PGE wkracza w erę fotowoltaiki – farma fotowotaiczna Jeziórko zapowiada nowy etap zmian w polskim sektorze energetycznym

PGE wkracza w erę fotowoltaiki – farma fotowotaiczna Jeziórko zapowiada nowy etap zmian w polskim sektorze energetycznym

Farma fotowoltaiczna Jeziórko: kamień milowy w rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Przez lata wielkoskalowa fotowoltaika była tylko w planach PGE. Czy elektrownia Jeziórko na Podkarpaciu to zwiastun przyspieszenia słonecznego zwrotu?

Polska Grupa Energetyczna może świętować. Koncern doczekał się swojej pierwszej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej – PV Jeziórko. Elektrownia słoneczna o mocy ponad 50 MW powstała na Podkarpaciu, około 10 km od Tarnobrzega.

Plany na przyszłość: wzrost mocy PV Jeziórko i dalsze inwestycje PGE

Pod względem zainstalowanej mocy to jedna z większych instalacji fotowoltaicznych w kraju (o największych przeczytasz tu). Również w przyszłości Jeziórko ma szansę utrzymać pozycję wśród największych elektrowni tego typu w Polsce. Pod koniec 1 kwartału 2024 roku zakończy się drugi etap budowy i jej moc wzrośnie do 100 MW. Później ma osiągnąć ok. 220 MW, nie podano jednak planowanego terminu.

elektrownia jeziórko, inwestycje PGE, elektrownia słoneczna

Planowane strategie rozwoju: ambitne cele PGE na przestrzeni kolejnej dekady

Już na obecnym etapie energia generowana przez elektrownię Jeziórko wystarczy, by zasilić 24 tys. gospodarstw domowych.

PGE zapowiada, że będzie dalej inwestować w fotowoltaikę i ma już zabezpieczone grunty pod nowe instalacje o mocy około 2 GW. Do końca 2030 roku spółka chce mieć elektrownie słoneczne o łącznej mocy 3 GW.

Wyzwania i rezultaty: przełom PGE w obszarze fotowoltaiki

Dla spółki to duży przełom. PGE reklamuje się hasłem „Prowadzimy w zielonej zmianie” i w przypadku energetyki wiatrowej oraz wodnej faktycznie ma najwięcej elektrowni w kraju. Gorzej wypadają dokonania grupy w kwestii rozwoju fotowoltaiki, bo jak dotąd zgromadziła w swoim portfelu 30 farm słonecznych, głównie o mniejszej mocy.

Farma fotowoltaiczna Jeziórko

Oczekiwania PGE a aktualna sytuacja na rynku fotowoltaiki

Jak mogliście przeczytać w listopadzie 2022 roku, moc zainstalowana PGE w fotowoltaice wynosiła wówczas niewiele ponad 25 MW i to po ukończeniu budowy 19 nowych farm. Oznaczało to, że jedną z największych spółek energetycznych przeganiała pod względem mocy sieć sklepów Dino. Już wtedy było jednak wiadomo, że PGE w planuje w 2023 r. ukończyć kilka większych elektrowni słonecznych.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

szesnaście − dziewięć =