Mój prąd ulga w podatku dochodowym ?

Mój prąd ulga w podatku dochodowym ?

Podatek od dofinansowania za dotację z programu Mój Prąd – wyjaśnienia

Panele słoneczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Fotowoltaika zyskuje grona odbiorców, a rząd wymyśla nowe programy, by wspierać prosumentów. Warto regularnie sprawdzać wszelkie informacje dotyczące odnawialnych źródeł energii, by wiedzieć jakie dotacje przygotował rząd, które opcje są najkorzystniejsze, jak podłączyć instalację do elektrowni i wiele, wiele innych, cennych informacji. Z tego artykułu dowiemy się, jaki należy płacić podatek, gdy otrzymamy dofinansowanie z programu Mój Prąd.~

Mój prąd dofinansowanie i podatki

Dofinansowanie z programu Mój Prąd jest wolne od podatku

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów od dotacji, które otrzymano z programu Mój Prąd na budowę własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego. W praktyce oznacza to, że nie trzeba zgłaszać tych środków w zeznaniu podatkowym.
Istnieje jednak kilka warunków:

1. Elektrownia słoneczna, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie, musi być wykonana w budynku jednorodzinnym mieszkalnym.

2. Elektrownia słoneczna może zostać wybudowana na nowym budynku jednorodzinnym mieszkalnym, który został wybudowany zgodnie z przepisami o Prawie budowlanym (z dnia 7 lipca 1994 r.), gdzie uzyskano zgodę na budowę domu jednorodzinnego mieszkalnego w ramach programu, który ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów oraz wszelkich innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Podobnie sytuacja wygląda w kwestii innych dotacji, z których korzystają osoby fizyczne, posiadające domy jednorodzinne lub domy jednorodzinne nowo wybudowane. Do tych dotacji realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej należy również program Czyste Powietrze. Środków z programu Czyste Powietrze podatnicy również nie muszą zgłaszać w rocznych zeznaniach.

Warto pamiętać, że te dotacje, które zostały przyznane przed terminem pierwszego stycznia 2019 roku (czyli przed wprowadzeniem nowelizacji do ustawy o PIT), ale wypłacone po pierwszym stycznia 2019 roku, również są zwolnione od konieczności opłacania podatku dochodowego. Czyli ważny jest termin otrzymania pieniędzy, a nie termin, w którym zostały one przyznane. W praktyce wygląda to tak, że jeśli przyznano nam dotację przed pierwszym stycznia 2019 roku, nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i czekaliśmy cierpliwie na przelew środków, a ten przelew nastąpił po wprowadzeniu nowelizacji do ustawy o PIT, czyli po pierwszym stycznia 2019 roku, nasz przychód jest wolny od podatku.

Mój prąd dofinansowanie i podatki

Dotacje wolne od podatku

Programy Mój Prąd i Czyste Powietrze zgodnie z oficjalną informacją od Ministra finansów, są wolne od podatku dochodowego. To świetna informacja dla wszystkich, którzy na bieżąco śledzą działania rządu w kwestiach dotacji, które można wykorzystać na budowę instalacji, które zapewniają nam “zieloną” energię. Gdy podsumujemy wpływy z wszystkich dotacji, jakie państwo udziela, na budowę przydomowych instalacji fotowoltaicznych jej koszt jest bardzo niski. Dzięki temu zysk z inwestycji można odnotować dużo szybciej i cieszyć się darmową energią przez wiele lat. Jeszcze nigdy budowa własnej przydomowej instalacji fotowoltaicznej nie była tak tania. Każdy, kto patrzy w przyszłość i racjonalnie potrafi oszacować swoje wydatki na energię elektryczną, łatwo dostrzeże, jak bardzo budowa własnej przydomowej elektrowni słonecznej jest opłacalna.

Related Posts
2 Comments
Jar089

Bardzo fajny program, Polska i tak musi zwiększać udział odnawialnych źródeł energii więc lepiej dofinansować instytucje niź płacić kary do UE. Osobą zainteresowanym mogę polecić Solartime.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.

three × five =