Panele słoneczne na balkonie
Dom energooszczędnyFotowoltaikaPanele słoneczne

Panele słoneczne na balkonie

W ostatnim roku głośno było o właścicielu jednego z mieszkań na osiedlu, który zainstalował na swoim balkonie dwa panele słoneczne aby obniżyć rachunki za energię elektryczną. Rozwiązanie takie pomimo tego, że nie wygląda na pierwszy rzut oka interesująco może okazać się rewelacyjnym rozwiązaniem ograniczenia poboru energii w dużych miastach a także dobrym sposobem na ograniczenie rachunków za energię elektryczną. Poniżej postaramy się przybliżyć genezę instalacji paneli słonecznych na balkonie, ich koszt a także ewentualne problemy jakie mogą wystąpić podczas instalacji lub eksploatacji. Panele słoneczne na balkonie mogą okazać się hitem sprzedażowym już od roku 2021.

Panele słoneczne na balkon Tutaj kupisz gotowy zestaw paneli słonecznych na balkon.

Panele słoneczne na balkonie

Po pierwsze jeżeli decydujemy się na tego typu instalację powinna ona być bez akumulatorowa. Oznacza to, że będzie przyłączona bezpośrednio do zakładu energetycznego. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na wybór instalacji akumulatorowej konieczność wymiany akumulatorów średnio co 2 lata spowodowałoby znaczny wzrost eksploatacji instalacji fotowoltaicznej a cena za kilowatogodzinę mogłaby znacząco przekroczyć koszt zakupu kilowatogodziny w sieci energetycznej. Instalacja sieciowa tak zwana on-grid umożliwia podłączenie bezpośrednio do sieci energetycznej i może pracować nawet przez 25 lat bez potrzeby wymiany jakichkolwiek komponentów. Po upływie 25 lat panele słoneczne w dalszym ciągu powinny oferować pomoc na poziomie 80% mocy nominalnej.

Panele słoneczne na balkonie

Zasada działania elektrowni słonecznej na balkonie.

Zasada pracy elektrowni słonecznych na balkonie nie odbiega znacząco od typowej pracy elektrowni słonecznych instalowanych na dachach domów dużych magazynów.  dwa panele słoneczne połączone szeregowo do inwertera który umożliwia zmianę napięcia stałego z paneli słonecznych na napięcie przemienne przesyła wytworzoną energię elektryczną bezpośrednio do zakładu energetycznego lub bezpośrednio na zużycie własne o ile takowe w danej chwili występuje.  podłączenie micro inwertera do sieci energetycznej może być wykonany nawet bezpośrednio do gniazdka elektrycznego znajdującego się w pobliżu balkonu.  Należy jednak pamiętać aby nawet tak mała instalacja fotowoltaiczna była odpowiednio zabezpieczona oraz zgłoszona do zakładu energetycznego.  Jeżeli zrezygnujemy ze zgłoszenia naszej instalacji wykonanej na balkonie może dojść do nieprawidłowego przesyłu prądu to może skutkować nieprawidłowymi wskazaniami licznika elektrycznego zainstalowanego w naszym domu.  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego nie powinno nastręczać problemów i często sprowadza się do wypełnienia wniosku który można znaleźć na stronie internetowej dostawcy energii elektrycznej.  Do wniosku warto również zamieścić odpowiednie karty katalogowe otrzymane od sprzedawcy oraz prosty schemat elektryczny wykonany odręcznie.  Tak przygotowany wniosek do zakładu energetycznego powinien spowodować przyłączenie naszej instalacji balkonowej w przeciągu dwóch tygodni od daty zgłoszenia.

Panele słoneczne na balkonie a Wspólnota lub Spółdzielnia mieszkaniowa.

Decydując się na instalacje paneli słonecznych na balkonie należy rozważyć ważny aspekt prawny.  Właściciel mieszkania nie jest właścicielem balkonu ponieważ balkon należy do części wspólnej wszystkich mieszkańców. Tak jak nie możemy przemalować samowolnie barierki balkonu na kolor inny niż wszystkie nie powinniśmy również samodzielnie zmieniać wyglądu balkonu poprzez instalację paneli słonecznych. Przed rozpoczęciem montażu warto wystosować pismo z prośbą o pozwolenie na montaż paneli słonecznych na balkonie do wspólnoty mieszkaniowej lub do spółdzielni, Pozwoli to na uniknięcie Sporów z innymi lokatorami jaki ze spółdzielnią mieszkaniową.

Fotowoltaika na balkonie

Panele słoneczne na balkonie jaki kierunek wybrać.

Jeżeli uzyskaliśmy już wszystkie potrzebne zgody na budowę instalacji fotowoltaicznej na balkonie należy zdecydować się na właściwy kierunek lokalizacji paneli słonecznych. Najlepszym z możliwych jest kierunek Południowy gdyż zapewnia najlepsze nasłonecznienie oraz największe uzyski z naszej elektrowni słonecznej.  Również jeżeli dysponujemy balkonem odchylonym nieco na wschód lub zachód od kierunku południowego instalacja paneli słonecznych w dalszym ciągu będzie miała sens ponieważ spadek energii elektrycznej spowodowany niekorzystnymi kierunkiem będzie niewielki. Niestety gdy nasz balkon jest zlokalizowany w kierunku wschód-zachód a tym bardziej w kierunku północnym należy bardzo poważnie rozważyć taką instalację gdyż uzyski z paneli słonecznych mogą okazać się bardzo niskie czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej bardzo długi.

Kosz instalacji elektrowni słonecznej na balkonie.

W zależności od tego na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy oraz od mocy zainstalowanych paneli słonecznych (najczęściej jest to moc w granicach 600 wat dwa panele słoneczne) możemy spodziewać się kosztów zakupu samych części w granicach od 1500 do 2200 zł brutto. W zestawie powinny znaleźć się panele słoneczne,  jeden lub dwa mikroinwertery, okablowanie zabezpieczenie instalacji i opcjonalny system montażowy przystosowany do balkonu.

Średnio z instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na balkonie możemy spodziewać się produkcji rocznej w granicach 500 kWh o ile panele słoneczne skierowane są bezpośrednio w stronę południową a sprzęt do wykonania montażu został wybrany wysokiej jakości. Przy średnim koszcie zakupu jednej kWh ok 0,80 gr możemy liczyć na roczne oszczędności w wysokości ok 400 zł. Oznacza to że nasza instalacja, która kosztowała ok 2000 zł zwracać się będzie przez kolejne 5 lat. Po tym okresie otrzymamy całkowicie darmową energię elektryczną produkowaną z paneli słonecznych.

Oczywiście obliczenia te są przewidziane jeżeli zdecydujemy się na samodzielną instalację a nie zatrudnimy montera. Koszty instalacji w zależności od miasta i instalatora wahają się od 300 do 800 zł brutto.

Podsumowanie.

Montaż paneli słonecznych na balkonie pomimo pewnych trudności może okazać się trafioną inwestycją nie tylko z powodu wygenerowanych oszczędności ale także, że aktywnie przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i powietrza. Owszem jedna instalacja na balkonie może nie ma aż tak dużego wpływu ale jeżeli wykona ją 5000 mieszkańców w jednym mieście różnica będzie olbrzymia.

Jak wspomniano wcześniej jedna instalacja fotowoltaiczna na balkonie może wyprodukować 400kWh rocznie energii. Oznacza to, że do atmosfery pobliska elektrownia słoneczne nie wyemituje 1200 gram dwutlenku węgla na każdą wyprodukowaną kWh co łącznie daje rocznie aż 4,8 tony CO2. Jeżeli pomnożymy to przez 5000 instalacji w jednym roku otrzymamy redukcję CO2 aż o 24 tysiące ton. Wynik robi wrażenie !

13 komentarzy

  1. A panele są z czego robione? Plastik i różne inne tworzywa sztuczne. A jak potem utylizowane? Recyclingu dla nich nie ma jak na razie.. Czy te chińskie fabryki które robią te panele które plują najgorszymi toksynami do atmosfery zrekompensuje moja oszczędność na CO2? A elektrownia i tak będzie wytwarzać tyle prądu co wcześniej bo te panele mają szczyt produkcji prądu gdy jest on najmniej potrzebny się okazuje wg doświadczeń australijskich. Więc nic to nie da jak chodzi o eko argument… A oszczędność też mała. 400 zł rocznie..

    1. Rama aluminiowa. Wewnątrz ramy jest umieszczona zafoliowana i przykryta szkłem warstwa ogniw wykonanych z krzemu.
     Nie wiem, gdzie te plastiki…

 1. dostałem ostatnią fakturę za energie – około 250 zł i zacząłem się zastanawiać – mieszkanie mam na ostatniej kondygnacji, zorientowane wschód-zachód więc pomyślałem o instalacji 3 lub 4 paneli (balkon ma około 4,5 m długości w ekspozycji na zachód) w formie zadaszenia plus ew. 2 paneli na balustradzie). Co sądzicie o takiej konfiguracji?

 2. Mam podobne mieszkanie, bardziej no wschód-południe, mam zgodę ze wspólnoty na montaż, 2 x 400W panele max.
  Szukam uchwytów odpowiednich do przymocowania paneli bezpośrednio do metalowej barierki.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.