Panel sztywny czy elastyczny do kampera?

Panel sztywny czy elastyczny do kampera?

Panel sztywny czy elastyczny do kampera?

Każdy właściciel kampera lub przyczepy kempingowej zastanawia się jaki wybrać moduł fotowoltaiczny do swojego pojazdu. Czy lepszy będzie moduł sztywny wraz z systemem montażowym a zarazem tańszy czy panel elastyczny, który po prostu przyklejamy na dach kampera lub przyczepy.

Który panel słoneczny szybciej ładuje?

To po prostu zależy od mocy, panel 100W sztywny polikrystaliczny będzie ładował tak samo szybko jak mniejszy 100W panel elastyczny monokrystaliczny. Moc pozostaje zawsze ta sama. Przy wyborze modułu do kampera nie należy się kierować parametrem, który będzie ładował lepiej bo różnicy nie ma. 100W to takie same 100W w jednym i drugim module. Nie wolno ulec namowom sprzedawcy, że jeden albo drugi będzie ładował szybciej.

Panel elastyczny ma wyższa sprawność?

Tak ale nie oznacza to, że jest lepszy, mocniejszy czy ma większe napięcie. Po prostu moduły elastyczne przeważnie  chodź nie wszystkie mają wyższa sprawność niż panele szklane. Oznacza to że taki sam moduł 100W będzie zajmował mniej miejsca niż tradycyjny moduł szklany. Ważna informacja dla posiadaczy małych kamperów i przyczep. Panele słoneczne elastyczne zajmują mniej miejsca  wiec łatwiej jest zainstalować większa moc na dachu a niżeli przy panelach sztywnych. Ponadto system montażowy nie wystaje poza obrys modułu i nie zajmuje dodatkowej powierzchni.

Panel sztywny jest tańszy.

Faktycznie panel sztywny jest tańszy o średnio 30% ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że  do modułu szklanego musimy dokupić system montażowy narożny lub spojler różnica cenowa zaczyna się zacierać.  Ponadto warto zauważyć, że panele sztywne z uwagi na prześwit między panelem a karoserią podczas jazdy powodują uciążliwe świszczenie zarówno przy montażu narożnym jak i z wykorzystaniem spojlera.

Panel sztywny ma lepsza wentylację.

Faktycznie w początkowej fazie panel sztywny może mieć odrobinę wyższa wydajność a dokładnie napięcie pracy z uwagi na wyższe napięcie spowodowane niższa temperaturą. Z czasem jednak oba moduły nagrzewają sie do takiego samego poziomu i odstęp przy montażu modułu szklanego traci na swojej wartości,. Jeżeli jednak panel znajduje się w ruchu możemy liczyć na nieco wyższą liczoną w max 1% wzroście wydajności ładowania z uwagi na chłodzenie. Należy jednak pamiętać, że różnica jest niewielka a ładowanie podczas jazdy przeważnie realizowane jest za pomocą alternatora.

Jaki w takim razie wybrać panel słoneczny.

Polecamy wybór modułu elastycznego. Po pierwsze porównywalny koszt zakupu. Po drugie możliwość trwałego zamontowania bez obawy zerwania przy szybkiej jeździe. Po trzecie komfort podróżowania z większymi prędkościami bez odgłosów dźwiękowych. Po czwarte panele elastyczne zajmują zdecydowanie mniej miejsca na dachu niż konstrukcję szklane. Jedyna wada modułu elastycznego to trudne oderwanie go od dachu w przypadku serwisu. Niemniej jednak zdecydowanie bardziej polecamy to rozwiązanie niż instalację paneli sztywnych szklanych.

Related Posts
5 Comments
Robert

Elastyczne panele to takie ,które można całkowicie zwinąć i w tej chwili chyba tylko amerykański PowerFilm ma taki sprzęt w komercyjnej ofercie . Panel po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca i możemy go bez problemu schować , po rozwinięciu uzyskujemy odpowiednio dużą powierzchnię , alternatywą są modele składane , które wykorzystuje wojsko 60 W po złożeniu to kostka 33 x 17 cm , która waży trochę ponad kilogram.

Jarosław

Po co tak zwijać panele ? Panel przyklejasz raz na dachu kampera lub przyczepy i zapominasz. Takie zwijane jak mówisz to bardziej jako turystyczne na zasadzie wkładasz do plecaka i idziesz. Teraz są dostępne też panele w formie rozkładanej książeczki.

Jerzy

Witam mialem 2 panele elastyczne na dachu przyklejone jeden byl nad bagaznikiem alkowy z przodu a drugi wzdluz kampera oba 160 W po roku eksploatacji jeden wogole nie daje napiecia a drugi tylko 10,7 v ten nad alkowa tak sie nagrzewal ze byl wyczuwalny zapach topienia sie plastiku. mysle ze lepsze sa panele sztywne gdyz maja lepsza wentylacja . i chyna po awarii zalóze jeden tylko panek ok 200W . nie wiem co bylo przyczyna awariik obu paneli ale chyba temperatura bo kamper stoi w nieosloniętym miejscu. pozdrawiam Jerzy

I’m glad to hear you’re having fun with your knitting machine!”wwwsentro-knittingmachinecom_2024″ Knitting machines can be incredibly enjoyable and rewarding tools for creating various knitting projects.”wwwsentro-knittingmachinecom_2024″ They offer a unique and efficient way to knit, allowing you to explore different patterns, stitch styles, and yarns to craft beautiful and functional items.

4.Online Marketplaces and Retailers:”wwwsentro-knittingmachinecom_2024″ Explore online marketplaces, such as Amazon or other knitting and craft retailers, for discounted or sale-priced knitting machines. Keep an eye out for promotions, clearance sales, or seasonal discounts that may offer more affordable options.
[url=https://www.sentro-knittingmachine.com]yarn roller[/url]

Leave a Reply

Your email address will not be published.