Instalacja fotowoltiaczna powinna zostać podłączona do sieci, po zainstalowaniu paneli słonecznych na dachu. Jak się za to zabrać?
W ostatnim czasie nastała ogromna moda na mikroinstalacje słoneczne. Wynika ona z wielu powodów, jednak najważniejszym jest dbałość o ekologię i nasze środowisko naturalne, chęć zaoszczędzenia na prądzie elektrycznym, a także liczne programy wsparcia i dotacje dla osób, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej.
Jeśli planujemy montaż instalacji solarnej o mocy nie przekraczającej 50 kW, możemy podłączyć ją do ogólnej sieci energetycznej. Wówczas, wszystkie nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej będą wprowadzane do sieci.
Instalacja fotowoltaiczna – jak podłączyć instalację PV do sieci?
Niezbędne jest przyłącze energetyczne doprowadzone do budynku, w którym zainstalowana jest fotowoltaika. Jeśli moc naszej instalacji fotowoltaicznej nie jest większe niż moc przyłączeniowa – wystarczy, że zgłosimy posiadanie takiej instalacji PV. Wówczas dostawca energii wymieni licznik na dwukierunkowy, a więc taki, który będzie mierzyć zarówno energię pobraną z sieci, jak i oddawaną do sieci.
Jeżeli jednak moc przyłączeniowa jest niższa niż moc instalacji fotowoltaicznej, będziemy musieli wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla naszego budynku. Najczęściej możemy zrobić to on-line. Istnieje także możliwość udania się do punktu obsługi klienta u naszego dostawcy energii elektrycznej i wypełnienie stosownego formularza.
Jak zgłosić zamontowaną instalację fotowoltaiczną?
Po pierwsze – należy wypełnić formularz zgłoszenia przyłączenia do sieci energetycznej mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Do formularza powinniśmy załączyć:
- schemat instalacji obiektu, na którym będzie widoczny sposób podłączenia instalacji solarnej
- specyfikację techniczną lub karty katalogowe (otrzymamy je od sprzedawcy)
Po drugie – oczekujemy na weryfikację dokumentacji przez dostawcę energii elektrycznej. W odpowiedzi otrzymamy informację o terminie przyłączenia naszej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.
Po trzecie – dostawca energii powinien wystawić zaświadczenie o możliwości świadczenia usługi dystrybucyjnej i określenie parametrów technicznych dostaw. Powinien także zrealizować przyłączenie mikroinstalacji w określonym terminie. Kiedy będziemy posiadali ten dokument, będziemy mogli podpisać kompleksową umowę uwzględniającą naszą instalację słoneczną.
Aby poprawnie podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci nie możemy zapominać o powyższych wskazówkach. W razie potrzeby możemy zaczerpnąć informacji od dostawcy energii elektrycznej, który z pewnością udostępni potrzebne druki, wskaże procedury i wyjaśni, jak dopełnić wszelkich formalności.
Odmowy przyłączenia OZE do sieci w Polsce. Padł rekord!
[…] zeszłym roku najwięcej odmów wydania warunków przyłączenia do sieci odnotowano w województwach mazowieckim (13,4 GW), zachodniopomorskim (10,2 GW) oraz wielkopolskim […]