Regulator ładowania Phocos CXup
Recenzje produktów

Regulator ładowania Phocos CXup – mnogość informacji na wyświetlaczu LCD

Regulator ładowania CXup – firmy Phocos

                Kontroler ładowania firmy Phocos z serii CXup, jest regulatorem wyposażonym w wyświetlacz LCD. Wyświetlacz ten w znacznym stopniu ułatwia kontrole pracy całego systemu fotowoltaicznego. Jest bardzo intuicyjny więc bez trudu można zorientować się co dzieję się w naszym systemie. Regulator Cxup jest regulatorem PWM z czterostopniowym algorytmem ładownia z zintegrowaną kompensacją temperatury. Dzięki temu chroni on akumulator przed przeładowaniem oraz całkowitym rozładowaniem. Charakterystyka ładowania zawiera kilka etapów, które dostosowują się automatycznie do temperatury akumulatora. Regulator pracuje z akumulatorami ołowiowymi – GEL, AGM, płynnymi oraz z akumulatorami LiFePO4. Według ustawień fabrycznych kontroler ustawiony jest do pracy z akumulatorem GEL lub AGM. Jeżeli ma pracować z akumulatorem innego typu należy w dokonać zmiany charakterystyki ładownia w menu ‘Ustawienia”.  CXup jest przystosowany do pracy w systemach o napięciach 12V i 24V. Napięcie pracy systemu jest wykrywane przez kontroler automatycznie. Gdy tylko napięcie w czasie rozruchu przekracza 18V, sterownik przyjmuję jako napięcie pracy 24V. Jeżeli napięcie na akumulatorze w czasie rozruchu nie jest w normalnym zakresie dla danego regulatora, na wyświetlaczu pojawi się opis błędu. Aby chronić akumulator przed całkowitym rozładowaniem sterownik CXup posiada dwa tryby odłączania niskiego napięcia tzw funkcja (LVD). W trybie pierwszym obciążenie odłączane jest  gdy na akumulatorze pojawia się napięcie na poziomie pomiędzy 11,5V/23,0V, a 12,0V/24,V. Napięcie rozłączenia zależy od napięcia, prądu rozładowania oraz pojemności akumulatora. W drugim trybie poziom napięcia który odłącza obciążenie można ustawić w zakresie pomiędzy: 11,0V/22,0V, a 11,5V/23,00V. Ten tryb pozwala na niższą temperaturę otoczenia, bateria jest tu rozładowywana do niższego poziomu co może skrócić jej żywotność. Oczywiście regulator CXup jak większość tego typu urządzeń jest przeznaczony do użytku wewnętrznego czyli w pomieszczeniach zamkniętych. Należy chronić go przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych, umieszczać jedynie w suchych miejscach. Zabrania się umieszczania regulatorów w miejscach wilgotnych. Przy instalacji urządzenia trzeba też mieć na uwadze to, że podczas pracy regulator będzie się nagrzewać, dlatego powinien być on instalowany na powierzchniach nie palnych. Tak jak wszystkie produkty firmy Phocos tak i regulator CXup jest urządzeniem charakteryzującym się wysoką wydajnością i niezawodnością.

CXup – funkcje wyświetlacza

                Regulator ładowania CXup został wyposażony w wyświetlacz LCD. Zdecydowanie się przez firmę Phocos wypuszczenia na rynek fotowoltaiczny regulatora z wbudowanym wyświetlaczem wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ coraz większa liczba osób interesujących się systemami solarnymi, chce być w pełni świadomymi konsumentami i wiedzieć jak działa ich system i co się w nim w danym czasie dzieję. Wyświetlacz w regulatorze w pełni im to umożliwia.  W trybie normalnej pracy regulatora z wyświetlacza możemy odczytać stan naładowania baterii oraz aktywność panela słonecznego. Każda zmiana stanu naładowania jest dodatkowo sygnalizowana sygnałem dźwiękowym. Sam wyświetlacz i odczytanie jak pracuje nasz system jest bardzo proste i intuicyjne. Żeby nie pozostawać gołosłownym przejdę do opisu symboli wyświetlanych na wyświetlaczy LCD omawianego regulatora. Pracę systemu sygnalizuję buźka, jeżeli jest ona uśmiechnięta nasz system działa bardzo dobrze, jeżeli mina buźki zmieni się na smutą oznacza to nic innego jak  błąd w pracy systemu lub rozładowanie akumulatora. Jeżeli na wyświetlaczu pojawia się słońce oznacza, że mamy załączony tryb ładowania dziennego, jeżeli pojawi się księżyc znaczy, że dla naszego akumulatora jest noc i nie mamy ładowania. Symbolem żarówki określane jest podłączone do sytemu obciążenie. W zależności o tego w jakiej konfiguracji jest wyświetlana tak działa nasze obciążenie. Poza tym na wyświetlaczu możemy odczytać bieżące napięcie na akumulatorze, procentową wartość naładowania akumulatora, prąd na panelu fotowoltaicznym, ilość amperogodzin przekazywanych z panela do akumulatora, prąd ładowania oraz amperogodziny pobierane przez obciążenie. Regulator ten też posiada pamięć zapisu dwuletnich danych: ładowania w amperogodzinach, poboru amperogodzin przez obciążenie oraz procentowego poziomu naładowania akumulatora. Szczegółowe informacje możemy odczytywać przez 30 kolejnych dni. Po upływie miesiąca szczegółowe dane z minionych 30 dni są sumowane. Regulator zapisuję zsumowane dane ze wszystkich miesięcy razem na przestrzeni 2 lat. Nie mamy tutaj możliwości podziału zapisanych danych na poszczególne miesiące, jedynie znamy sumę wszystkich wartości z minionego czasu. Dla dodatkowej sygnalizacji procesu rozładowywania się akumulatora, regulator ma wbudowaną sygnalizację dźwiękową. Po około 1 minucie i 25 kolejnych sygnałów akustycznych obciążenie jest odłączane.

                Regulator CXup firmy Phocos jest nowoczesnym i niezawodnym urządzeniem z wbudowanyjm wyświetlaczem LCD. Dzięki temu pozwala on na pełną i świadomą kontrolę systemu fotowoltaicznego, co jest bardzo pomocne zwłaszcza dla osób które chcą być w pełni świadomymi konsumentami. Jest bardzo przyjemny i łatwy w obsłudze, pozwala na przegląd pracy naszego systemu przez dwa lata. Dla osób które cenią sobie urządzenia wysokiej klasy z gadżeciarskimi elementami regulator ten jest doskonałym wyborem.

Review overview

Jakość10
Wykonanie9.7
Cena9.4
9.7

Summary

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.