Fotowoltaika i 4 mity na jej temat

Fotowoltaika i 4 mity na jej temat

Fotowoltaika cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Jednocześnie pojawia się wiele nieścisłości i mitów dotyczących energii słonecznej. W tym artykule rozwiewamy najpopularniejsze wątpliwości, które krążą wokół fotowoltaiki. Jeśli nurtują Cię pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych, serdecznie zapraszamy do lektury.

Mit nr. 1 – w Polsce nie jest wystarczająco słonecznie

Chociaż wielu potencjalnych inwestorów w fotowoltaikę obawia się, że polskie warunki klimatyczne nie sprzyjają dostatecznej ekspozycji na słońce, badania Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki ujawniają, że średnie roczne nasłonecznienie wynosi tu 1000 W/m2. To wystarczająca wartość, gwarantująca efektywną produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych i szybki zwrot z inwestycji, już po kilku latach. Warto także zauważyć, że klimat naszego kraju nie różni się istotnie od naszych zachodnich sąsiadów, liderów światowej skali w zakresie mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Mit nr. 2 – fotowoltaika stanowi zagrożenie

Jeden z powszechnych mitów na temat instalacji fotowoltaicznych koncentruje się na obawie przed ryzykiem pożaru spowodowanego ewentualnym zwarciem w systemie PV.

Chociaż dane dotyczące pożarów związanych z instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce są trudne do uzyskania, to analizując informacje z Niemiec, gdzie zainstalowano 1,3 miliona systemów w 2015 roku, tylko 430 przypadków pożaru zostało odnotowanych. W ciągu ostatnich pięciu lat technologia fotowoltaiczna zanotowała znaczny postęp, zapewniając inwestorom nie tylko wyższą wydajność i trwałość, ale również znacząco zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji instalacji PV.

Dobrze zaprojektowane i poprawnie zamontowane instalacje fotowoltaiczne nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Mit nr. 3 – panele fotowoltaiczne nie generują energii w zimie i w pochmurne dni

Chociaż nasłonecznienie zimą jest mniejsze niż latem, instalacje fotowoltaiczne wciąż produkują energię elektryczną. Zjawisko fotowoltaiczne występuje nawet przy rozproszonym świetle (np. w pochmurne dni), choć produkcja spada do około 5-10% maksymalnej mocy. Warto wykorzystać nadwyżki energii z letnich miesięcy, zmagazynowane w sieci, korzystając z net meteringu. Dzięki temu możemy pobierać 70-80% zgromadzonej energii bez dodatkowych opłat.

panele fotowoltaiczne w z zimie

Mit nr. 4 – instalacje fotowoltaiczne potrzebują regularnej konserwacji

Instalacje PV są tak projektowane i wykonywane, aby zapewniały użytkownikom możliwie bezobsługową eksploatację. W większości przypadków instalacje fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów. Wpływa to na ich wydłużoną żywotność oraz brak konieczności wykonywania kosztownych i regularnych przeglądów. Moduły fotowoltaiczne które zamontowane są pod kątem przynajmniej 13 stopni są w stanie w większości przypadków oczyścić się same z pomocą deszczu. Delikatne czyszczenie może być jedynie wymagane w przypadku uporczywych zabrudzeń, w rodzaju ptasich odchodów. W takim wypadku najlepiej stosować odpowiednie oprzyrządowanie i pamiętać by nie wykonywać tej czynności w pełnym słońcu.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

szesnaście − trzy =