Po pierwsze – niezbędne jest przyłącze energetyczne doprowadzone do budynku, w którym zainstalowana jest fotowoltaika. Jeśli moc naszej instalacji nie jest większe niż moc przyłączeniowa – wystarczy, że zgłosimy posiadanie takiej instalacji. Wówczas dostawca energii wymieni licznik na dwukierunkowy, a więc taki, który będzie mierzyć zarówno energię pobraną z sieci, jak i oddawaną do sieci. Jeżeli jednak moc przyłączeniowa jest niższa niż moc instalacji, będziemy musieli wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla naszego budynku. Najczęściej możemy zrobić to on-line. Istnieje także możliwość udania się do punktu obsługi klienta u naszego dostawcy energii elektrycznej i wypełnienie stosownego formularza.

Jak zgłosić zamontowaną instalację fotowoltaiczną?

Po pierwsze – należy wypełnić formularz zgłoszenia przyłączenia do sieci energetycznej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Do formularza powinniśmy załączyć:

  • schemat instalacji obiektu, na którym będzie widoczny sposób podłączenia instalacji solarnej
  • specyfikację techniczną lub karty katalogowe (otrzymamy je od sprzedawcy)

Następnie oczekujemy na weryfikację dokumentacji przez dostawcę energii elektrycznej. W odpowiedzi otrzymamy informację o terminie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.

Po trzecie – dostawca energii powinien wystawić zaświadczenie o możliwości świadczenia usługi dystrybucyjnej i określenie parametrów technicznych dostaw. Powinien także zrealizować przyłączenie mikroinstalacji w określonym terminie. Kiedy będziemy posiadali ten dokument, będziemy mogli podpisać kompleksową umowę uwzględniającą naszą instalację słoneczną.

Aby poprawnie podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci nie możemy zapominać o powyższych wskazówkach. W razie potrzeby możemy zaczerpnąć informacji od dostawcy energii elektrycznej, który z pewnością udostępni potrzebne druki, wskaże procedury i wyjaśni, jak dopełnić wszelkich formalności.