Podaje się, że regulatory ładownia MPPT są urządzeniami dzięki którym zwiększa się efektywność całego systemu fotowoltaicznego. Dlaczego tak się dzieję? I co to właściwie oznacza, że regulator jest kontrolerem MPPT? Na początku wyjaśnijmy, że na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje regulatorów ładowania PWM i MPPT. Oba rodzaje kontrolerów spełniają funkcję sterownika pracą całego systemu. To one pilnują, żeby nie doszło do przeładowania czy nadmiernego rozładowania akumulatorów. Dbają też o to, żeby baterie były ładowane odpowiednim dla nich napięciem. Są one nieodzownym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki ich pracy cały system działa prawidłowo, mniej lub bardziej efektywnie.
Regulatory ładownia MPPT
Regulatory MPPT są rodzajem regulatorów które zostały wyposażone w algorytm śledzenia największego punktu mocy panela, dzięki czemu zwiększają efektywność pracy systemu. Co to jest największy punkt mocy panel MPP i jak się go wyznacza? Największy punkt mocy panela wyznaczany jest na charakterystyce prądowo-napięciowej pracy modułu fotowoltaicznego. Punkt MPP jest punktem przecięcia napięcia maksymalnego panela Vmpp oraz maksymalnego prądu Impp osiąganego w danej chwili przez panel. Napięcie w punkcie mocy maksymalnej – napięcie znamionowe Vmpp to napięcie uzyskiwane przez moduł fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje ono uzyskaniem maksymalnej mocy do uzyskania w danych warunkach atmosferycznych. Natężenie prądu w punkcie maksymalnym – prąd znamionowy Impp to natężenie prądu generowane przez panel fotowoltaiczny przy optymalnym obciążeniu, skutkuje to uzyskaniem przez moduł maksymalnej możliwej mocy w danych warunkach atmosferycznych.
Podaje się, że dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu śledzącego MPP regulatory te prowadzą do uzyskania przez cały system od 20% do 30% więcej mocy. Dzięki zastosowaniu tych regulatorów instalacje fotowoltaiczne działają równie efektywnie w dni słoneczne jak i w dni z małą ilością promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich warunkach klimatycznych jakie panując w naszym kraju. Trzeba zaznaczyć, że regulatory MPPT nie są jedynie wymysłem producentów i chwytem marketingowym ich działanie oraz poprawa efektywności pracy systemów zostały udowodnione oraz sprawdzone w praktyce przez bardzo dużą liczbę klientów którzy zdecydowali się na ich zakup, dzięki czemu sami mogli przekonać się o tym jak te regulatory działają.
Regulatory MPPT na Polskim rynku fotowoltaicznym
Na naszym rodzimym rynku fotowoltaicznym istnieje kilka firm które oferują kontrolery tego rodzaju. Najbardziej godnymi uwagi wydają się dwie z nich Victron Energy oraz Phocos. Obie firmy specjalizują się w urządzeniach służących do pracy w systemach fotowoltaicznych. Jedna z nich jest firmą holenderską ( Victron Energy) druga niemiecką (Phocos). Ponieważ Victron Energy bardzo mocno specjalizuję się wszelakiego rodzaju urządzeniami które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w systemach fotowoltaicznych oraz cały czas wzbogaca swoją ofertę w sprzęt który ułatwiający konsumentom kontrolowanie pracy instalacji cieszy się ona ogólnym zaufaniem. Należy też zaznaczyć, że urządzenia sygnaturowane VE nie należą do najtańszych a raczej znajdują się na górnej półce cenowej. I o ile u większości urządzeń cena na prawdę idzie w parze z jakością tak od pewnego czasu niestety nie można powiedzieć tego o regulatorach ładowania MPPT. Jeszcze dwa lata temu były one najlepszymi regulatorami na rynku fotowoltaicznym nie tylko w naszym kraju. Niestety w chwili obecnej jakość wykonania tych regulatorów bardzo mocno spadła. Może nie do końca wiąże się to z nie spełniania przez nich podstawowych funkcji – co niestety czasem również ma miejsce, są one jednak urządzeniami mocno awaryjnymi. Wydając na urządzenie pewną sumę pieniędzy odbiegającą od ceny średniej, robimy to ponieważ wierzymy w wysoką jakość wykonania danego urządzeni, liczymy na jego niezawodność przez wiele lat.
Niemiecka firma Phocoe specjalizuję się w produkowaniu regulatorów ładownia. Decydując się na zakup regulatora MPPT tej firmy możemy być przekonani o jego wysokiej jakości, niezawodności oraz bezawaryjności. Urządzenia produkowane przez tą firmę cieszą się w bowiem największą niezawodnością na rynku oraz liczbą zadowolonych klientów, którzy bez wahania polecą kontrolery ładowania tej firmy.
Przy podejmowaniu decyzji zakupu regulatora ładowania do systemu fotowoltaicznego, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć jakie są nasze oczekiwania względem danej instalacji. Jeżeli na przykład akumulator który ma być ładowany jest za duży do dobranego panela, instalacja ma być całoroczna, albo chcemy, żeby efektywność zastosowanych urządzeń była jak największa powinniśmy zdecydować się na regulator ładowania MPPT. Inwestycja ta bowiem na pewno przyniesie nam korzyści.
Jaki wybrać falownik fotowoltaiczny? - Systemy Fotowoltaika
[…] MMPT to moduł, który ma śledzić moc maksymalną. Wylicza maksymalne obciążenie dla danej instalacji słonecznej, aby ta mogła generować najwyższą moc. Jest to ważne, ponieważ ogniwa solarne wpływają na siebie nawzajem. Mniej oświetlane moduły mogą zaniżać sprawność paneli. Dzięki MMPT straty są minimalizowane. W zależności od danej instalacji i jej projektu, może okazać się, że warto zainwestować w dwa lub więcej optymalizatorów. Wówczas MMPT będzie wyliczane dla połowy instalacji, kilku paneli bądź wszystkich z osobna. Inwestując w MMPT jesteśmy w stanie poprawić swoje uzyski. […]
Lodówka do kampera jak wybrać ? Absorbcyjna czy kompresorowa 12V.
[…] uwagi na duży pobór energii. Do takiej lodówki powinny być stosowane panele słoneczne 2x100W z regulatorem MPPT optymalizującym pracę lub […]