Czy chińskie panele słoneczne są dobre? Czy podbiją rynek fotowoltaiki na całym świecie? Choć wiele kojarzymy chińskie produkty głównie z gorszą jakością, ale niską ceną, to w tym przypadku nie ma o tym mowy. Chińskie panele słoneczne zostały niedawno zaprezentowane na targach Intersolar. Dwóch chińskich producentów pokazało moduły słoneczne o rekordowej mocy. Taką moc udało się osiągnąć poprzez zwiększenie rozmiarów modułów i ich sprawności. Od razu zrobiło się głośno o tych modułach. Być może uda się zwiększyć moc całej instalacji fotowoltaicznej bez zwiększania nadto ilości samych modułów. Czy chińskie panele słoneczne będą przyszłością?
Panele słoneczne chińskiego producent Risen Energy
Risen Energy to dość znana firma produkująca panele słoneczne i akumulatory do fotowoltaiki. Na rynku istnieje już od 35 lat, a produkty tej firmy są dostępne w wielu krajach. Obecnie oferta chińskiego producenta została poszerzona o nowe moduły. Producent zwiększył w nich liczbę ogniw fotowoltaicznych do 132. Zaś rozmiary pojedynczego modułu wynoszą 2384 x 1303 x 35 mm. Z kolei waga jednego modułu wynosi 35 kg. Wyższa moc, jaką mają moduły jest efektem nie tylko wymiarów, ale również wysokiej sprawności przetwarzania energii ze słońca. TUV SUD przeprowadziło testy, według których sprawność nowych modułów sięga nawet 23,08%.
Jak producent osiągnął tak wysoką sprawność modułów?
Wysoką sprawność modułów solarnych udało się osiągnąć, ponieważ zastosowane zostały wielozłączowe ogniwa typu N. Dodatkowo, producent poddał je procesowi, który określa się jako TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact). Chińskie panele słoneczne posiadają ogniwa o długości 210 mm, czyli znacznie większe, niż standardowe. Do tej pory wykorzystywane były ogniwa o długości 156 mm. Jak zapewnia producent, nowy moduł ma pracować w temperaturach w zakresie od -40 st. C do + 85 st. C.
Dodatkowo, firma Risen Energy daje aż 12 lat gwarancji produktowej na nowy rodzaj modułów oraz 30 lat gwarancji na zachowanie wysokiej sprawności. Nowe moduły solarne mają zmniejszyć koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną średnio o 6,6 do 8,9%. To z kolei ma przełożyć się na niższy koszt wytwarzania energii w ujęciu LCOE o 4,8 – 6,1 %.
Drugi chiński producent – Jolywood
Drugim producentem z Chin, który oferuje moduł solarny o mocy 700 W była firma Jolywood. W ofercie tej firmy jest moduł dwustronny, który bazuje na 132 ogniwach TOPCon. Bok modułu ma długość 210 mm. Jak zapewnia firma, sprawność ogniw marki Jolywood wyniosła nawet 25,4%. W najnowszej technologii ogniw, którą określono jako J-TOPCon 2.0 producent zmniejszył liczbę etapów produkcji o trzy, w porównaniu z ogniwem J-TOPCon 1.0. Udało się to dzięki zastosowaniu POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) , czyli technologii, która zapewnia nie tylko lepszą sprawność modułów. Technologia ta pozwala ograniczyć koszty właśnie poprzez skrócenie procesu produkcji.
Podczas targów Intersolar, firma Jolywood zaprezentowała moduł o mocy 700 W o sprawności 21,73 do 22,53 %. Ponadto, ten moduł ma wymiary takie same jak w przypadku pierwszego producenta, jednak jest o 3 kg cięższy. Po za tym, parametry i okres gwarancji nie różnią się.
Panele fotowoltaiczne z Chin - karne cła w 2023 r na import?
[…] UE już korzystała z karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych, które dotyczyły importu chińskich paneli fotowoltaicznych. Wszystko to było wynikiem dochodzenia, które zostało zainicjowane w 2013 roku na wniosek grupy […]
Panele fotowoltaiczne z Chin o rekordowej mocy 665W
[…] 21,6%. Niestety, nie znamy jeszcze daty rozpoczęcia seryjnej produkcji tych modułów. Czy chińskie panele podbiją […]