Fotowoltaika

Jak działają optymizery mocy w instalacjach fotowoltaicznych ?

Optymizery mocy to urządzenia które pomagają instalacjom fotowoltaicznym osiągać jak największą sprawność. Najczęściej są stosowane w miejscach w których występuję wysokie ryzyko zacienienia modułów, nie ma możliwości zamontowania ich  pod odpowiednim kątem lub skierowania w odpowiednią stronę świata.

Optymizery

            Optymizery mocy są coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem które pozwala na uzyskanie jak największej sprawności mikroelektrowni słonecznych. Najczęściej wybierane są one przez osoby u których montaż paneli skierowanych na południe (czyli tak jak się zaleca z powodu największego nasłonecznienia w ciągu dnia), czy ustawienie ich pod odpowiednim kątem są możliwe. Jak działają optymizery? Optymizery pozwalają na uzyskanie maksymalnej sprawności przez każdy z paneli połączonych razem w stringu. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń żaden z paneli połączonych razem ze sobą w łańcuch nie wpływa na drugi. Przy rozwiązaniu standardowym czyli panele oraz falownik, inwertery wyposażone w trackery MPPT śledzą punkty mocy maksymalnej dla wszystkich modułów w strnigu. Jeżeli na przykład jeden z paneli jest w jakimś stopniu zacieniony na mocy traci cały łańcuch, ponieważ gdy moduły są ze sobą połączone szeregowo to wszystkie działają tak dobrze jak najsłabsze ogniwo. Przy zastosowaniu optymizerów inwerter nie śledzi punktu mocy maksymalnej dla całego ciągu paneli, robią to za niego optymizery. Dzięki temu każdy z paneli jest rozpatrywany indywidualnie. Więc zacienienie jednego z modułów nie wpływa negatywnie na pozostałe. Na przykład jeżeli w ciągu 5 paneli jeden jest zacieniony w 50% to tylko ten jeden panel będzie działał z mocą mniejszą o 50% pozostałe cztery panele z ciągu będą pracowały z pełną mocą.  Po za tym, każdy z paneli jest obarczony ujemną albo dodatnią tolerancja mocy.  Panele wysokiej klasy zawsze posiadają dodatnią tolerancję mocy. Przy zastosowaniu optymizerów każdy panel może pracować przy optymalnym prądzie napięciu dając maksymalną moc.

Zastosowanie tych urządzeń jest też bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacje kiedy w celu uzyskania jak największych mocy użytkownik chce zamontować panele na połaciach dachowych  wychodzących na różne strony świata. Co będzie powodowało różne ich nasłonecznienie w zależności od pory dnia. Przy instalacjach które będą wyposażone w optymizery minimalizujemy ryzyko wystąpienia w takiej sytuacji strat mocy.

Monitoring instalacji

             Zastosowanie optymizerów to nie tylko uzyskanie maksymalnej mocy z instalacji fotowoltaicznej to też jej dokładna obserwacja. W zasadzie w tym momencie każda z firm produkujących inwertery pozwala na obserwację pracy systemu poprzez odpowiednią aplikację. Wyposażenie modułów fotowoltaicznych w optymizery pozwala nam na bardzo dokładną obserwację pracy całego systemu. Dzięki nim wiemy jaką moc produkują pojedyncze panele. A poza tym w przypadku awarii pokazują który z modułów został uszkodzony.

            Podsumowując, dzięki zastosowaniu optymizerów mocy nawet najbardziej nie standardowo wykonana instalacja może działać z dużą sprawności. Urządzenia te bowiem działają jak regulator ładowania MPPT podłączony do każdego z paneli, pozwalając im na uzyskanie maksymalnych mocy bez względu na moce uzyskane przez inne moduły w stringu. Oczywiście wyposażenie swojej instalacji w te urządzenia będzie wiązało się z dodatkowym nakładem finansowym. Na pewno warto będzie go ponieść jeżeli montaż paneli fotowoltaicznych z naszej instalacji będzie odbiegał od założeń standardowych. Natomiast jeżeli nasza instalacja będzie wykonana dokładnie tak jak się zaleca czyli moduły będą ustawione pod odpowiednim kątem oraz skierowane w odpowiednią stronę świata ich zastosowanie wydaję się już mnie uzasadnione.

19 komentarzy

  1. Optymizery są połączone szeregowo, a w takim układzie prąd płynący w obwodzie ograniczony jest do najmniejszego prądu zacienionego ogniwa. Więc jak to jest? Co z tego, że optymizery dostosują punkt pracy dla danego panelu nie wpływając na inne panele, jeśli potem i tak przez cały obwód popłynie prąd najsłabszego ogniwa?

  2. Dlatego na tym najsłabszym panelu , na którym występuje zaciemnienie stosuje się optymalizer albo Maximalizer aby niwelować spadek prądu w springu. Optymalizery Solaredge trzeba zastosować na każdym panelu bez wyjątku a Elektronix wdraża maximalizery do swoich inwerterów , które można zastosować tylko na jednym , dwóch, kilku zaciemnionych panelach .

  3. Jeśli posiadam dwa stringi np. jeden na południe, drugi na wschód, na otwartej przestrzeni, zacienienie punktowe nie występuje, podłączone do inwertera z dwoma trackerami, to czy konieczne jest stosowanie optymizerów, czy na wszystkich panelach?

    1. W przypadku który opisujesz nie ma potrzeby stosowania optymizerów. Ponadto zamontowanie optymizerów ma sens tylko wtedy , gdy inwerter PV potrafi z nimi pracować. W przeciwnym przypadku produkcji energii nie będzie.

      1. Pierwsze słyszę, że optymizerami ma zarządzać falownik. Optymizery działają samodzielnie i realizują różne funkcje w zależności od modelu. Nieprawdą jest natomiast to, że zarządza nimi falownik. Może pomyliło ci się z mikroinwerterami dołączanymi każdy osobno do modułu. Wtedy faktycznie możesz zainstalować oprogramowanie na komputerze i zarządzać każdymi z osobna łącząc się po linii AC

    2. Nie potrzebujesz wcale optymizerów. Ważne, żeby na konkretnym trakerze był panele wszystkie pod tym samym kątem w tym samym kierunku o ile nie są zacieniane. Na drugim trakerze oczywiście panele mogą być skierowane pod dowolnie innym kątem i kierunkiem ważne jednak żeby wszystkie panele w stingu były skierowane tak samo.

        1. jeżeli masz instalacje wschód i zachód to powinieneś mieć dwa trakery MPPT jeden na wschód drugi na zachód i wtedy nie potrzebujesz optymalizatorów. Ja osobiście nie zdecydował bym się na wykonanie instalacji wschód zachód i instalowanie optymalizatorów bo to po prostu się nie opłaca.

  4. Witam,
    Trochę z innej beczki…
    Czy majac 2 stringi i inwerter z 2 mpp trackerami, panele w stringach moga miec różną moc? Tzn. W 1 stringu np. 10 paneli 300Wp , a w 2 stringu np. 10 paneli 250Wp..?

    1. Inwerter który posiada 2 MPP Trackery, to taki układ, jakby były dwa inwertery w jednym , zatem nie możesz mieszać paneli na jednym MPPT, ale dwa różne możesz zestawić z różnych modułów.

  5. A mam pytanie, czy na dwóch stringach z inwerterem z 2mpp trackerami mogę mieć różną ilość paneli? np. 1 string 10 paneli i 2 string 6 paneli? Czy takie rozwiązanie wpłynie negatynie na produkcję prądu? Chodzi mi o to że te niższe będą częściowo zacienione bo nie mam innej możliwości zainstalowania ich.

  6. Unikaj takich sytuacji. 1-2 panele różnicy lepiej nie przekraczać. Jak pewnie wiesz im większa różnica w długości stringów tym większa różnica w napięciu na nich – to nie służy optymalnej pracy inwertera 🙂

  7. Witam, mam na garażu dach dwuspadowy wschód-zachód pochylenie 30 stopni, czy zastosowanie optymizerów będzie uzasadnione?

  8. Czy jest konieczność stosowania optymalizera gdy instalacja jest położona wschód-zachód i po południu wschodnia strona ulega za ciebie nius stopniowo od góry aż po sam dół modułów ilość modułów to 12 wschód i 12 zachód 3 rzedy po 4 moduły

  9. Mam dach dwuspadowy wschód-zachód oraz daszek nad werandą w kierunku na południe.
    Ze względu na ograniczenia miejsca do zainstalowania paneli (okna połaciowe, kominy) wykonawca zaproponował jeden string 12 paneli w kierunku wschód a drugi string to połączenie 6 paneli na południe plus 4 panele na zachód. Proponuje południowe zostawić bez optymizerów a wszystkie zachodnie wyposażyć w optymizery. Czy to jest optymalne rozwiązanie? Bo mam wątpliwości.

  10. Odnosząc się do pytania Macieja z 15.12.2019 i odpowiedzi z 15.02.3020 . Mam podobną sytuację, bardzo skomplikowany dach z 9 lukarnami w efekcie na stronę południowy-wschód (20stopni na wschod) mam 9 paneli z różnymi zacienienia mi, a o 90 stopni odchylone czyli na stronę zachodnio- południową 4 panele. Aby wyrównać ilość paneli w stringu do 4 paneli podłączyłem 2 panele z południa z optimizerami).W efekcie mam dwa stringi 7 i 6 paneli, ale częściowo te dwa panele są tłumione przez te 4 panele bez optimizerów. Nie bardzo rozumiem dlaczego takie niedobre są dla inwertera różne moce na poszczególnych stringach. Jakie są ryzyka nieoptymalnej pracy z różnej mocy stringami 9 i 4 paneli na różnych kierunkach skoro są to jakby dwa osobne inwertery? Na chłopski rozum w tym przypadku lepiej byłoby mieć dwa stringi na inny kierunek ustawienia paneli po 9 i 4 panele.

  11. Mój instalator sugeruje optymalizatory na 1 lub 2 panele w miejscu gdzie rano jest cień. Paneli w sumie będzie 9 na Sofar 2700TL
    W jaki sposób to miało by przynosić efekt jeśli na pozostałych panelach optymalizatorów nie będzie a falownik to nie Solar Edge, który monitoruje wszystkie panele i optymalizuje ich działanie.
    Mój instalator stwierdził 'Nie wiem ale na pewno jakoś to działa”…….

    Moze ktoś z Was ma tę wiedzę i może potwierdzic sens lub brak sensu zakładania optymalizatorow na 2 z 9 paneli.

  12. Optymalizator jest elektronicznym bocznikiem puszczającym prąd mimo że zacieniony panel prąd by ograniczał. To powoduje ,że prą płynący przez pozostałe panele nie będzie ograniczany przez ten panel na którym jest optymalizator z powodu zacienienia. Inną rolą optymalizatorów jest mozliwość wyłączania napięcia DC na dachu , ale to już inny temat i wtedy optymalizatory muszą być na każdym module.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.