Dofinansowanie fotowoltaika rok 2020
Fotowoltaika

Dofinansowanie fotowoltaika

Koszty energii elektrycznej ciągle rosną, dlatego zarówno wiele gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców decyduje się na panele słoneczne. Jak wiadomo poszczególne elektrownie słoneczne różnią się mocą, ilością paneli, a także efektywnością. Niemniej jednak jako pokazują badania inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się w okresie od 7 do 11 lat, w zależności od wyżej wymienionych czynników, które wpływają również na koszty. Na szczęście nie trzeba ponosić ich w całości z własnej kieszeni, gdyż dla inwestorów prywatnych dostępne jest dofinansowanie, a dla przedsiębiorców dotacje i pożyczki. Dofinansowanie fotowoltaika sprawdź jak wygląda kwestia w Polsce na rok 2020

Dofinansowanie fotowoltaika rok 2020

Dofinansowanie fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Pod pojęciem elektrowni słonecznej kryją się zarówno niewielkie instalacje fotowoltaiczne, jak i duże farmy fotowoltaiczne. Z tych drugich korzystają przedsiębiorcy i mogą uzyskać na nie pożyczki i dotacje. Przy czym warunek jest tutaj jeden nie mogą prowadzić działalności związanej z wytwarzaniem i sprzedażą prądu, a powinni korzystać z niego na własny użytek. Jeśli chodzi o prosumentów właścicieli gospodarstw domowych, to w ich przypadku możliwe jest nie tylko uzyskanie dofinansowania z programu „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze” ale również uzyskanie ulgi termomodernizacyjnej. Przedsiębiorcy z kolei mogą skorzystać z programu „Energia Plus”, w ramach którego wnioski można składać do 18 grudnia 2020 r lub do wyczerpania alokacji środków. Taki sam termin obowiązuje w przypadku programu „Mój Prąd”. Zatem jest jeszcze trochę czasu, aby zebrać niezbędne dokumenty i złożyć wniosek. Warto wiedzieć, że program ten będzie realizowany do 2025 r. W dalszej części omówimy dofinansowanie do elektrowni słonecznych w Polsce dla osób prywatnych i firm.

Dofinansowanie fotowoltaika „Mój Prąd” – jakie warunki trzeba spełnić?

Warto wiedzieć, że w ramach programu „Mój Prąd” podmioty świadczące usługi montażu paneli fotowoltaicznych mogą w imieniu osób fizycznych składać wnioski o dofinansowanie. Warunkiem jest zawarcie porozumienia o współpracy przy wdrażaniu programu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoba fizyczna, czyli dane gospodarstwo domowe może uzyskać maksymalnie 5 tys. zł dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Zwykle koszt mikroinstalacji wynosi powyżej 10 tys. zł, dlatego każdy prosument może otrzymać maksymalną kwotę dofinansowania. Wniosek można złożyć również osobiście, ale jedynie drogą elektroniczną. Takie zasady obowiązują od 31 marca 2020 r. Trzeba zatem mieć Profil Zaufany lub e-dowód. Warto również pamiętać, że jeśli środki skończą się wcześniej, to automatycznie termin, do którego można składać wnioski, czyli 18 grudnia zostanie anulowany.

Warto oczywiście wiedzieć jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Jest to kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury, a także zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika, a także zawierające numer Punktu Poboru Mocy. Trzeba pamiętać, że termin rozpatrzenia wniosku może wynieść do trzech miesięcy, dlatego tym bardziej warto załatwić formalności jak najszybciej, aby móc uzyskać zwrot części poniesionych kosztów.

Dofinansowanie fotowoltaika rok 2020

Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu „Czyste Powietrze”

Nie tylko w ramach programu „Mój Prąd” osoby fizyczne mogą zyskać dofinansowanie na fotowoltaikę. Również z programu „Czyste powietrze” można w tym zakresie skorzystać. Fotowoltaika może być niezwykle opłacalną inwestycją. Warto wiedzieć, że można tu zyskać więcej niż w ramach programu „Mój Prąd”. Program ten jest jednak przeznaczony jedynie do właścicieli domów jednorodzinnych lub osób, które uzyskały zgodę na budowę domu jednorodzinnego. Można tu zyskać dotację w wysokości nie połowy, a do 90% kosztów kwalifikowanych. Inwestycja musi jednak wynosić minimum 7, a maksimum 53 tys. zł. Program jest realizowany do końca 2029 r., jednak umowy będą podpisywane maksymalnie do końca 2027 r. W ramach tego programu obok dofinansowania jest oferowana druga opcja wsparcia, a mianowicie pożyczka.

Program Energa Plus dla przedsiębiorców – jakie są jego założenia?

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie z programu Energa Plus w ramach regionalnych programów operacyjnych. Na cel całego programu zarezerwowana jest kwota 4 mld zł. Oczywiście celem jest ograniczenie lub uniknięcie szkodliwej emisji spalin, paliw jak i produktów ubocznych działalności przemysłowej, a także wykorzystanie nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej.

Przedsiębiorcom udzielane są pożyczki preferencyjne w kwocie od 1 do 300 mln zł z oprocentowaniem na poziomie nie mniejszym niż 2% w skali roku. W przypadku zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych i ograniczenia lub uniknięcia szkodliwej emisji do atmosfery dla źródeł spalania paliw o mocach od 1 MW do 50 MW może zostać umorzone do 10% pożyczki, przy czym nie więcej niż milion zł. Pożyczka może być udzielona w przypadku fotowoltaiki na okres nie dłuższy niż 15 lat. W ramach Energa Plus możliwe jest również uzyskanie dotacji bezzwrotnej. Jednak tu postawione są pewne warunki. Mianowicie projekt wytwarzania własnej energii elektrycznej musi zakładać wykorzystanie technologii ORC. W takiej sytuacji można uzyskać do 50% dotacji.

Dofinansowanie fotowoltaika – podsumowanie

Trzeba powiedzieć, że spore pieniądze jakie przeznaczone są na inwestycje związane z fotowoltaiką mają częściowo realizować plan poprawy efektywności energetycznej i OZE wyznaczony przez Komisję Europejską na okres do 2030 r. Wielu przedsiębiorców widzi spore szanse w tego typu inwestycjach. Bo choć ciągle panele fotowoltaiczne są w stanie osiągać maksymalną efektywność jedynie przez 1/3 roku, to w innych okresach możliwe jest korzystanie z nadwyżek, a tym samym zmniejszanie kosztów energii elektrycznej. Na rok 2020 zostały zaplanowane spore środki na cele programów „Mój Prąd”, „Czyste powietrze” i Energa Plus. Wciąż można składać wnioski, dlatego warto z tej okazji skorzystać.

3 komentarze

  1. Dziękuję za tekst, bardzo mi pomógł, skorzystałem ze wsparcia. wybrałem ofertę maxcom eco energy i skorzystałem z dofinansowania opisanego w artykule.

    1. Takie kryptoreklamy jak ten komentarz powinny być natychmiast usuwane przez administratora. Podobny komentarz widziałem już na innym portalu! Firma maxcom eco energy powinna się wstydzić!

  2. Hestia generalnie nie usuwamy komentarzy bo wolność słowa w dzisiejszych czasach jest najważniejsza. Każdy jednak użytkownik powinien sam indywidualnie ocenić czy firma Maxcom to dobra firma czy nie 🙂

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.