Akumulatory litowo jonowe w Polsce

Akumulatory litowo jonowe w Polsce

Akumulatory litowo jonowe – firma Elemental z Polski uruchomiła w Zawierciu pierwszy w Europie wielkoskalowy zakład recyklingu akumulatorów li-ion, który ma być niemal samowystarczalny energetycznie. W planach jest też otwarcie kolejnego zakładu w Niemczech, który miałby recyklingować zużyte baterie z samochodów, które na razie rzadko się psują masowo. Dzięki tym inwestycjom Europa będzie mogła odzyskiwać cenne metale potrzebne do produkcji nowych ogniw.

Akumulatory litowo jonowe – recykling w Zawierciu

Baterie litowo-jonowe znajdują zastosowanie w samochodach przez około 15 lat, a następnie mogą jeszcze przez 5-10 lat służyć jako stacjonarne magazyny energii. Po około 20 latach większość z nich wymaga recyklingu. Do tej pory głównymi krajami zajmującymi się recyklingiem były Chiny, USA i Korea Południowa, gdzie produkowane są duże ilości baterii głównie do smartfonów, tabletów i laptopów, które mają krótszy cykl życia (zwykle około 5 lat). Dzięki firmie z Grodziska Mazowieckiego Polska również masz szansę znaleźć się w czołówce krajów zajmujących się recyklingiem. Elemntal planuje na początek przetworzenie 4 tys. ton akumulatorów litowo jonowych, głównie pochodzących z samochodów elektrycznych, oraz 6 tys. ton rocznie katalizatorów ze złomowanych samochodów spalinowych.

Ikona recyklingu symbolizująca fakt, że na Śląsku katalizatory będą poddawane rafinacji, odzyskując platynowce
Recykling akumulatorów litowo-jonowych – na Śląsku katalizatory będą poddawane rafinacji, odzyskując platynowce.

Elemental w Zawierciu przetworzy katalizatory warte 5 miliardów dolarów

Na Śląsku katalizatory będą poddawane rafinacji, odzyskując platynowce, które firma Elemental – drugi największy na świecie producent tych metali ze zużytych katalizatorów – wykorzysta do produkcji wodorowych ogniw paliwowych i nowych katalizatorów. Paweł Jarski, założyciel i prezes Grupy Elemental Holding obliczył, że odzyskiwane w Zawierciu surowce : pallad, platyna, rod zmieściłyby się na dwóch i pół europaletach.

W zakładzie w Zawierciu z akumulatorów litowo-jonowych będą odzyskiwane plastik, miedź, aluminium oraz czarna masa, czyli mieszanka grafitu (z anody) z niklem, manganem, kobaltem (z katody) oraz związkami litu (który w pracującym ogniwie przemieszcza się między katodą a anodą). Proces ten jest kluczowy dla minimalizacji odpadów oraz optymalizacji zasobów. Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona dodatkowa instalacja do wydzielania z czarnej masy osobno litu oraz MHP (ang. mixed hydroxide precipitation), czyli mieszaniny wodorotlenków niklu, manganu i kobaltu. To innowacyjne podejście do recyklingu akumulatorów litowo-jonowych pozwoli na maksymalne wykorzystanie cennych surowców i ograniczenie potrzeby wydobywania nowych materiałów.

Zakład recyklingu Elemental będzie niemal całkowicie niezależny energetycznie

Zakład wykonujący recykling akumulatorów litowo-jonowych w Zawierciu będzie niemal samowystarczalny energetycznie. Elemental planuje, że po osiągnięciu pełnych zdolności produkcyjnych, będzie zużywać 100 GWh energii elektrycznej rocznie, a przy dalszej rozbudowie zużycie może wzrosnąć do 0,3 TWh. To bardzo dobry wynik, który znacząco przyczyni się do obniżenia śladu węglowego.

W chwili obecnej Elemental dysponuje mocą przyłączeniową 9 MW, wspieraną przez własną farmę fotowoltaiczną o mocy 12 MW oraz magazyn litowo-jonowy o mocy 5 MW i pojemności 10 MWh. Niewielką część zużycia pokrywa również energia odzyskiwana z rozładowywanych akumulatorów, co dodatkowo zwiększa efektywność energetyczną zakładu i wspiera zrównoważony rozwój.

Panele słoneczne, które nawiązują do tego, że energia produkowana z paneli słonecznych i odzyskiwana z recyklingu ogniw i recykling akumulatorów litowo-jonowych jest przechowywana w jednym z największych w Polsce magazynów litowo-jonowych.
Energia produkowana z paneli słonecznych i odzyskiwana z recyklingu ogniw jest przechowywana w jednym z największych w Polsce magazynów litowo-jonowych, zwiększając niezależność zakładu i stabilność dostaw energii.

Energia produkowana z paneli słonecznych i odzyskiwana z recyklingu ogniw jest przechowywana w jednym z największych w Polsce magazynów litowo-jonowych. Docelowo zakład ten ma być w 100% zasilany energią odnawialną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, dlatego firma planuje rozbudowę instalacji fotowoltaicznej i budowę 9 turbin wiatrowych o mocy 5 MW każda, wraz z większym magazynem energii.

Jednakże procedury związane z budową farmy wiatrowej mogą potrwać kilka lat, co może stanowić poważny problem dla firmy, biorąc pod uwagę silną konkurencję z Europy Zachodniej, która może szybciej zrealizować takie projekty i zdobyć kontrakty na recykling ogniw z akumulatorów litowo jonowych. Konkurenci mogą w tym czasie osiągnąć przewagę technologiczną i rynkową, utrudniając firmie realizację jej ambitnych celów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
3 Comments

[…] jego potencjału i dobrze przemyśleć pojemność „baterii”, często stanowionej przez akumulator litowo-jonowy. Popularność magazynów energii wzrosła szczególnie po zmianie zasad rozliczania energii […]

[…] fotowoltaicznych w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu możemy śledzić poziom naładowania akumulatorów, kontrolować zużycie energii, monitorować wydajność paneli fotowoltaicznych, generatora oraz […]

[…] opracowane platformy podwoziowe, a także zapewnione dostawy sprawdzonych, dobrej jakości baterii litowo-jonowych, które dla takich projektów są przecież […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

15 − 11 =