Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna czy elektrownia słoneczna są synonimami które coraz częściej pojawiają się w naszym słowniku. I zapewne większość osób posługujących się tymi wyrażeniami wie, że instalacje te przeznaczone są do produkowania energii elektrycznej ze słońca natomiast zdecydowana większość nie do końca wie z czego taka instalacja się składa.

 Panele słoneczne

            Głównym jak i nie najważniejszym elementem instalacji słonecznychpanele fotowoltaiczne. To dzięki tym urządzeniom możemy pozyskiwać prąd z promieniowania słonecznego. To one bowiem zamieniają promieniowanie słoneczne padające na nie, na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Zasadniczo budowa każdego panelu opiera się na szeregowo połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. W zależności od rodzaju tych ogniw możemy podzielić panele fotowoltaiczne na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne składają się z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu. Krzem polikrystaliczny jest to krzem który wykrystalizował z wielu monokryształów krzemu. Panele monokrystaliczne osiągają wyższy poziom mocy przy pełnym, nasłonecznieniu w dni gdy na niebie nie będzie żadnej chmurki. Panele polikrystaliczne natomiast lepiej radzą sobie w warunkach zachmurzenia.

Zważając na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju w którym występuję bardzo dużo promieniowania rozproszonego będą one sobie radziły i osiągały wyższą sprawność.  Bardzo ważnym parametrem który należy wziąć pod uwagę wybierając panel fotowoltaiczny jest liniowy spadek mocy. Panele charakteryzujące się tym czynnikiem będą modułami których moc będzie zmniejszała się liniowo w bardzo małym procencie, co daje nam pewność długiej żywotności panela. Tylko panele wysokiej klasy charakteryzują się liniowym spadkiem mocy.

Inwerter (falownik)

            Kolejnym bardzo ważnym elementem wchodzącym w skład instalacji fotowoltaicznej jest inwerter inaczej falownik. Jest to urządzenie które można przyrównać do mózgu całej instalacji, ponieważ to on kieruje jej pracą. Falownik jest bardzo ważnym urządzeniem, ponieważ to on przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym taki który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących sie w naszym domu. Obecnie prawie wszystkie inwertery są falownikami MPPT czyli cały czas w ciągu pracy instalacji śledzą napięcie na panelach. Dzięki temu instalacja osiąga możliwie najwyższą sprawność a straty są minimalizowane. Nowoczesne inwertery można podłączyć do internetu i   poprzez odpowiednią aplikację śledzić prace naszego systemu z dowolnego miejsca na Ziemi. Sprawdzać jak nasza elektrownia pracuję  w poszczególnych miesiącach, sprawdzać ile dzięki niej zaoszczędziliśmy i porównywać ze sobą poszczególne lata jej działania. Falownik jest bardzo ważnym urządzeniem, dlatego nie należy na nim oszczędzać. Oszczędzając bowiem na podstawowych elementach elektrowni działamy na swoją nie korzyść zmniejszając jej sprawność czy żywotność. A przecież inwestując w instalację słoneczną chcemy żeby służyła nam przez długie lata.

Pozostałe elementy elektrowni słonecznej

            Po za panelami oraz falownikiem najbardziej znanymi i ważnymi elementami elektrowni słonecznej w jej skład wchodzą także: przewody łączeniowe które służą do połączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych i inwertera, oraz podłączenia falownika do rozdzielnicy w naszym domu. Bardzo ważne jest żeby przewody te były przewodami solarnymi o odpowiednim przekroju zależnym oczywiście od mocy instalacji. Zastosowanie przewodów solarnych jest bardzo ważne zwłaszcza na zewnątrz instalacji czyli przy połączeniach paneli, ponieważ przewody te są odporne na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniu. Montując instalacje słoneczną nie wolno zapominać o zabezpieczeniach zarówno po stronie DC (prądu stałego) jak i AC (prądu zmiennego).  Wszystkie urządzenia wchodzące w skład elektrowni słonecznej są bardzo drogie dlatego warto je zabezpieczyć i dzięki temu mieć pewność, że w przypadku wystąpienia przepięcie nie dojdzie do uszkodzenia falownika oraz istniejących obwodów w naszym budynku. Kolejnym elementem wchodzącym w skład elektrowni są zestawy montażowe na których panele będą mocowane na dachu. Wśród tych struktur wybór jest bardzo duży, najważniejsze jest aby były one odpowiedni dobrane do pokrycia dachowego na naszym domu. Nie powodowały przeciekania dachy i pozwalały na solidne przymocowanie paneli słonecznych, tak żeby w przypadku silnych podmuchów wiatru nie zostały zerwane. Należy uważać by żaden panel nie wystawał po za kalenice dachu. W takiej sytuacji mamy do czynienie ze źle wykonanym montażem. Może dojść do zerwana paneli z dachu!

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

jedenaście − 7 =