Thomas Alva Edison człowiek dzięki któremu zatarła się granica miedzy dniem a nocą

Thomas Alva Edison człowiek dzięki któremu zatarła się granica miedzy dniem a nocą

Thomas Edison jeden z największych amerykańskich  wynalazców i przedsiębiorców żyjący w latach 1847 – 1931.  Edison kiedyś powiedział: „Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent żmudnej pracy”. O to czy Thomas naprawdę był geniuszem czy bardzo przebiegłym przedsiębiorcą spór trwa do dnia dzisiejszego. Tego jak było na prawdę pewnie nie dowiemy się nigdy, możemy jedynie opierać się na tym co podają dostępne dla nas źródła historyczne. Jedno jest pewne lata w których tworzył Edison obfitowały w coraz to nowe wynalazki z których bardzo duża część należy do niego.

Życiorys

            Thomas Edison urodził się 11 lutego 1847 roku w Milan w stanie Ohio nieopodal jeziora Erie. Zaczął uczęszczać do szkoły w wieku 8 lat, bardzo lubił zdobywać wiedzę zwłaszcza na własną rękę. Przez ciągłe zadawanie bardzo dociekliwych a co za tym idzie kłopotliwych pytań swoim nauczycielom oraz nagminne nie odrabianie prac domowych które uznawał za stratę czasu był często zawieszana aż przestał chodzić do szkoły. Od 9 roku życia rozpoczął swoje karierę jako wynalazca. Od 12 roku życia pracował sprzedając gazety w pociągu. Mając 21 lat przeprowadził się do Bostonu gdzie mógł rozwinąć skrzydła jako wynalazca oraz przedsiębiorca.  Prywatnie w wieku 24 lat ożenił się z Mary Stiwell z którą miał troje dzieci. W 1884 roku Mary zmarła prawdopodobnie na raka mózgu. W 1886 roku Edison ożenił się ponownie z Lewisą Miller z którą również maił 3 dzieci.

Wynalazki

            Dorobek życia Thomasa Edisona jest imponujący skład się na niego 1093 patenty w Stanach Zjednoczonych, a poza nimi 1239, w większości podobnych do patentów amerykańskich. Był on również założycielem prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880).

Żarówka 

Jego jednym z największych wynalazków była żarówka elektryczna. Była ona zbudowana z przeźroczystej szklanej bański próżniowej, zaopatrzonej w cokół z gwintem oraz z żarnika który został wykonany z włókna węglowego.  W 1879 roku w sylwestrową noc Edison oświetlił swój dom, ogród oraz laboratorium liczbą kilkuset żarówek. W 1880 roku opatentował swój wynalazek i rozpoczął produkcje żarówek. Ich sprzedaż bardzo wzrosła kiedy 1882 roku uruchomił w Nowym Jorku pierwszą w dziejach dużą elektrownię miejską oraz po wprowadzeniu nowoczesnego systemu dystrybucji energii który opracował, zaopatrując tym samym wielu drobnych odbiorców w prąd stały.

Mikrosilnik prądu stałego

W 1880 roku Edison skonstruował pierwszy mikrosilnik prądu stałego o wymiarach 2,5 cm na 4 cm. Osiągał on około 4 tysięcy obrotów na minutę i służył do napędzania pióra które było stosowane do sporządzania kropkowanych matryc powielaczowych, igła w matrycy robiła otworki które układały się w kontury liter. Silnik ten był zasilany z baterii. Edison wynalazł też prądnicę prądu stałego, urządzenie służące do przetwarzania energii mechanicznej w energię prądu stałego.

Fonograf       

            W 1877 roku Edison  zaprezentował swój nowy wynalazek którym był fonograf. Fonograf był jednym z pierwszych urządzeń służących do zapisu dźwięku  był poprzednikiem gramofonu. W fonografie dźwięk zapisywany był prze igłę znajdującą się na cylindrze która na początku była napędzana korbką, a później przez mechanizm sprężynowy. Funkcję głośnika oraz mikrofony pełniła duża lejkowata metalowa tuba.

            W laboratoriach Edisona w Menio Park i West Orange powstały takie wynalazki jak oscyloskop, płyta gramofonowa, kamera filmowa czy betoniarka.

            Ilość wynalazków powstałych w laboratoriach Edisona oraz ich ogromny wpływ na życie człowieka jest niepodważalnie imponujący. I muszą to przyznać zarówno jego zwolennicy jak i przeciwnicy.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 − ten =