamierza również utrzymać maksymalną cenę prądu dla gospodarstw domowych przez drugą połowę 2024 roku, ustalając ją na poziomie 500 zł za megawatogodzinę.

Kiedy i komu przysługuje bon energetyczny w 2024?

Wsparcie zostanie przyznane na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku i będzie miał formę wypłaty gotówkowej dla gospodarstw domowych. Aby kwalifikować się do otrzymania tego wsparcia, dochody za rok 2023 nie mogą przekroczyć 2500 zł na miesiąc w przypadku gospodarstw jednoosobowych lub 1700 zł na miesiąc (na osobę) w gospodarstwach wieloosobowych.

Należy jednak pamiętać, że przekroczenie ustalonego limitu dochodowego nie dyskwalifikuje automatycznie z możliwości otrzymania bonu. W takim przypadku stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że bon energetyczny nadal może być przyznany osobom przekraczającym próg dochodowy, lecz jego wartość zostanie odpowiednio zredukowana. Minimalna suma, jaką można otrzymać w ramach bonu to 20 zł.

Projekt przewiduje, że gmina będzie miała 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie bonu energetycznego. Wypłata środków powinna nastąpić jeszcze w trakcie bieżącego roku oraz na początku 2025 roku.

Bon energetyczny – ile wyniesie?

Propozycja nowej ustawy określa różne kwoty bonu energetycznego, zależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym, dzieląc je na cztery kategorie:

  • 300 zł dla gospodarstw jednoosobowych;
  • 400 zł dla gospodarstw złożonych z 2 do 3 osób;
  • 500 zł dla gospodarstw z 4 do 5 osób;
  • 600 zł dla gospodarstw liczących co najmniej 6 osób.

Dodatkowo, dla gospodarstw korzystających z elektrycznych systemów ogrzewania, jak pompy ciepła czy piece akumulacyjne, przewidziano podwojenie wsparcia. W związku z tym zaproponowano następujące kwoty:

  • 600 zł dla gospodarstw jednoosobowych;
  • 800 zł dla gospodarstw z 2 do 3 osób;
  • 1000 zł dla gospodarstw z 4 do 5 osób;
  • 1200 zł dla gospodarstw liczących co najmniej 6 osób.

Według uzasadnienia projektu, bon energetyczny będzie przyznawany różnym grupom beneficjentów zmagającym się z trudnościami w pokrywaniu kosztów energii. Skorzystają z niego, między innymi, emeryci o świadczeniach poniżej minimalnej emerytury, osoby otrzymujące najniższą emeryturę oraz odbiorcy pomocy socjalnej.

Grafika nawiązuje do obliczania rachunku za energię, widać na niej kalkulator i budynek energooszczędny. Bon energetyczny pomoże gospodarstwom domowym w opłaceniu rachunków za prąd.

Czy będzie podatek od bonu energetycznego?

Paulina Henning-Kloska, minister klimatu, która odpowiada za projekt ustawy, tłumaczy, że wie o uwagach MF. „Będzie to uzupełnione w ustawie, nie jest celem naszym, by był podatek od bonu energetycznego. Były takie uwagi ministerstwa finansów, ale naszym celem nie jest opodatkowanie bonu. Wystarczy drobny zapis w ustawie wyłączający to obciążenie – powiedziała podczas rozmowy w radiu ZET.

Podsumowanie – bon energetyczny 2024

Aktualnie, ceny energii elektrycznej, gazu i ciepła są stabilizowane dzięki tarczom antyinflacyjnym ustanowionym przez poprzedni rząd, a ich obowiązywanie zostało przedłużone do połowy roku. Na koniec 2023 roku, przyjęto nową ustawę, która przez pierwszą połowę 2024 roku utrzymuje ochronę cenową dla określonych użytkowników, w tym gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, z określeniem maksymalnych cen prądu. Bon energetyczny niewątpliwie pomoże gospodarstwom domowym zaadaptować się do nowych cen energii, jednak mimo pomocy rządu, Polacy w roku 2024 zapłacą za rachunki więcej.

Bartosz Dworaczyk
Bartosz Dworaczyk
Redaktor

Magister inżynier studiów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Interesuje się głównie tematyką gospodarki w obiegu zamkniętym - w tym OZE, fotowoltaika i ochrona klimatu. W wolnych chwilach pasjonat sportu i polskiej muzyki rockowej.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

5 × 2 =