Fotowoltaika

Różnica między regulatorami ładowania PWM a MPPT

Różnica między regulatorami ładowania PWM a MPPT

Regulatory ładowania to urządzeni bez których nasz system solarny nie może działać, albo działa nie prawidłowo. Te małe urządzenie  są mózgiem całego systemu i to one dbają o to żeby wszystko działało tak jak należy. Pilnują, żeby nie doszło do przeładowania czy nadmiernego rozładowania akumulatora, a tym samym chronią go przed uszkodzeniem. Regulują napięcie w zależności od rodzaju, pojemności, zastosowań akumulatora oraz zapewniają prawidłową charakterystykę pracy całego systemu. Z czasem rozwoju fotowoltaiki regulatory ładowania również staja się coraz nowocześniejsze, bardziej wydajne czyli zwiększające sprawność naszego systemu. Na rynku mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości wyboru tych urządzeń. Ilość firm na rynku zajmujących się produkcją regulatorów również jest coraz większa. W zależności od naszych upodobań i potrzeb możemy wybrać regulatory który w pełni będzie spełniał nasze oczekiwania. Na rynku są dostępne regulatory z diodową sygnalizacją pracy systemu, wbudowanym wyświetlaczem LCD,  osobnym wbudowanym wyświetlaczem LCD, oraz czujnikiem zmierzchowym. Są regulatory które posiadają aplikacje na urządzenia mobile i poprzez moduł bluetooth można się z nim połączyć.

Na jaki regulator ładowania się zdecydować?

To na jaki regulator się zdecydujemy będzie zależało od naszych potrzeb, od tego w jakim stopniu chcemy obserwować prace naszego systemu oraz jaki budżet przeznaczymy a jego zakup. Jednym z głównych kryteriów podziału regulatorów ładowania jest podział na regulatory PWM oraz MPPT. Hmm no właśnie co właściwie oznaczają te tajemnicze skróty postaram się objaśnić poniżej. Może zaczniemy od opisana regulatorów ładowania PWM. Są to klasyczne regulatory spełniające swoje zadanie tzn. pilnujące pracy sytemu, regulujące odpowiednio napięcie. Nie dopuszczające do przeładowania, nadmiernego rozładowania akumulatora oraz sterują pracą obciążenia. W zależności od tego jaki rodzaj akumulatora będzie ładowany systemem solarnym żelowy czy z elektrolitem ciekłym musimy dobrać odpowiedni regulator. Oczywiście jeżeli chcemy, żeby nasz system działał prawidłowo i dochodziło do uszkodzenia akumulatorów. Dlaczego tak ważne jest, żeby regulatora był dostosowany do ładowania odpowiedniego akumulatora, ponieważ napięcie ładowania żelówek  to 14,8V a akumulatorów z elektrolitem ciekłym 14,4V. Większość regulatorów napięcia pozwala na prace w systemach 12V/24V wykrywając napięcie pracy automatycznie. Naturalnie wybór firm tych regulatorów jest bardzo duży możemy wybrać urządzenia z wyświetlaczem LCD lub jedynie sygnalizacją diodową, takie które posiadają czujnik zmierzchowy lub są wodoodporne. Ich kształt, kolor oraz wymiary są uzależnione od producenta oraz mocy. To znaczy do jakich systemów będą one zastosowane, im większa moc systemu solarnego tym zazwyczaj większe gabaryty regulatora.

Regulatory MPPT są ulepszoną wersją regulatorów PWM. Naturalnie spełniają one wszystkie podstawowe funkcje jakich wymaga się od regulatora ładownia. Mają one jedną wbudowaną dodatkową  tak zwaną MPPT czyli śledzenie MPP modułów PV. No dobrze to w takim razie co to takiego jest MPP. MPP jest to punkt maksymalnej mocy panel wyznaczany w charakterystyce prądowo napięciowej. Dzięki systemowi MPPT regulator przez cały czas bada napięcie na panelu wykrywając punkt mocy maksymalnej, co w znacznej mierze przyspiesza ładowanie akumulatora przez panel. Podaję się, że regulatory MPPT przyspieszają ładowania akumulatorów w od 20 – 30%. Dlatego wydają się doskonałym, i rozsądnym wyborem dla warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Będą się bardzo dobrze sprawdzały w systemach gdzie akumulator jest trochę za dużo do zastosowanego panela. Co najczęściej ma miejsce gdzie jesteśmy ograniczeni miejscem, a zapotrzebowanie na moc nie jest zbyt mała. W takiej sytuacji warto zastosować regulator MPPT który oczywiście nie spowoduje, że nasz 50W panele będzie działał jak 100W natomiast pozwoli na sprawniejsze oraz szybsze naładowanie akumulatora.

Ceny regulatorów ładowania

Ceny regulatorów różnią się między sobą, będą zależały od producenta, do jakiej wielkości systemu są przystosowane, czy posiadają wyświetlacz, czujnik zmierzchowy czy nie. Oraz czy śą regulatorami PWM czy MPPT. Urządzenia MPPT ze względu na technologię w nich zastosowaną będą droższe od regulatorów PWM. Jeżeli zdecydujemy się na wybór regulatora znanej, sprawdzonej marki to zrówno regulatory PWM jak i MPPT będą bardzo dobrze spełniały swoje funkcję. Jeżeli natomiast będzie zależało nam na szybszym, efektowniejszym ładowaniu akumulatora i w pełni wykorzystaniu mocy panela lepiej sprawdza się regulatory MPPT. Z rekomendowanych, specjalizujących się w takich urządzeniach marek warto skupić się nad produktami niemieckiej firmy Phocos oraz holenderskiej Victron Energy. Kupując urządzenia wychodzące spod ręki tych firm możemy liczyć na niezawodność i wieloletnie działanie.

4 komentarze

  1. Dlaczego tak ważne jest, żeby regulatora był dostosowany do ładowania odpowiedniego akumulatora, ponieważ napięcie ładowania żelówek to 14,8V a akumulatorów z elektrolitem ciekłym 14,4V. – Czy aby czasem nie jest odwrotnie? ładowanie żelu na 14.8V spowoduje wygazowanie i w szybkim tempie wyschnięcie żelu oraz awarie akumulatora.

    1. żel ładujesz 14,8V a ważne jest bo jak będziesz ładował żel 14.4V to będziesz miał niedoładowany akumulator. Z drugiej strony ładowanie akumulatora z elektrolitem ciekłym większym napięciem powodować będzie jego gazowanie.

Leave a Response