Jak oszczędzać prąd – to pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Z biegiem lat, posiadamy coraz więcej urządzeń elektrycznych w naszym domu, które zużywają coraz więcej energii elektrycznej. Jest to dla nas zła informacja, ponieważ nasze rachunki za prąd znacząco rosną, a dodatkowo zatruwamy środowisko. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że produkcja energii elektrycznej powoduje emisję dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Zbyt duża jego zawartość w powietrzu, jest przyczyna globalnego ocieplenia klimatu oraz wielu chorób w tym nowotworowych wśród ludzi. Warto więc spróbować oszczędzać prąd, co może przynieść nam same korzyści w sprawach finansowych oraz czystsze powietrze.
Jak oszczędzać prąd w gospodarstwie domowym?
Powinniśmy przede wszystkim w sposób racjonalny korzystać z wszelkich urządzeń elektrycznych. Nie oznacza to oczywiście tego, że nie należy włączać oświetlenia, ale na tym, aby nie korzystać ze światła na przykład kiedy w danym momencie nikt w nim nie przebywa.
Jeżeli kupujemy nowy sprzęt AGD lub RTV warto jest zwrócić szczególną uwagę na etykietę odnoszącą się do energooszczędności. W całej Unii Europejskiej jest ona obowiązkowa, dzięki czemu każdy klient może mieć świadomość jak dużo energii pobiera dane urządzenie. Klasa oszczędności energii opisywana jest ona za pomocą litery „A” oraz znaku „+”. Dzisiaj możemy znaleźć na rynku klasę: A+, A++ lub A+++. Ta ostatnia oznacza najlepsze parametry związane z energooszczędnością, co dla użytkownika oznacza najniższe zużycie energii elektrycznej. Niestety najczęściej wszelkie sprzęty zasilane energią elektryczną w klasie A +++ są droższe, ale warto w nie zainwestować, ponieważ szybko odczujemy znacznie niższe rachunki za prąd.
Dzisiejsze sprzęty pobierają znacznie mniej energii niż te sprzed kilkunastu lat. Według wszelkich źródeł nowoczesna pralka lub lodówka potrzebuje około 40 procent mniej energii niż starsze wersje. Wraz z rozwojem technologii problemem staje się jednak tak zwany stan czuwania. Większość urządzeń elektrycznych bowiem pobiera energię elektryczną nawet w przypadku kiedy z niej nie korzystamy. Są to na przykład laptopy, które po zamknięciu ekranu dalej pobierają prąd i nie wyłączają się całkowicie, aby umożliwić użytkownikowi, szybki powrót do pracy.
Nie każdy wie, czy jego sprzęt posiada funkcję czuwania, ale na szczęście bardzo łatwo to sprawdzić. Jednym ze sposobów jest dotknięcie obudowy danego sprzętu i jeżeli kilkanaście minut po zamknięciu nadal będzie ciepła to oznacza, że prawdopodobnie nadal pobiera prąd i urządzenie przeszło w tryb czuwania.
Coraz częściej producenci sprzętów elektronicznych wyposażają swoje produkty w specjalne diody, który w łatwy sposób poprzez miganie informują o przejście w stan czuwania. Na etykietach większości urządzeń możemy znaleźć informacje od producenta ile dokładnie energii elektrycznej pobiera dany sprzęt w stanie czuwania. Okazuje się, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego jest ona tak duża, że rocznie można na rachunkach za prąd zaoszczędzić ponad 500 złotych. Warto jest więc zamykać wszystkie sprzęty elektryczne i poczekać chwilę dłużej na ich ponownie uruchomienie.
Ograniczenie zużycia prądu poprzez optymalizację oświetlenia
Kolejnym krokiem w kierunku oszczędności zużycia energii elektrycznej jest wymiana oświetlenia w naszym gospodarstwie domowym. Na rynku możemy bowiem spotkać dużo bardziej wydajne żarówki halogenowe lub diodowe , które potrafią zużyć nawet 5 razy mniej energii elektrycznej niż w standardowym rozwiązaniu. Wymiana wszystkich żarówek na energooszczędne pozwoli nam więc na kolejne roczne oszczędności w wymiarze kilkuset złotych. Dodatkowym atutem żarówek halogenowych oraz diodowych jest ich znacznie większa trwałość w porównaniu ze standardowym rozwiązaniem. Oznacza to mniej pracy dla nas związanej w wymianą świetlówek.
Innym ciekawym rozwiązaniem związanym z oświetleniem, są na pewno inteligentne żarówki z czujnikiem ruchu. Działają one w ten sposób, że światło jest włączane tylko w przypadku wykrycia ruchu człowieka. Dzięki temu żarówka będzie działać, tylko wtedy kiedy będzie na to potrzeba. Będziemy mogli, więc wyeliminować sytuację w której światło świeci się w pustym pomieszczeniu, co generuje bardzo duże straty energii elektrycznej.
Podobne rozwiązanie można zastosować do urządzeń elektrycznych stosowanych w naszym domu. Możemy ustawiać wyłączniki czasowe, które będą automatycznie odłączać prąd od danego urządzenia zaraz po zakończonej pracy.
Co należy wyłączać i jak oszczędzać prąd?
Należy pamiętać, że telewizor nawet jeżeli jest wyłączony to cały czas pobiera prąd. Bardzo często bowiem producenci wyposażają go w różnego rodzaju diody, który sygnalizują, że jest on wyłączony. Właśnie taka dioda pobiera cały czas energię elektryczną, która podwyższa nasze rachunki za prąd. Przed wyjazdem na dłuższe wakacje warto więc odłączać wszelkie urządzenia AGD i RTV z wtyczki prądowej ( wyłączając lodówkę ). Jeżeli będzie dla nas to zbyt męczące, możemy podpiąć wiele urządzeń do listwy zasilającej, którą możemy wyłączyć za pomocą jednego przycisku i tym samym odłączyć wszystkie połączone z nią inne urządzenia.”
Moc przyłączeniowa i moc umowna w 2021 r - wyjaśnienie pojęć
[…] analizowania rachunków za prąd pamiętajmy, że pewien poziom przekroczenia mocy pobieranej jest dozwolony. Nie zapominajmy też, […]