Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen energii i coraz częściej występujących przestojów w dostarczaniu energii z mikroinstalacji PV do sieci energetycznych, zwiększa się liczba gospodarstw domowych, które decydują się na instalację przydomowych magazynów energii. Ta nowoczesna technologia, umożliwiająca efektywne gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele słoneczne lub turbiny wiatrowe, staje się kluczowym elementem w dążeniu do samowystarczalności energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w naszych domach.

Przydomowe magazyny energii – skąd rosnąca popularność?

Z powodu pogarszającej się kondycji sieci przesyłowych, coraz częściej podkreśla się potrzebę rozwijania technologii magazynowania energii. Chociaż tego rodzaju rozwiązania są dostępne w Polsce od wielu lat, to obserwujemy  ich wolniejszy wzrost popularności w naszych domach względem montowanych instalacji fotowoltaicznych. Przede wszystkim, duży wpływ na to zjawisko mają ich wysoka cena i mniejsze możliwości dotacji w porównaniu do nowych instalacji fotowoltaicznych. Magazyny energii nie tylko umożliwiają wykorzystanie zgromadzonej energii w momencie, gdy jest to najbardziej potrzebne, ale również odgrywają istotną rolę w stabilizacji lokalnych sieci energetycznych, co jest szczególnie ważne w czasach, gdy coraz częściej słyszymy o odłączaniu fotowoltaiki od sieci energetycznych związanych z nadprodukcją z odnawialnych źródeł energii. Niemniej jednak, magazynów energii przybywa, a pośród dystrybutorów z branży fotowoltaicznej, coraz częściej widzimy oferty sprzedaży nowych magazynów energii – często oferowanych wraz z nową instalacją fotowoltaiczną.

Obrazek przedstawia model eco-domu, który nawiązuje do przydomowe magazyny energii. Dzięki niemu, dom staje się energooszczędny.

Przydomowe magazyny energii w Polsce

Chociaż przydomowe magazyny energii w Polsce efektywnie współdziałają z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi, nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością jak panele PV, które w Polsce przyjęły się niespotykanie dobrze. Według danych PIME, na koniec roku 2023 w Polsce funkcjonowało około 11 tysięcy takich magazynów o łącznej mocy 110 MW i pojemności około 138 MWh. Do końca zeszłego roku w Polsce dodatkowe 166 MW mocy zostało zainstalowane w stacjonarnych magazynach energii wykorzystujących technologię bateryjną. Przemysł i rolnictwo odpowiadały za około 130 MW tej mocy. W sumie moc bateryjnych magazynów energii w Polsce osiągnęła poziom 276 MW, co przekładało się na 332 MWh pojemności. Około 40% tej mocy stanowiły magazyny energii zainstalowane przy domach. Dominującą technologią są obecnie baterie litowo-jonowe, a w szczególności baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP).

Dotacje na przydomowe magazyny energii

W 2023 roku na dofinansowanie do magazynów energii przekazano prawie 76 mln złotych, a na magazyny ciepła 14,3 mln złotych. Rolnicy również mogą korzystać z państwowych programów takich jak „Agroenergia” czy „Energia dla wsi”, które oferują im znaczne dofinansowanie. Choć dynamika wzrostu pojawiających się w gospodarstwach domowych nie jest imponująca, to pieniądze na dofinansowanie do takich inwestycji zaczynają się pojawiać i powinny pobudzić sektor do wzrostu. Aktualnie, klienci indywidualni mogą skorzystać z programu ,,Mój Prąd 6.0” czy z ,,Ulgi termomodernizacyjnej”. Z kolei dla firm przewidziano takie programy jak ,,Energia Plus, ,,Kredyt Ekologiczny BGK” czy ,,Białe Certyfikaty”. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnych stronach wyżej wymienionych programów.

Zdjęcie przedstawia banknoty na tle instalacji fotowoltaicznej, co ma oznaczać oszczędność pieniędzy przy inwestycji w przydomowy magazyn energii.

Podsumowanie – dlaczego warto?

Wraz ze spadkiem cen sprzedaży energii przez prosumentów, inwestycja w magazyny energii staje się coraz bardziej opłacalna. Instalacja fotowoltaiczna z magazynem zapewnia ochronę przed wysokimi cenami energii na rynku, szczególnie gdy rządowe zamrażanie cen energii kiedyś musi się zakończyć. Ekonomię takiej inwestycji poprawia uzyskanie dofinansowania, choć zakup samej fotowoltaiki jest finansowo uzasadniony, wysokie koszty magazynu energii czynią go opłacalnym głównie w przypadku otrzymania wsparcia finansowego.

Bartosz Dworaczyk
Bartosz Dworaczyk
Redaktor

Magister inżynier studiów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Interesuje się głównie tematyką gospodarki w obiegu zamkniętym - w tym OZE, fotowoltaika i ochrona klimatu. W wolnych chwilach pasjonat sportu i polskiej muzyki rockowej.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

8 + 14 =