Infrastruktura do transportu wodoru – kraje Morza Bałtyckiego osiągnęły porozumienie

Infrastruktura do transportu wodoru – kraje Morza Bałtyckiego osiągnęły porozumienie

Transport wodoru – dziewięciu operatorów systemów transportowych gazu (OTG) 17 czerwca podpisało umowę, aby skoordynować i ułatwić rozwój infrastruktury do transportu wodoru oraz wspierać rynek wodoru w regionie Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentować będzie GAZ-SYSTEM, który będzie współpracował z firmami Elering (Estonia), Energinet (Dania), Gasgrid Vetyverkot (Finlandia), Amber Grid (Litwa), Nordion Energi (Szwecja), GASCADE i ONTRAS (Niemcy) oraz Conexus Baltic Grid (Łotwa).

Potencjał Morza Bałtyckiego dla produkcji odnawialnego wodoru

Regionalna współpraca w ramach umowy ma na celu koordynację działań operatorów systemów transportowych gazu w zakresie rozwijania infrastruktury transportowej i magazynowania wodoru. Operatorzy będą wymieniać się informacjami dotyczącymi rozwoju rynku wodoru oraz projektów związanych z produkcją i zapotrzebowaniem na odnawialny wodór. Firmy zamierzają również blisko współpracować z europejskimi i krajowymi instytucjami oraz uczestnikami rynku, w tym w ramach unijnej inicjatywy Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP).

Sławomir Hinc, prezes zarządu GAZ-SYSTEM stwierdził, że Morze Bałtyckie, będące regionem o dużym potencjale do przemysłowej produkcji odnawialnego wodoru, może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw tego nośnika energii dla rosnących rynków dekarbonizacji w naszym regionie. Firma GAZ – SYSTEM podejmuje aktywne działania mające na celu harmonizację rozwoju infrastruktury transportowej wodoru oraz wymianę najlepszych praktyk z innymi sygnatariuszami porozumienia.

Butla z wodorem jako symbol Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorego
Region Morza Bałtyckiego może dostarczać nawet 45% czystego wodoru do 2030 rok.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy – przyszłość całego regionu i priorytet dla UE

Region Morza Bałtyckiego, dzięki swojemu ogromnemu potencjałowi w produkcji energii odnawialnej i jego infrastruktura do transportu wodoru, ma możliwość dostarczania nawet 45% czystego wodoru do 2030 roku, zgodnie z planem REPowerEU Komisji Europejskiej. Szczególne możliwości w zakresie energetyki wiatrowej, zarówno lądowej, jak i morskiej, mogą zostać wykorzystane do produkcji wodoru, co przyspieszy rozwój rynku tego surowca w nadchodzących latach. W odpowiedzi na te możliwości, operatorzy systemów przesyłowych gazu łączą siły, aby opracować nową infrastrukturę wodorową i uwolnić potencjał produkcyjny. Kluczowym celem tej regionalnej współpracy jest również transport wodoru z obszarów o dużym potencjale wytwórczym do regionów o wysokim zapotrzebowaniu.

Transport wodoru – podsumowanie

Regionalna współpraca operatorów systemów transportowych gazu koncentruje się na rozwijaniu infrastruktury do transportu wodoru, wymianie informacji dotyczących rynku wodoru oraz bliskiej współpracy z instytucjami europejskimi i krajowymi w ramach inicjatywy BEMIP. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy jest kluczowym elementem przyszłości energetycznej regionu Morza Bałtyckiego, umożliwiając efektywny transport i wykorzystanie odnawialnego wodoru z energetyki wiatrowej.

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

20 + jedenaście =