Akumulatory Żelowe
Może na początku powinniśmy wiedzieć jak taki akumulator jest zbudowany i jak wygląda preferowany dla niego cykl pracy. Są to akumulatory głębokiego rozładowania z zagęszczonym krzemionką elektrolitem ciekłym, który staję się żelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu akumulatory te mogą pracować w dowolnej pozycji bez obawy wycieku elektrolitu. Są bardzo chętnie stosowane i polecane przez właścicieli łodzi.
Akumulatory te przystosowane są do pracy pulsacyjnej dlatego doskonale sprawdzają się w systemach fotowoltaicznych. Gdzie ładowanie jest wtedy gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne. Akumulatorom żelowym nie przeszkadza pozostanie w stanie częściowego rozładowania, nie szkodzi mi to i nie tracą one w takiej sytuacje swojej sprawności. Fakt ten, również przemawia za stosowaniem tego rodzaju baterii do systemów słonecznych. Optymalnym czasem jego ładownia akumulatora to czasz nie krótszy niż 5 godzin. Tak jak każdy rodzaj akumulator tak i te maja swój minimalny, optymalny oraz maksymalny prąd ładowania. Jak go wyznaczmy? Mnożąc pojemność akumulatora przez odpowiedni współczynnik. Żeby wyznaczyć prąd minimalny trzeba pojemność akumulatora pomnożyć przez 0,05, optymalny przez 0,1 a maksymalny 0,3. Dla przykładu minimalny prąd ładowania dla akumulatora o pojemności 80Ah to 4A, optymalny 8A a maksymalny 24A. Jeżeli notorycznie będzie dochodziło do szybkiego ładowania i szybkiego rozładowywania może dojść do uszkodzenia baterii, natomiast na pewno bardzo szybko ulegnie on zużyciu.
Żywotność akumulatora żelowego
Producenci akumulatorów żelowych podają, że ich żywotność to 400 cykli. Wykonanie jednego pełnego cyklu przez akumulator to jego pełne rozładowanie i pełne naładowanie. Wiec jeżeli nasz akumulator każdego dnia będzie wykonywał jeden pełny cykl jego żywotność będzie wynosiła około roku co wydaję się bardzo krótkim czasem jak na akumulator żelowy. Dlatego tak ważny jest świadomy i prawidłowy dobór systemu fotowoltaicznego do konkretnego obciążenia. Trzeba tu zaznaczyć, że akumulatory żelowe nie należą do najtańszych urządzeń więc dokonując zakupu takiej baterii oczekujemy, że będzie nam ona służyć dłużej niż rok. Żeby tak było bo jest to jak najbardziej możliwe po pierwsze system fotowoltaiczny musi być tak dobrany by to umożliwiał a po drugie musimy odpowiednio ją eksploatować.
Dlatego tak ważne jest aby nasz system fotowoltaiczny był jak najlepiej dobrany, żeby ten czas ładowania baterii przez panele fotowoltaiczne oraz rozładowywania go przez obciążenie nie był ekstremalnie krótki. Przyspieszając czas ładowania skracamy żywotność baterii. Decydując się na system fotowoltaiczny z akumulatorami żelowymi należy tez mieć na uwadze, że akumulatory te nie lubią długo pozostawać rozładowane. Maksymalny czas w jakim mogą pozostać bez doładowania tak żeby nie straciły na swojej pojemności to nie dłużej niż 24 godziny.