Zmiana napięcia akumulatora żelowego/AGM

Zmiana napięcia akumulatora żelowego/AGM

 Akumulatory żelowe i AGM składają się z sześciu mniejszych akumulatorów, zwanych celami. Każda z tych cel ma nominalne napięcie wynoszące 2V. Gdy je połączymy szeregowo, uzyskujemy napięcie akumulatora, np. 12V lub 24V (po połączeniu dwóch akumulatorów). To napięcie nie jest stałe – waha się od 9,5V do 14,8V, zależnie od kondycji akumulatora. Poniżej przedstawiamy różne stany akumulatora dla określonych napięć.

Napięcie akumulatora 14,8V

To stan pełnego naładowania akumulatora, gdzie każda cela ma 2,46V. Występuje podczas ładowania tradycyjnym ładowarką, która nie obniża napięcia po zakończeniu procesu. Napięcie 14,8V to maksymalne napięcie dla tych akumulatorów; większe wartości mogą prowadzić do gazowania.

Napięcie akumulatora 13,5-13,8V

Po odłączeniu od ładowarki, akumulator powinien mieć to napięcie. Może ono spaść po podłączeniu obciążeń, a proces rozładowywania się rozpoczyna. W systemach fotowoltaicznych regulatory potrafią obniżać napięcie akumulatora w celu przedłużenia żywotności.

Napięcie akumulatora 12,5V

To napięcie reprezentuje około 80% naładowania akumulatora. Niegroźne dla akumulatora, może utrzymywać się przez kilka tygodni, ale warto go szybko doładować po rozładowaniu.

Napięcie akumulatora 11,0V

Oznacza, że akumulator jest naładowany tylko w 20%. Regulatory ładowania zwykle się odłączają, chroniąc akumulator. To typowe napięcie i nie powinno uszkadzać akumulatora, ale zaleca się szybkie doładowanie.

Napięcie akumulatora 10,5V

To napięcie wskazuje na całkowite rozładowanie akumulatora. Niektore przetwornice odłączają się przy tej wartości. Należy akumulator od razu doładować by uniknąć uszkodzenia i utraty pojemności.

Napięcie akumulatora 9,5V

Niektóre marki, np. HAZE lub Victron Energy, dopuszczają to napięcie. Ale nadmierne rozładowanie nie jest zalecane. Akumulatora w takim stanie należy jak najszybciej doładować.

Napięcie akumulatora poniżej 9,5V

Spowoduje trwałe uszkodzenie akumulatora i zmniejszenie jego pojemności. Akumulator może działać, ale tylko na ok. 60% swojej pojemności. Unikaj doprowadzania akumulatora do tak niskiego napięcia.

Gazowanie akumulatora

To zjawisko wynikające z nadmiernego napięcia (powyżej 14,8V) lub prądu ładowania. Akumulator może się wydymać, a nawet pęknąć, wytwarzając szkodliwe gazy.

Pęknięta cela akumulatora

Gazowanie może prowadzić do pęknięcia celi, co eliminuje akumulator. Pęknięcie oznacza utratę 2V. Jeśli tak się stanie, akumulator trzeba wymienić.

Efekt pamięci akumulatora

Zbyt głębokie rozładowanie prowadzi do utraty pojemności akumulatora. Zwłaszcza akumulatory tradycyjne są podatne na to zjawisko.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

twelve − 7 =