Fotowoltaika

Efekt pamięci akumulatorów żelowych oraz ilość cykli

Akumulatory żelowe są bateriami preferowanymi do pracy w systemach fotowoltaicznych. Dzięki swojej budowie oraz temu, że są zalane zżelowanym elektrolitem doskonale sprawdzają się w pracy cyklicznej która występuję w systemach solarnych.

Akumulatory żelowy

Żelowe akumulatory są to urządzenia z elektrolitem ciekłym w którym kwas został zagęszczony krzemionką, dzięki czemu ma konsystencje żelu. Akumulatory te doskonale sprawdzają się w systemach pracy wolego rozładownia oraz doładowania. Nie szkodzi im pozostawienie ich na dłuższy okres czasu do jakiegoś stopnia rozładowanymi. Bardzo lubią, powolne rozładowanie i doładowanie. Bardzo szybkie doładowanie, prądem o dużej wartości  wręcz im szkodzi. Akumulatory te charakteryzują się 400 cyklami żywotności. Czyli działaniem o wysokiej sprawności przez 400 cykli.  Jak wyznaczamy cykl pracy baterii? Jeden pełny cykl wykonany przez akumulator to jego pełne rozładowanie oraz naładowanie. W zależności od tego jak szybko te pełne cykle zostaną wykonane taka będzie żywotność naszego akumulatora (czas). Pomimo, że baterie żelowe są akumulatorami głębokiego rozładowania bardzo szkodzi im częste rozładowywanie do poziomu minimalnego oraz pozostawianie ich w takim stanie na dłużej niż 24h. Tracą one wtedy swoja żywotność oraz deklarowaną pojemność. Bardzo ważne jest jakiej wartości prądem ładujemy akumulator. Dla każdej baterii możemy wyznaczyć minimalny, optymalny oraz maksymalny prąd jakim możemy ją ładować. Oczywiście idealnie było ładować ją tylko i wyłącznie prądem optymalnym, natomiast w praktyce różnie to bywa. Ważne jest więc wyznaczenia prądu maksymalnego i staranie się go nie przekraczać. Ładowanie baterii prądem o mniejszej wartości niż wyznaczona minimalna też nie jest dla niej dobra, ponieważ nigdy nie doprowadzi do jej pełnego naładowania. Akumulatorom żelowym nie szkodzi pozostawienie ich w niskiej, ujemnej temperaturze oczywiście w stanie naładowania. Niska temperatura powoduje, zmniejszenie pojemności akumulatora natomiast nie uszkadza go, gdy temperatura otoczenia wzrasta ponad 0°C pojemność akumulatora bez żadnego uszkodzenia powraca do pełnej pojemności.

Praca cykliczna akumulatora

Praca cykliczna to taka w której akumulator jest powoli rozładowywani i doładowywany. Nie występuję tu tak jak przy pracy buforowej ciągłe podłączenie do ładowarki. Akumulator jest ładowany dopiero po rozładowaniu. Chyba, że bateria współpracuję z system fotowoltaiczny i jest na stałe połączona ze źródłem ładowania czyli panelem słonecznym który będzie doładowywał akumulator w momencie odpowiednich warunków atmosferycznych. Napięcie ładowania baterii podczas pracy cyklicznej dla akumulatorów 12V powinno wynosić 14,4V. Zestawy fotowoltaiczne są doskonałym przykładem dla cyklicznej pracy akumulatora. Prawidłowo dobrany zestaw  to bowiem taki w którym panele fotowoltaiczny ładuje akumulator przez co najmniej 5 godzi a podłączone do niego obciążenie rozładowuje go w takim samym czasie lub dłuższym. Akumulatory żelowe są bateriami przystosowanymi do pracy cyklicznej.

Efekt pamięci dla akumulatora żelowego

            Jedyny efekt pamięci o jakim możemy mówić w odniesieniu do akumulatorów żelowych jest taki, że wykonują one swoje cykle pracy ( jest to najczęściej 400, a przynajmniej tak podają producenci), po ich wykonaniu zaczynają pracować z coraz niższą sprawnością i mniejszą pojemnością. Jeżeli akumulator jest użytkowany prawidłowo, to znaczy nie pozostawiany rozładowanym na długi okres czasu, doładowywany odpowiednim prądem i jest przechowywany w odpowiednich warunkach to 400 pełnych cykli powinien bez problemu wykonać. Oczywiście jeżeli zawsze będzie on rozładowywany na przykład do połowy to wykona tych cykli 800. Ważne jest też to, że pozostawiając akumulator rozładowanym na dłuższy czas rozładowanym o 50% to nie straci on na swojej pojemności czyli nie zacznie tej granicy wyznaczać jako swoje maksimum. Jeżeli doprowadzimy do uszkodzenia akumulatora na przykład poprzez pozostawienie go na maksa rozładowanym na dłużej niż doba lub będziemy go bardzo szybko doładowywać wysokim prądem, na pewno nie wykona on 400 pełnych cykli. Starci na swojej pojemności oraz sprawności. To jak długo taki akumulator będzie nam służył zależy w dużej mierze od nas samych czyli od tego jak będziemy go użytkować.

Zostaw odpowiedź