Recykling fotowoltaiki w Polsce: pierwszy zakład powstanie w Łodzi!

Recykling fotowoltaiki w Polsce: pierwszy zakład powstanie w Łodzi!

Analitycy Research&Markets szacują, że wartość rynku recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej wynosi 50 mld dolarów. Recykling fotowoltaiki to sektor gospodarki odpadami, który dopiero raczkuje nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Polska firma 2loopTech, we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, stworzyła innowacyjną technologię recyklingu paneli słonecznych. Przedsiębiorstwo uruchamia nowy zakład oraz planuje ekspansję na rynki międzynarodowe.

Co można odzyskać z paneli fotowoltaicznych?

Choć pisaliśmy już na temat recyklingu paneli fotowoltaicznych TUTAJ to warto wspomnieć, że z zużytych paneli można uzyskać surowce, takie jak metale rzadkie, szkło i aluminium. Recykling paneli słonecznych nie jest łatwym procesem, ale może przynosić korzyści – środowiskowe, klimatyczne i ekonomiczne.

Proces recyklingu jest skomplikowany i wymaga rozwiązywania wielu zagadnień technicznych, w tym uzyskania wysokiej jakości materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane. Okazuje się, że mimo pewnych trudności recykling jest opłacalny, ponieważ zużywa mniej zasobów i energii niż pozyskiwanie surowców z pierwotnych źródeł, oraz redukuje zanieczyszczenia, wysypiska śmieci i emisje gazów cieplarnianych.

Grafika przedstawia opuszczoną halę produkcyjną, w której znajdują się zużyte panele fotowoltaiczne. Recykling fotowoltaiki to sektor przemysłowy, które te urządzenia przetworzy i odzyska z nich cenne surowce co poruszane jest w artykule.
Ilość zużytych paneli fotowoltaicznych będzie z roku na rok wzrastać.

Polski recykling fotowoltaiki rozpocznie się w Łodzi!

Firma 2loopTech otwiera w Łodzi zakład, który jest pierwszym i jedynym w Polsce obiektem w pełni dedykowanym recyklingowi paneli fotowoltaicznych. Zakład będzie przetwarzał około 100 tysięcy paneli rocznie.

„W II kwartale planujemy montaż linii do recyklingu paneli i rozruch testowy. Decyzja środowiskowa pozwala nam na przerób 2000 ton paneli rocznie. Osiągnięcie pełnych mocy przerobowych planujemy na IV kwartał. Po wdrożeniu opracowywanych rozwiązań wykorzystujących w procesie technologicznym sztuczną inteligencję, chcemy wystąpić o pozwolenie na recykling 8 tysięcy ton” mówi Maciej Tora, prezes zarządu 2loopTech S.A.

Przedsiębiorstwo planuje również ekspansję międzynarodową, obejmującą recykling paneli fotowoltaicznych z Czech i Niemiec.

Czy konieczne jest finansowanie zakładów recyklingu fotowoltaiki?

Z powodu stosunkowo krótkiego okresu eksploatacji instalacji fotowoltaicznych w Polsce, problem utylizacji paneli pv stanie się realny prawdopodobnie dopiero po 2040 roku. Do tego czasu mogą zmienić się metody recyklingu oraz przepisy i regulacje krajowe oraz unijne.

„Gdybyśmy teraz chcieli te wszystkie instalacje zdemontować, to kolejka tirów załadowanych tymi panelami ustawiłaby się na drodze z Krakowa do Gdańska. Zajęłyby więc trasę 600 kilometrów. Stąd tak ważne, by już dziś funkcjonowały zakłady, które będą te panele recyklować, najlepiej w 100 proc.” – powiedział dr Maciej Tora podczas debaty zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

Ministerstwo Środowiska i Klimatu powinno już teraz tworzyć osobny fundusz, z którego wypłacałoby dopłaty do recyklowania baterii, czy paneli fotowoltaicznych” – ocenił Michał Kusz, prezes Green Recovery Organizacja Odzysku.

Oprócz kwestii, gdzie zutylizować panele pv, istotne jest także pytanie o koszty takiej utylizacji. Obecnie recykling fotowoltaiki kosztuje około 1,5 zł netto za kilogram, a dodatkowo może być naliczany koszt transportu w wysokości około 2,5 zł za kilometr.

Grafika przedstawia kalkulator i panel fotowoltaiczny. Opłacalność, a recykling fotowoltaiki to poruszany temat w artykule.
Opłacalność recyklingu fotowoltaiki od lat jest kwestionowana.

Podsumowanie

Szacuje się, że do 2050 roku globalne odpady fotowoltaiczne osiągną 60-78 milionów ton. W obliczu obecnych mocy przerobowych, które wynoszą tysiące ton rocznie, statystyki te mogą wydawać się niepokojące. Niemniej jednak, branża recyklingowa będzie się rozwijać, co daje nadzieję na zaradzenie problemowi rosnącej ilości odpadów solarnych. Recykling fotowoltaiki to rozwiązanie pozwalające czerpać korzyści z energii słonecznej bez nadmiernego obciążenia zasobów naturalnych wykorzystywanych do ich produkcji.

Bartosz Dworaczyk
Bartosz Dworaczyk
Redaktor

Magister inżynier studiów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Interesuje się głównie tematyką gospodarki w obiegu zamkniętym - w tym OZE, fotowoltaika i ochrona klimatu. W wolnych chwilach pasjonat sportu i polskiej muzyki rockowej.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

19 + siedemnaście =